Рішення
від 31.10.2024 по справі 761/12151/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/12151/24

Провадження № 2/761/6624/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

31 жовтня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого: судді - Притули Н.Г.

при секретарі: Габунії М.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло-Сервіс» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

ВСТАНОВИВ:

02 квітня 2024 року до суду надійшла зазначена позовна заява.

В позовних вимогах позивач просить: стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за надані послуги з утримання прибудинкової території в розмірі 12 126,99 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником нежитлового приміщення АДРЕСА_1 .

ТОВ «Житло-Сервіс» надає послуги з утримання будинку та прибудинкової території на підставі договору №БХ80-82 від 01.12.2018 року, укладеного з ОСББ «Принципалис». Відповідач користується вказаними послугами, але не вносить оплату за них, в результаті чого у неї виникла заборгованість, яка станом на 31.03.2024 року становить 9 172,12 грн.

Так, як відповідач своєчасно не сплачувала за отримані послуги з управління будинком, на підставі положень ч. 2 ст. 625 ЦК України є законом передбачені підстави для стягнення з відповідача за період з 21.07.2019 року по 20.02.2024 року 3% річних у розмірі 653,46 грн. та інфляційні втрати у розмірі 2 301,41 грн.

Таким чином, оскільки відповідач не виконує свої зобов`язання по сплаті за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась про час та місце слухання справи повідомлена належним чином. До суду надійшла заява представника позивача про слухання справи за її відсутності, в якій вона зазначила, що підтримує заявлені позовні вимоги, просить їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час та місце слухання справи повідомлена судом належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив на заявлені вимоги до суду не направила.

Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин суд, враховуючи вимоги ст.ст. 223, 280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу без участі сторін та провести заочний розгляд справи.

Суд вивчивши матеріали справи, приходить до висновку про частковезадоволення позовних вимог, за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення № НОМЕР_1 загальною площею 26,4 кв.м. по АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу приміщення від 25.03.2016 року.

Між ТОВ «Житло-Сервіс» (далі - Виконавець) та ОСОБА_1 (далі - Споживач) 01.04.2016 року було укладено Договір №БХ80/28-НП про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій.

Договір підписаний сторонами, що свідчить про їх згоду з визначеними умовами.

За умовами договору, ТОВ «Житло-Сервіс» взяло на себе зобов`язання забезпечувати надання ОСОБА_1 послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у будинку АДРЕСА_3 , а ОСОБА_1 зобов`язувалась забезпечити своєчасну оплату таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.

Згідно з пунктами 3, 10 Договору, сторони домовились та визначили, що розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладення цього договору становить 4,51 грн/кв.м. загальної площі та платіж має бути здійснений не пізніше 10 числа місяця що настає за розрахунковим.

Крім того, пп.5 п.11 Договору передбачено право Виконавця вносити зміни до тарифів, коректувати їх з урахуванням інфляційних процесів, що спричиняють підвищення цін і з урахуванням змін витрат Виконавця, пов`язаних зі змінами Законодавства, що викликають зміну витрат, без погодження сторін.

01 грудня 2018 року між ТОВ «Житло-Сервіс» (далі - Управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 в особі голови правління ОСББ «Принципалис» Чернявського Назара Анатолійовича укладено Договір №БХ80-82 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, за умовами якого Управитель зобов`язався надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а співвласники зобов`язалися оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами Договору.

Згідно п. 2 Договору список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладення договору, зазначаються у додатку 1 до договору, що є невід`ємною його частиною.

Відповідно пункту 3. Договору послуга з управління включає:

??утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

??купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

??поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно з умовами пункту 6.3 Договору, кожен із співвласників зобов`язався оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені Договором.

Згідно з п. 10 Договору, ціна послуги з управління становить 5,99 грн. на місяць за 1 кв. метр загальної площі у будинку.

Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим (п. 11 Договору).

З матеріалів справи вбачається, що позивач надавав послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Відповідач не надала суду доказів, що послуги не надавались чи надавались не в повному обсязі.

Згідно із розрахунком заборгованості доданим позивачем до позовної заяви, розмір заборгованості відповідача за послугу з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.06.2019 року по 31.03.2024 року становить 9 172,12 грн.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, не надала доказів сплати заборгованості.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/ або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Крім того, згідно зі ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Разом з тим, згідно зі ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.ст. 610-612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, оскільки в судовому засіданні встановлено, що позивачем надавались послуги, проте в порушення вимог діючого законодавства та договору відповідач не сплачувала за надані послуги, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території, яка станом на 31.03.2024 року становить 9 172,12 грн.

Частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Однак, з 24 лютого 2022 року на території України запроваджено та діє воєнний стан через збройну агресію російської федерації проти України. Дані обставини є загальновідомими та доказуванню не підлягають.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення, зокрема, інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1405, яка набрала чинності 30.12.2023 року, було внесено зміни до постанови від 05 березня 2022 року № 206 та викладено п. 1 в такій редакції:

«1. Установити, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:

нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285)».

Тому, враховуючи викладене, на підставі положень ч. 2 ст. 625 ЦК України, у зв`язку з простроченням оплати за послуги з утримання будинку, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь ТОВ «Житло-Сервіс» за період з 27.07.2019 року по 23.02.2022 року 3% річних у розмірі 221,32 грн. та інфляційні втрати у розмірі 684,73 грн., а також за період з 01.01.2024 року по 20.02.2024 року 3% річних у розмірі 37,53 грн. та інфляційні втрати у розмірі 62,46 грн.

Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «Житло-Сервіс» підлягають частковому задоволенню.

Крім того, у відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 77-81, 141, 265, 268, 273, 280-283, 352 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло-Сервіс» (код ЄДРПОУ 30167045, адреса: м. Київ, вул. Протасів Яр, 8) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло-Сервіс» заборгованість по оплаті послуги з утримання будинку та прибудинкової території з 01.06.2019 року по 31.03.2024 року у розмірі 9 172 (дев`ять тисяч сто сімдесят дві) гривни 12 копійок, за період з 27.07.2019 року по 23.02.2022 року 3% річних у розмірі 221,32 грн., інфляційні втрати у розмірі 684,73 грн., за період з 01.01.2024 року по 20.02.2024 року 3% річних у розмірі 37,53 грн. та інфляційні втрати у розмірі 62,46 грн. та судовий збір у розмірі 2 541,09 грн., а всього 12 719 (дванадцять тисяч сімсот дев`ятнадцять) гривень 25 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Н.Г. Притула

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення31.10.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123078760
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —761/12151/24

Рішення від 31.10.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Притула Н. Г.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Притула Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні