Рішення
від 18.11.2024 по справі 583/5320/24
ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 583/5320/24

2-о/583/207/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Ярошенко Т.О.

за участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Великописарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на території іноземної держави,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду з вказаною заявою, яку мотивує тим, що він зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 . З грудня 2016 року по грудень 2021 року здійснював догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 27.07.2017 року ОСОБА_2 складено заповіт, згідно якого ОСОБА_1 був визначений спадкоємцем. ОСОБА_2 була постійним мешканцем АДРЕСА_2 . В грудні 2021 року ОСОБА_2 поїхали в своїх синів, в Московську область, однак стан здоров`я останньої різко погіршився і 31.01.2022 року вона померла на території російської федерації. 01.02.2022 року складено актовий запис про смерть «№ 170229500001000085003, место государственной регистрации 95000020 Домодедовский отдел ЗАГС Московской области» та отримано «Свидетельство о смерти НОМЕР_1 ». Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та земельні ділянки. 10.09.2024 року заявник звернувся до приватного нотаріуса Охтирського районного нотаріального округу Ковальчука С.П, із заявою про відкриття спадщини. Однак нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії і видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують факт смерті ОСОБА_3 . Великописарівський відділ ДРАЦС в Охтирському районі відмовив заявнику у складенні актового запису про смерть. Оскільки ОСОБА_2 померла на території російської федерації, отримати видане свідоцтво неможливо, смерть ОСОБА_2 офіційно не зареєстрована державними органами України, жодних відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 немає. Просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с.Добрянське, Охтирського району, Сумської області, РНОКПП НОМЕР_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Ляхово, м.Домодєдово, Московської області, російської федерації.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.11.2024 року відкрито провадження та справу призначено до розгляду за правилами окремого провадження.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав в повному обсязі просив її задовільнити.

15.11.2024 року від Великописарівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшли письмові пояснення по справі.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_1 проживав поруч із ОСОБА_2 , доглядав за нею, є заповіт на заявника. Перед повномасштабним вторгненням діти ОСОБА_2 забрали її до російської федерації, де вона і померла.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що із заявником проживає на одній вулиці. ОСОБА_1 , за проханням дітей ОСОБА_2 , доглядав за нею, оскільки вони живуть далеко від матері. Після того як ОСОБА_2 захворіла, то її забрали до себе діти в російську федерацію, де вона і померла.

Суд, проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши письмові докази, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 27.07.2017 року ОСОБА_2 складено заповіт, який посвідчений т.в.о.старости с.Рябина Кириківської селищної ради та зареєстрований в реєстрі за № 4-75, згідно якого ОСОБА_2 все своє належне майно заповіла ОСОБА_1 (а.с.10).

Згідно свідоцтва про смерть виданого Домодєдовським відділом РАЦС Головного управління РАЦС Московської області серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Ляхово, м.Домодєдово, Московська область, російська федерація (а.с.13).

Згідно довідки Рябинівського старостинського округу Кириківської селищної ради від 12.09.2024 року за № 190 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була постійним мешканцем АДРЕСА_1 . На день смерті була зареєстрована та проживала одна. Заповіт посвідчений від імені ОСОБА_2 посвідчений виконкомом Кириківської селищної ради за реєстровим №4-75 від 27.07.2017 року не змінювався та не відмінявся (а.с.15).

Постановою приватного нотаріуса Охтирського районного нотаріального округу Ковальчука С.П. від 10.09.2024 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарчими спорудами та земельні ділянки, що знаходяться в с.Рябина, Охтирського району, у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують факт смерті померлої (а.с.17).

З листа Великописарівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирського районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції вбачається, що свідоцтвом про смерть виданого Домодєдовським відділом РАЦС Головного управління РАЦС Московської області серії НОМЕР_1 підтверджено факт державної реєстрації смерті ОСОБА_2 на території іншої держави. Повторна реєстрація факту смерті особи на території не проводилася, оскільки в силу положень Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року за № 52/2, свідоцтво видане на території іноземної держави, за умови його засвідчення апостилем, буде дійсне на території України (а.с.20).

Відповідно до ч.1,2 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч. 3 ст.3 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Стаття 4 ЦПК України гарантує кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).

Відповідно до положень ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.318 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Згідно із ч.3, ч.4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі, зокрема, встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.

Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть, рішення суду про оголошення особи померлою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів, повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Ці документи додаються до другого примірника актового запису про смерть.

Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Постановою Верховного Суду від 15.09.2021 у справі № 367/2656/20 (провадження № 61-16174св20) визнано помилковим висновок про те, що ЦПК України не передбачає можливості встановлення судом факту смерті особи на території іноземної держави. Помилковість таких висновків полягає у тому, що невизначеність норм процесуального права не може тлумачитись проти заявників і обмежувати їх право на судовий захист, у тому числі у справах окремого провадження, оскільки в Україні юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

Звертаючись з даною заявою до суду, заявник посилається на те, що він позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , оскільки, факт її смерті відбувся на території російської федерації, а отримане ним документальне свідоцтво про смерть не містить апостилю.

Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації актів цивільного стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України. Міністерства закордонних справ України 23.05.2001 №32/5/101, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2001 за №473/5664 реєстрація смерті громадян України, померлих за кордоном, провадиться консулом за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті, виявлення тіла померлого або за місцем поховання.

Реєстрація смерті провадиться за письмовою заявою родичів померлого, компетентних органів країни перебування, адміністрації медичного закладу, у якому настала смерть, та інших осіб на підставі: медичного документа про смерть, виданого медичним закладом, довідки про смерть, виданої компетентними органами, держави перебування.

Іноземні офіційні документи користуються доказовою силою офіційних документів на території України за умови їх засвідчення штампом апостиль та перекладу на українську мову.

Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 на 30 діб, який в подальшому продовжено по даний час.

24 лютого 2022 року у відповідь на акт збройної агресії російської федерації проти України, вторгнення російських військ задля знищення Української держави, захоплення силою української території та встановлення окупаційного контролю, Україна заявила про розрив дипломатичних відносин з росією без розриву консульських відносин, відповідно до статті 2 Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року.

Враховуючи, що ОСОБА_2 померла на території російської федерації, вимоги, які викладені в заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, доведені належним чином, та, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надає можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть, видане державним органом України, суд вважає, що подана ОСОБА_1 заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 293, 294, ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 318, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Великописарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на території іноземної держави задовільнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с.Добрянське, Охтирського району, Сумської області, РНОКПП НОМЕР_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Ляхово, м.Домодєдово, Московської області, російської федерації.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Судової палати у цивільних справах Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення суду складено 18 листопада 2024 року.

Суддя Охтирського

міськрайонного суду Т.О.Ярошенко

СудОхтирський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123073476
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них:

Судовий реєстр по справі —583/5320/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ярошенко Т. О.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ярошенко Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні