Справа №735/328/24р.
Провадження по справі № 1-кп/735/37/2024р.
УХВАЛА
Іменем України
14 листопада 2024 року смт. Короп
Коропський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Короп клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні № 12023270320000543 від 01.10.2023 відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Івангород, Ічнянського району, Чернігівської області, зареєстрований та фактично проживаючий в АДРЕСА_1 , не одруженого, освіта середня, не працюючого, відповідно до ст. 89 КК України раніше не судимий,
за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України,
прокурора - ОСОБА_4
потерпілих - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
законного представника підозрюваного ОСОБА_3 - ОСОБА_7 ,
підозрюваного - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_8
в с т а н о в и в:
29.02.2024 року до Коропського районного суду Чернігівської області надійшло клопотання старшого слідчого СВ ВП № 1 Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_9 затверджене прокурором Новгород-Сіверської окружної прокуратури ОСОБА_4 про застосування до ОСОБА_3 примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги у кримінальному проваджені, внесеному до ЄРДР № 12023270320000543 від 01.10.2023 року.
Клопотання мотивоване тим, що як встановлено досудовим розслідуванням 01.10.2023 близько 11:00 години, ОСОБА_3 , перебуваючи поблизу господарства за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , побачив припаркований на вул. Калиновій службовий автомобіль «Jeep Compass» з наліпками жовто-блакитного кольору, написом на капоті «ПОЛІЦІЯ» та зображенням знаку Національної поліції, з державним реєстраційним номером НОМЕР_1 , обладнаний сиреною та проблисковими маячками синього i червоного кольорів, на якому, виконуючи службові обов`язки з охорони публічної безпеки i порядку, діючи на підставі доручення начальника сектору поліцейської діяльності № 2 Новгород-Сіверського PBП ГУНП в Чернігівській області від 30.09.2023 № 3778/124/46-2023, прибули поліцейський офіцер громади сектору превенції Новгород-Сіверського PBП ГУНП в Чернігівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_6 та помічник чергового сектору поліцейської діяльності № 2 Новгород-Сіверського PBП ГУНП в Чернігівській області старший сержант поліції ОСОБА_5 , після чого, скориставшись тим, що працівники поліції відійшли від службового автомобіля, керуючись раптово виниклим умислом направленим на пошкодження службового транспортного засобу, переконавшись, що поліцейські за ним не спостерігають, тримаючи в руках дерев`яну палицю, підбіг до службового автомобіля «Jeep Compass» д.н.з. НОМЕР_1 , та здійснив не менше чотирьох ударів палицею по автомобілю, чим спричинив пошкодження заднього скла, лобового скла, синього проблискового маячка, та капота службового транспортного засобу.
У подальшому, будучи поміченим працівниками поліції, всупереч озвучених законних вимог припинити протиправні дії та залишатися на місці, ОСОБА_3 забіг до господарства за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , де, взявши у праву руку теслярську сокиру, продовжуючи тримати у лівій руці дерев`яну палицю, вибіг з території господарства, після чого, демонструючи невдоволення законними діями поліцейських, використовуючи ненормативну лексику, озвучуючи погрози заподіяння смерті старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 . i старшому сержанту поліції ОСОБА_5 , 01.10.2023 близько 11:15 побіг у напрямку працівників поліції, та наблизившись, здійснив спробу нанести удар дерев`яною палицею та теслярською сокирою по працівникам правоохоронного органу, проте був зупинений поліцейськими Новгород-Сіверського PBП ГУНП в Чернігівській області шляхом застосування спеціальних прийомів боротьби (рукопашного бою).
Таким чином, своїми діями, які виразились у погрозі вбивством щодо працівників правоохоронного органу у зв`язку з виконанням цими працівниками службових обов`язків, ОСОБА_3 вчинив суспільно небезпечне діяння, передбачене ч. 1 ст. 345 КК України.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 підтримав клопотання про застосування відносно ОСОБА_3 примусових заходів медичного характеру та просить застосувати до нього примусові заходи медичного характеру з поміщенням у спеціальний лікувальний заклад з метою його обов`язкового лікування.
Законний представник ОСОБА_3 - ОСОБА_7 клопотання підтримує та просить задовольнити.
Захисник ОСОБА_8 заперечує щодо задоволення клопотання та просить відмовити у його задоволенні, оскільки в діях його підзахисного вбачаються ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП оскільки органом досудового розслідування не зібрано достатньо доказів підтверджуючих, що саме ОСОБА_3 вчинив кримінальне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 345 КК України.
Допит підозрюваного ОСОБА_3 не проводився враховуючи психічний стан здоров`я останнього.
Заслухавши думку учасників процесу, суд вважає, що клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до психіатричного закладу стосовно ОСОБА_3 підлягає задоволенню, оскільки його обґрунтованість повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні та дослідженими у судовому засіданні доказами:
Потерпілий ОСОБА_5 надав показання, що 01.10.2023, близько 10.00 години, під час патрулювання із напарником ОСОБА_6 та виконуючи службові обов`язки з охорони публічної безпеки і порядку, діючи на підставі доручення начальника сектору поліцейської дільниці № 2 Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області перебували неподалік місця проживання ОСОБА_3 , а саме в АДРЕСА_1 , на якого скаржились мешканці села за його протиправні дії. Так, близько 11.00 години вони залишили службовий автомобіль «Jeep Compass» неподалік господарства підозрюваного і пішли до його дворища, яке розташовано за чагарниками. Оскільки було багато зелені, тому підійшовши до будинку, автомобіль зник з поля зору. Хвилин через дві почули удари по металу та швидко побігли до автомобіля і побачили, як ОСОБА_3 тримаючи в руках дерев`яну палицю наносив удари по автомобілю, чим спричинив пошкодження капота, лобового та заднього скла. Побачивши їх, ОСОБА_3 тримаючи палицю почав тікати у свій двір, а вони за ним. Із двору він вибіг із дерев`яною палицею та теслярською сокирою в руках і біг до них погрожуючи позбавити життя і почав на них замахуватись щоб вдарити. На неодноразові команди припинити протиправні дії ОСОБА_3 не реагував. Зрозумівши, що не зможе нічого заподіяти поліцейським він припинив протиправні дії та кинув палицю і сокиру на землю.
Потерпілий ОСОБА_6 показав, що 01.10.2023 року з ОСОБА_5 здійснювали патрулювання в с. Криски. На гр. ОСОБА_3 надходить багато скарг від мешканців села, що останній вчиняє хуліганські дії, тому приїхали перевірити дані факти. Коли під`їхали до буд. АДРЕСА_1 , який знаходиться за високими чагарниками, вийшли із службового автомобіля «Jeep Compass» та пішли по доріжці. Пройшовши метрів п`ятдесят почули, як б`ється скло. Швидко побігли та побачили, як ОСОБА_3 тримаючи у руках дерев`яну палицю наносив удари по автомобілю, а саме по задньому склу, проблисковому маячку, капоту. Вони почали надавати звукові сигнали про припинення хуліганських дій. Почувши це, ОСОБА_3 побіг в сторону будинку за місцем проживання, а вони за ним. Із двору підозрюваний вибіг із дерев`яною палицею та сокирою в руках і погрожуючи фізичною розправою біг на них, при цьому замахуючись з метою нанесення ударів. Після цього коли підозрюваний в черговий раз замахнувся, свідок повалив його на землю та застосував спеціальні прийоми боротьби, а саме рукопашний бій. Підозрюваний сидів на землі і поліцейські тримали його за плечі. Приїхав ще один поліцейський автомобіль і ОСОБА_3 було доставлено до сімейного лікаря в смт. Понорниця, який виписав направлення на госпіталізацію і тоді вони здійснили супровід підозрюваного до ІНФОРМАЦІЯ_2 . В ході даної події на вулицю вийшли сусіди, які і були очевидцями злочину.
Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні показала, що восени 2023 року вранці допомагала сусіду по господарству і вийшла відпочити біля двору до лавочки разом з ОСОБА_11 . Побачила, що біля трансформатора, що навпроти стояв поліцейський автомобіль. Потім почула гуркіт і побачила, як ОСОБА_3 дерев`яною палицею наносив удари по автомобілю, а саме по задньому склу, яке розбилось, по капоту та іншим частинам. Бачила, як до нього бігли двоє поліцейських і вимагали припинити протиправні дії, проте ОСОБА_3 побіг у сторону свого двору і через декілька хвилин вибіг з двору тримаючи в одній руці дерев`яну палицю, а в іншій сокиру і побіг у сторону поліцейських, замахувався, погрожував «повбивати» та намагався їх вдарити. Проте, поліцейські ухилялись, а потім один з ним схопив ОСОБА_3 та повалив на землю таким чином припинивши його дії. Куди поділись палиця та сокира не пам`ятає. ОСОБА_3 сидів на землі, а поліцейські тримали його за плечі. Відстань між автомобілем та господарством підозрюваного близько п`яти метрів, можливо більше. Через незначний проміжок часу приїхав ще один поліцейський автомобіль, а вона пішла у двір.
Згідно протоколу огляду місця події - відкритої ділянки місцевості розташованої в АДРЕСА_1 від 01 жовтня 2023 року, з доданими фотоілюстративними таблицями до нього встановлено, що під час огляду даної ділянки було виявлено службовий автомобіль марки Jeep, моделі Compass білого кольору зі спеціальними номерами НОМЕР_1 , що має пошкодження у вигляді розбитого заднього скла, пошкодженого внаслідок механічного впливу проблискового маячка синього кольору, тріснутого лобового скла та вм`ятини на капоті автомобіля. В ході огляду виявлено залишки скла із заднього скла автомобіля, що маються у багажному відділенні автомобіля. Неподалік автомобіля виявлено дерев`яну палицю та металеву сокиру з ручкою виготовленою з дерева, а також уламки проблискового маячка синього кольору.
Постановою слідчого СВ Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_9 від 01.10.2023 року осип скла із заднього службового автомобіля, уламки проблискового маячка синього кольору, які поміщені до спеціальних пакетів, металеву сокиру з дерев`яною ручкою та дерев`яну палицю, які опечатано биркою з підписами понятих визнано речовими доказами та передано на відповідальне зберігання КЗРД Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області.
Згідно висновку судової автотоварознавчої експертизи від 21.11.2023 року за № 3257/23-24 вартість матеріального збитку завданого власнику автомобіля марки Jeep, моделі Compass білого кольору зі спеціальними номерами НОМЕР_1 станом на 01.10.2023, складає 63 140,00 грн.
Даними протоколу слідчого експерименту від 09 листопада 2023 року, проведеного за участі свідка ОСОБА_10 проведеного в АДРЕСА_1 з доданим до нього CD-диском встановлено наступне. Під час наведеної слідчої дії свідок ОСОБА_10 розповіла, що 01.10.2023 перебуваючи поблизу господарства АДРЕСА_2 бачила, як ОСОБА_3 дерев`яною палицею бив по службовому поліцейському автомобілю та розбив заднє скло, розбив проблисковий маячок синього кольору, наніс один удар по лобовому склу та ще один удар по капоту. У подальшому тримаючи в руках дерев`яну палицю та сокиру погрожував фізичною розправою поліцейським, проте його протиправні дії були поліцейськими зупинені.
Відповідно до висновку стаціонарної судово-психіатричної експертизи № 16 від 26.01.2024, ОСОБА_3 виявляє ознаки параноїдальної шизофренії безперервний тип перебігу, на даний час не може усвідомлювати свої дії та керувати ними. В період інкримінованих йому дій, ОСОБА_3 також виявляв ознаки параноїдальної шизофренії безперервний тип перебігу, не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. За своїм психічним станом, ОСОБА_3 потребує застосування стаціонарних примусових заходів медичного характеру у вигляді поміщення в спеціальний лікувальний заклад з метою його обов`язкового лікування, а також запобігання вчинення ним суспільно небезпечних діянь відповідно до ст. 92 Кримінального кодексу України. За своїм психічним станом ОСОБА_3 не може правильно сприймати обставини по справі та давати по них відповідні покази. Клінічних ознак психічних i поведінкових розладів внаслідок вживання алкоголю чи інших психоактивних речовин у ОСОБА_3 не виявлено, відповідно лікування від наркотичної чи алкогольної залежності не потребує.
Оцінюючи досліджені під час судового розгляду даного клопотання докази, суд визнає їх належними, допустимими та достовірними, а сукупність зібраних доказів достатніми та взаємозв`язаними між собою та приходить до висновку, що вчинення ОСОБА_3 суспільно-небезпечного діяння, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України, доведено повністю.
Як вбачається з матеріалів, що характеризують особу ОСОБА_3 останній на диспансерному обліку у лікаря - нарколога та лікаря - психіатра не перебуває, за місцем проживання характеризується з негативної сторони, постійно отримує зауваження зі сторони старостинського округу і односельців за свою аморальну поведінку, не одружений, дітей не має, зареєстрований та проживає один, не працює, в порядку ст. 89 КК України раніше не судимий.
Відповідно до ст. 512 КПК України судовий розгляд кримінального провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру завершується постановленням ухвали про застосування примусових заходів медичного характеру або про відмову в їх застосуванні, а в силу ст. 513 КПК України визнавши доведеним, що особа вчинила суспільно-небезпечне діяння у стані неосудності або після вчинення кримінального правопорушення захворіла на психічну хворобу, яка виключає можливість застосування покарання, суд постановляє ухвалу про застосування примусових заходів медичного характеру.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу» примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду у випадках та в порядку, встановлених Кримінальним та Кримінально процесуальним кодексами України, цим законом та іншими законами. Вказані вище примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду. Аналізуючи та оцінюючи досліджені надані прокурором докази відповідно до вимог ст. 94 КПК України, які були досліджені у судовому засіданні, суд вважає їх належними, достовірними, допустимими та достатніми для висновку відповідно до положень ст. 513 КК України, що суспільно небезпечне діяння, яке підпадає під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України, було вчинено ОСОБА_3 .
Суд, при розгляді справи у порядку вирішення питання застосування у відношенні особи примусових заходів медичного характеру, не досліджує природу дій особи, як до ставлення її свідомості і волі до суспільно небезпечного діяння, котре нею вчиняється, і до наслідків. Оскільки предмет доказування у кримінальному проваджені щодо застосування примусових заходів медичного характеру має низку особливостей, зокрема, під час розгляду цієї категорії справ не вирішуються питання винуватості у вчиненні кримінального правопорушення, а йдеться лише про вчинення певною особою суспільно небезпечного діяння. При цьому, умисел, мета і мотив є елементами суб`єктивної сторони саме кримінального правопорушення (злочину чи проступку) та встановлюються лише щодо осудної особи.
Дана позиція узгоджується з висновком Верховного суду у складі Касаційного кримінального суду, викладеним у постанові від 26.06.2019 у справі № 202/5997/17.
Згідно з ч. 3 ст. 19 КК України не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого цим Кодексом, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
Отже, діяння, яке інкримінується ОСОБА_3 вчинено останнім у стані неосудності, так як на момент вчинення даного суспільно небезпечного діяння, відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи, знаходився у стані, в якому він не може усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 94 КК України залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, суд може застосувати такі примусові заходи медичного характеру: 1) надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку; 2) госпіталізація до психіатричного закладу із звичайним наглядом; 3) госпіталізація до психіатричного закладу з посиленим наглядом; 4) госпіталізація до психіатричного закладу із суворим наглядом.
Госпіталізація до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом може бути застосована судом щодо психічно хворого, який за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння потребує тримання у закладі з надання психіатричної допомоги і лікування у примусовому порядку.
Розглядаючи питання виду заходів медичного характеру, які підлягають застосуванню до ОСОБА_3 , враховуючи висновок судово-психіатричної експертизи та вимоги ст. 94 КК України, а також характер та тяжкість захворювання, тяжкість вчиненого діяння, ступінь небезпечності психічнохворого для себе або інших осіб, тому до підозрюваного слід застосувати примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу з загальним наглядом.
Матеріальна шкода кримінальним правопорушенням не завдана.
Цивільний позов не заявлено.
Витрати за проведення ряду експертиз в межах даного провадження необхідно віднести за рахунок держави.
Долю речових доказів слід вирішити на підставі ст. 100 КПК України.
На підставі ст. ст. 92-94 КК України, ст. ст. 292, 369-372, 392-395, 503, 512-513 КПК України, суд,
у х в а л и в:
Клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відносно ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12023270320000543 від 01.10.2023 за ознаками кримінального провадження, передбаченого ч. 1 ст. 345 КК України - задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Івангород, Ічнянського району, Чернігівської області, зареєстрований та фактично проживаючий в АДРЕСА_1 , примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом.
Витрати на залучення експертів у кримінальному провадженні 3823,68 грн. віднести на рахунок держави.
Речові докази: осип скла із заднього скла службового автомобіля, уламки проблискового маячка синього кольору, металева сокира з дерев`яною ручкою, дерев`яна палиця, які передано на відповідальне зберігання КЗРД Новгород-Сіверського PBП ГУНП в Чернігівській області - знищити.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Коропський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123074621 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та злочини проти журналістів Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу |
Кримінальне
Коропський районний суд Чернігівської області
Балаба О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні