Рішення
від 18.11.2024 по справі 363/1757/24
ІВАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 363/1757/24

Провадження № 2/366/541/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року с-ще Іванків

Іванківський районний суд Київської області, у складі судді Корчкова А.А., за участю секретаря судового засідання Іванової Л.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог:

Позивач звернулась до суду з позовом до Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов`язання вчинити певні дії, в якій просить зобов`язати відповідальну посадову особу (посадових осіб) Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області невідкладно внести до Спадкового реєстру відомості про видачу ОСОБА_1 дублікату заповіту від 30 січня 1996 року ОСОБА_2 , який посвідчений 30.01.1996 року секретарем Рагівської сільської ради Хорольською Любовю Федорівною за реєстровим № 6, дублікат заповіту посвідчений сільським головою Рагівської сільської ради О.М. Геращенко 20.11.2020 за реєстровим № 02.

В обґрунтування позову Позивач зазначила, що є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті матері Позивач проживала з нею та доглядала її, а тому прийняла спадщину відповідно до закону. Крім Позивачки, іншими спадкоємцями першої черги є діти її рідного брата. За життя мати залишила заповіт, який 30.01.1996 був посвідчений секретарем колишньої Рагівської сільської ради Поліського району Київської області. Після смерті матері залишилось нерухоме майно (земельна ділянка (пай).

На момент звернення Позивачки до Сумської міської державної нотаріальної контори, оригінал примірника заповіту було втрачено, тому, після заведення спадкової справи, Позивач звернулась по місцю посвідчення заповіту із запитом державного нотаріуса про отримання дубліката заповіту. Проте, подавши в подальшому до державного нотаріуса зазначений дублікат заповіту, Позивач дізналася, що дублікат не внесений до Спадкового реєстру, а оскільки лише з моменту внесення дублікату заповіту до Спадкового реєстру, оригінал заповіту втрачає свою силу та ідентифікується його дублікат як належний документ саме шляхом звіряння його з даними Спадкового реєстру. Позивач неодноразово у телефонному режимі зверталася до уповноваженої особи Поліської селищної ради з проханням внести дублікат заповіту до Спадкового реєстру, проте станом на момент звернення з даним позовом до суду, відомості щодо дубліката заповіту не внесені, тому вона змушена звертатись до суду.

Процесуальні дії:

28.05.2024 до Іванківського районного суду Київської області за підсудністю з Вишгородського районного суду Київської області надійшли матеріали зазначеної цивільної справи.

03.06.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 18.08.2024 та відкладено на 23.09.2024.

23.09.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 18.11.2024

Позиції сторін:

Позивач у судове засідання не з`явилась, про розгляд справи повідомлена вчасно, належним чином, проте звернулась до суду із заявами від 09.07.2024 та 17.09.2024 про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач свого представника у судове засідання не направив, відзиву на позов не подав, із заявами про відкладення розгляду справи до суду не звертався, проте, 14.08.2024 та 23.09.2024 скерував до суду листи «Про надання інформації», у яких повідомив суд, що старостою старостинського округу № 8 села Рагівка Поліської селищної ради були сформовані додатки 1 (заява про реєстрацію архівних документі) та додаток 9 (заява про державну реєстрацію заповітів та спадкових) та направлено до ДП «Національні інформаційні системи» для подальшого внесення до Спадкового реєстру відомостей про видачу ОСОБА_1 дублікату заповіту від 30 січня 1996 року ОСОБА_2 , який посвідчений 30.01.1996 року секретарем Рагівської сільської ради Хорольською Любов Федорівною за реєстровим № 6, дублікат заповіту посвідчений сільським головою Рагівської сільської ради О.М. Геращенко 20.11.2020 за реєстровим № 02.

Третя особа, Сумська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у судове засідання представника не направили, 23.07.2024 до суду надійшов лист про розгляд справи без участі третьої особи, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

Враховуючи, що сторони у судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлені вчасно, належним чином, у відповідності до ч.1 ст. 223 ЦПК України, суд розглядає справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з вимогами ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного тексту рішення.

Дослідивши письмові докази, надані Позивачем, суд прийшов до наступних висновків.

Встановлені судом обставини справи та застосовані норми права:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що Ковпаківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції зроблено відповідний актовий запис за № 1607 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 /а.с.8/).

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка, площею 2,8575 га, кадастровий номер: 3223587600:03:000:0189, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована: Київська область, Поліський район, Рагівська с/р, яка передана у власність ОСОБА_2 розпорядженням голови Поліської райдержадміністрації № 15 від 31.01.2006, що посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 173433 /а.с.9/

Згідно з дублікатом заповіту, що має силу оригіналу, посвідченим 20.11.2020 ОСОБА_3 сільським головою Рагівської сільської ради за реєстровим № 02, та виданим ОСОБА_1 замість втраченого заповіту, посвідченого Л.Ф. Хорольського, секретарем виконавчого комітету Рагівської сільської ради Поліського району Київської області, 30 січня 1996 року і зареєстрований в реєстрі № 6 та відповідно до якого ОСОБА_2 заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона матиме право заповіла своїй дочці ОСОБА_1 , та синові ОСОБА_4 в рівних частинах кожному /а.с.4/.

Позивач, ОСОБА_1 прийняла спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , шляхом спільного проживання разом з померлою на час відкриття спадщини, що підтверджується довідкою Сумської міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 06.02.2020 /а.с.10/.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 59311928 від 06.02.2020, спадкодавець ОСОБА_2 , спадкова справа № 101/2020 /а.с.7/.

Позивач зазначає, що на момент її звернення до Сумської міської державної нотаріальної контори, оригінал зазначеного примірника заповіту було втрачено, тому, після заведення спадкової справи, позивач звернулась по місцю посвідчення заповіту, а саме до Поліської селищної ради, із запитом державного нотаріуса про отримання дубліката заповіту, який отримала 20.11.2020. Подавши до державного нотаріуса зазначений дублікат заповіту, нотаріусом було встановлено, що дублікат не внесений до Спадкового реєстру, а оскільки лише з моменту внесення дублікату заповіту до Спадкового реєстру, оригінал заповіту втрачає свою силу та ідентифікується його дублікат як належний документ саме шляхом звіряння його з даними спадкового реєстру. Позивач неодноразово зверталася до уповноваженої особи Поліської селищної ради з проханням внести дублікат заповіту до Спадкового реєстру, проте станом на момент звернення з даним позовом до суду, відомості щодо дубліката заповіту не внесені.

Мотиви з яких виходить суд.

Відповідно дост. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Статтею 15 ЦК Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У відповідності дост. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, в тому числі, визнання права.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1233 ЦК України передбачено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Загальні вимоги до форми заповіту встановлено статтею 1247 ЦК України, відповідно до яких заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення; заповіт має бути особисто підписаний заповідачем; заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251, 1252 цього Кодексу; заповіти, посвідчені особами, зазначеними у частині третій цієї статті, підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1251 ЦК України передбачено, що якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про нотаріат» від 02.1993 № 3425-XII (зі змінами та доповненнями) у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють нотаріальні дії: у тому числі: посвідчують заповіти (крім секретних); видають дублікати посвідчених ними документів.

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, посвідчують заповіти дієздатних громадян, складені відповідно до вимог законодавства України і особисто подані ними нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, а також забезпечують державну реєстрацію заповітів у Спадковому реєстрі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

При вчиненні наведених нотаріальних дій посадові особи органу місцевого самоврядування діють відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 року № 3306/5, за змістом пункту 1.2 якого нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.

Відповідно до вимог Положення про Спадковий реєстр, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 липня 2011 року № 1810/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 липня 2011 року за № 831/19569, відомості про заповіти, у тому числі посвідчені посадовими та службовими особами, зазначеними в статтях 1251 та 1252 Цивільного кодексу України, статті 37 та частині першій статті 40 Закону України "Про нотаріат", та особами, які в умовах воєнного стану відповідно до законодавства мають право їх посвідчувати, спадкові договори та внесення змін до них, скасування заповітів та розірвання спадкових договорів, заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину підлягають обов`язковому внесенню до Спадкового реєстру.

Відповідно до розділу ІІІ пункту 1.10 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органами місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2011 р. № 3306/5, 1.10. Відомості про посвідчення посадовими особами органів місцевого самоврядування заповітів та інформація про їх скасування, зміну або видачу дубліката підлягають обов`язковому внесенню до Спадкового реєстру у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 491 "Про затвердження Порядку державної реєстрації заповітів і спадкових договорів у Спадковому реєстрі" (далі Порядок № 491).

Питання реєстрації заповітів і спадкових договорів у Спадковому реєстрі регулюється Порядком державної реєстрації заповітів і спадкових договорів у Спадковому реєстрі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №491.

Згідно з абз.2 п.5 вищезазначеного Порядку реєстратором Спадкового реєстру щодо заповітів, посвідчених посадовими особами органів місцевого самоврядування; є державне підприємство, яке належить до сфери управління Мін`юсту, та його філії.

В даному випадку реєстратором для органів місцевого самоврядування є виключно Держінформ`юст та його філії,

Відповідно до пункту 6 Порядку № 491, державна реєстрація заповітів, змін до них та скасування заповітів, спадкових договорів, змін до них та їх розірвання здійснюється шляхом внесення до Спадкового реєстру відомостей у тому числі щодо видачі дубліката заповіту.

Відповідно до пунктів 7,8 Порядку № 491 внесення до Спадкового реєстру відомостей щодо посвідчених заповітів, спадкових договорів, а також змін до них, скасування заповітів та розірвання спадкових договорів здійснюється Реєстраторами на підставі заяв про реєстрацію, форми та вимоги до заповнення яких встановлює Мін`юст. Посадові особи органів місцевого самоврядування вносять до Спадкового реєстру відомості про посвідчені заповіти шляхом подання державному підприємству, яке належить до сфери управління Мін`юсту, або його філіям заяв про реєстрацію.

Аналогічна норма щодо порядку реєстрації заповіту, посвідченого органом місцевого самоврядування, також зазначена у ч. 2 п. 2.3 Положення про Спадковий реєстр.

Порядок ведення й користування Спадковим реєстром, внесення до нього відомостей про заповіти та спадкові договори, посвідчені в Україні, а за бажанням заповідача - посвідчені (складені та/або прийняті на зберігання) і зареєстровані в іноземних державах згідно з Конвенцією про запровадження системи реєстрації заповітів (далі - Конвенція), про заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину, а також надання інформації з нього визначений Положенням про спадковий реєстр, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 №1810/5.

Згідно з абз.2 п.2.3 Положення про Спадковий реєстр Посадові особи органів місцевого самоврядування вносять до Спадкового реєстру відомості про посвідчення заповітів шляхом подання державному підприємству "Національні інформаційні системи" або його філіям заяв в електронній формі з використанням системи взаємодії за формою, наведеною в додатках 1-3, 9.

Пунктом 2.5 Розділу ІІ Положення про Спадковий реєстр заповіти, посвідчені нотаріусами, консульськими установами, посадовими і службовими особами, які зазначені в статтях 1251 і 1252 Цивільного кодексу України, статті 37 і частині першій статті 40 Закону України "Про нотаріат", до створення та введення в дію програмного забезпечення Спадкового реєстру підлягають обов`язковій державній реєстрації в зазначеному реєстрі шляхом подання зазначеними особами та установами Реєстраторові заяви за формою, наведеною в додатку 9.

Відповідно до п.п. 5 п.б ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів сільських селищних, міських рад віднесено вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання.

Згідно з п.1.2 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 №3306/5, нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.

Пункт 2.10 зазначеного порядку визначає, що Реєстратор для підтвердження факту внесення відомостей до Спадкового реєстру готує відповідний витяг.

Державне підприємство "Національні інформаційні системи" та його філії готують витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі в одному примірнику, який надсилається заявнику (посадовій особі органу місцевого самоврядування, посадовій особі МЗС та представництва МЗС на території України, національному органові іноземної держави - через Мін`юст) в електронній формі з використанням системи взаємодії.

Згідно з п. 2.11 розділу ІІ Положення про Спадковий реєстр заявник забезпечує достовірність і повноту відомостей у заяві, складеній за формою, наведеною в додатках 1 - 9.

Отже,з наведеноговбачається,що відповідальнапосадова особаРагівської сільськоїради Поліськогорайону Київськоїобласті,при видачі20.11.2020дубліката заповіту ОСОБА_1 ,замість втраченогозаповіту ОСОБА_2 , посвідченого Л.Ф. Хорольського, секретарем виконавчого комітету Рагівської сільської ради Поліського району Київської області, 30 січня 1996 року і зареєстрований в реєстрі № 6, повинна була звернутись із заявою, встановленої Положенням про Спадковий реєстр форми, до Реєстратора - Державного підприємства "Національні інформаційні системи" (його філії) для його державної реєстрації у Спадковому реєстрі, чого не було зроблено.

Судом встановлено, що лише після звернення Позивачки до суду з даним позовом, відповідальною посадовою особою Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області (утворена 12 червня 2020 року шляхом об`єднання всіх селищних та сільських рад Поліського району, у тому числі і села Рагівка), було сформовано додатки 1 (заява про реєстрацію архівних документі) та додаток 9 (заява про державну реєстрацію заповітів та спадкових) та направлено до ДП «Національні інформаційні системи» для подальшого внесення до Спадкового реєстру відомостей про видачу ОСОБА_1 дублікату заповіту від 30 січня 1996 року ОСОБА_2 , який посвідчений 30.01.1996 року секретарем Рагівської сільської ради Хорольською Любов Федорівною за реєстровим № 6, дублікат заповіту посвідчений сільським головою Рагівської сільської ради О.М. Геращенко 20.11.2020 за реєстровим № 02,

Проте, станом на день розгляду зазначеної справи в суді, Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі вищезазначеного дублікату заповіту, який сформований Державним підприємством "Національні інформаційні системи" та його філіями до суду Відповідачем не надано.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

При вирішенні зазначеного спору, суд бере до уваги позицію Верховного Суду, викладену у Постанові від 01.06.2022 у справі № 467/713/20, відповідно до якої, дії відповідача щодо невнесення до Спадкового реєстру заповіту є неправомірними, оскільки вони порушують права позивача, яка в даному випадку позбавляється можливості реалізувати свої права як спадкоємець за заповітом на підставі статей 1223, 1233, 1257 ЦК України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними в судовому порядку та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір:

Питання щодо судових витрат вирішується судом відповідно до положеньст. 141 ЦПК України.

Судом встановлено, що Позивач, при зверненні до суду із зазначеним позовом, мала б сплатити 1 211,20 грн. судового збору, проте, вона звільнена від сплати судового збору відповідно до п.10 Закону України «Про судовий збір» як потерпіла від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, таким чином, з Відповідача на користь держави підлягає стягненню 1211,20 грн. судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.4,5,12,81,141,258-259,263-265,268,273,354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.

Зобов`язати Поліськуселищну радуВишгородського районуКиївської областівнести відомостідо Спадковогорєєстру щодовидачі ОСОБА_1 дубліката заповіту ОСОБА_2 ,який посвідчено20листопада 2020року сільськимголовою Рагівськоїсільської радиПоліського районуКиївської областіГеращенко О.М.та зареєстрованов реєстріза №02та якийвидано замістьвтраченого заповіту ОСОБА_2 ,посвідченого секретаремвиконавчого комітетуРагівської сільськоїради Поліськогорайону Київськоїобласті ХорольськоюЛюбов Федорівною 30 січня 1996 року та зареєстрованого в реєстрі за № 6.

Стягнути з Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області ЄДРПОУ: 04361723, на користь держави судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ;

Відповідач:Поліська селищна рада Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ: 04361723, адреса: вул. Воздвиженська, 84, смт Красятичі, Вишгородського району Київської області, 07053)

Третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса:пр.Шевченка,3,м.Суми,40011).

Суддя Анатолій КОРЧКОВ

СудІванківський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123075930
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —363/1757/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Корчков А. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Корчков А. А.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Корчков А. А.

Ухвала від 12.04.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Свєтушкіна Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні