Рішення
від 18.11.2024 по справі 949/2092/24
ДУБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №949/2092/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Тарасюк А.М.,

при секретарі судових засідань Пінчук О.М.,

за участю:

заявника ОСОБА_1 ,

адвоката Клюйка А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Висоцька сільська рада Сарненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

в с т а н о в и в:

Заявник ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Клюйка А.О. звернулася до суду та просить встановити факт її постійного проживання на час відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Протягом останніх років свого життя ОСОБА_2 часто хворіла та потребувала стороннього догляду, а тому вона, як її донька, була змушена проживати разом з нею без реєстрації у її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , де доглядала за матір`ю до дня її смерті. Після смерті матері, вона надалі продовжує проживати за вищевказаною адресою і по даний час, веде домашнє господарство, при цьому залишається зареєстрованою за іншою адресою: АДРЕСА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй спадкове майно, а саме на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , а також на чотири земельні ділянки, які призначені для ведення особистого селянського господарства та розташовані на території Туменської сільської ради Дубровицького району Рівненської області (на даний час Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області).

Маючи право на спадкування за законом в першу чергу як донька своєї померлої матері та з метою прийняття спадщини, ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса та, як наслідок, отримала письмове роз`яснення, згідно якого вбачається, що нею, пропущено встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк на прийняття спадщини для подання відповідної заяви та не пред`явлено докази про постійне проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою. Відтак, реалізувати своє право на спадкування вона позбавлена можливості.

Витягом зі Спадкового реєстру №78870904 від 24.10.2024, наданим приватним нотаріусом Войцехович О.О., підтверджується, що у Спадковому реєстрі відсутня інформація щодо відкритої спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Інших спадкоємців за заповітом та за законом, які прийняли або мають намір прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 , немає.

Таким чином, оскільки місце проживання ОСОБА_1 було зареєстровано за іншою адресою на день смерті ОСОБА_2 , то іншого порядку ніж судового для встановлення зазначеного факту чинним законодавством не передбачено.

У зв`язку з вищевикладеним, ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, адже, у випадку встановлення даного факту, ОСОБА_1 вважатиметься такою, що прийняла спадщину.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Клюйко А.О. заявлені вимоги підтримали та просили задоволити. При цьому, представник заявника - адвокат Клюйко А.О. наголосив, що встановлення факту заявниці необхідне для отримання спадщини, яка відкрилася після смерті її матері.

Представник заінтересованої особи Висоцької сільської ради в судове засідання не з`явився. Згідно поданої заяви в.о.сільського голови ОСОБА_3 , остання просить дану справу розглянути без участі представника сільської ради за наявними матеріалами.

Для підтвердження юридичного факту, що є предметом судового розгляду, за клопотанням заявника з`явилися свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Заслухавши пояснення заявника, її представника, допитавши свідків, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи та встановивши, що вимоги заявника не зачіпають інтереси третіх осіб, а прийняте рішення суду не суперечить вимогам чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заяву слід задоволити з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановленні також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 19.07.1971 року (а.с.9).

Як зазначає заявник, після смерті матері ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, а саме: на житловий будинок з надвірними будівлями та земельну ділянку, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , а також на чотири земельні ділянки, які призначені для ведення особистого селянського господарства та розташовані на території Туменської сільської ради Дубровицького району Рівненської області (на даний час Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області), що стверджується випискою з погосподарської книги (а.с.12) та копіями державних актів на право приватної власності на землю (а.с.13-16).

У судовому засіданні встановлено та в подальшому підтверджено актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 15.10.2024 року, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає в АДРЕСА_1 з 2017 року без реєстрації місця проживання, проживала разом із матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , вела з нею спільне господарство (а.с.19).

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно із ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 2 ст. 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Отже, ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому, важливою ознакою є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.

У судовому засіданні допитана в якості свідка ОСОБА_6 підтвердила вказаний факт, а саме зазначила, що з 2017 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає в АДРЕСА_1 без реєстрації місця проживання разом із матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 та вела з нею спільне господарство

Свідок ОСОБА_5 також підтвердила факт проживання заявниці АДРЕСА_1 без реєстрації місця проживання разом із матір`ю ОСОБА_2 , так як вона з сім`єю проживала по АДРЕСА_3 , тобто вони були сусідами і даний факт їй достеменно відомий.

Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Наявні у матеріалах справи докази, підтверджують в повному обсязі той факт, що заявник ОСОБА_1 проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 в одному будинку за адресою: АДРЕСА_1 та вела з нею спільне господарство.

Згідно пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення, в тому числі і постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Як вбачається з письмової відповіді приватного нотаріуса Сарненського районного нотаріального округу Рівненської області Войцеховської О.О. від 24 жовтня 2024 року №456/01-16 (а.с.20) ОСОБА_1 роз`яснено, що оскільки нею не подано заяву про прийняття спадщини, яка передбачена ч. 1 ст. 1269 ЦК України, а також не пред`явлені докази про постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою, які необхідні у відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, тому необхідно звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Таким чином, оскільки встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини для заявника має юридичні наслідки, з урахуванням всіх встановлених обставин справи, у суду наявні законні підстави встановити факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 на момент відкриття спадщини зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою АДРЕСА_1 .

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 13, 81, 89, 259, 263-265, 294, 352, 354 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Висоцька сільська рада Сарненського району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задоволити.

Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Дубровицький районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: підпис.

Згідно з оригіналом.

Суддя Дубровицького

районного суду: Тарасюк А.М

СудДубровицький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123077147
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —949/2092/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Тарасюк А.М.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Тарасюк А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні