Рішення
від 11.11.2024 по справі 523/6690/24
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/6690/24

Провадження №2/523/3652/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2024 р. Суворовський районний суд міста Одеси в складі

головуючого судді Сувертак І.В.

за участю секретаряМельніченко Г. О.

розглянув в відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, в залі суду №5 в місті Одесі, цивільну справу за позовом -

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1), Акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1) про захист прав споживачів, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

За участю: позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2

Установив:

ОСОБА_1 19 квітня 2024 року звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправними дії ТОВ «Одесагаз-постачання» щодо нарахування ОСОБА_1 , який являється абонентом ТОВ ГК «Нафтогаз України», переплати в розмірі 10561 грн. 60 коп. для погашення заборгованості (в іншій компанії) спричиненої бездіяльністтю ТОВ «Одесагаз-постачання» та AT «Одесагаз».

2. Зобов`язати ТОВ «Одесагаз-постачання» сплатити ОСОБА_1 , який являється абонентом ТОВ «ГК «Нафтогаз України» переплату в розмірі 10 561 грн. 60 коп. для погашення заборгованості (в іншій компанії) спричиненої бездіяльністю ТОВ «Одесагаз-постачання» та AT «Одесагаз».

3. Стягнути з ТОВ «Одесагаз-постачання» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20000 грн.

4. Визнати протиправними дії AT «Одесагаз» щодо зволікання надання ОСОБА_1 . Акта звіряння фактично використаних об`ємів природного газу починаючи з січня 2020 року, яке причинило неспроможність позивача своєчасно врегулювати взаємовідносини з ТОВ «Одесагаз-постачання».

5. Стягнути з AT «Одесагаз» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20000 грн.

6. Визнати протиправними дії ТОВ «ГК «Нафтогаз України» щодо нарахування безпідставного боргу ОСОБА_1 в розмірі 12711 грн. 95 коп. на 27.03.2024 року.

7. Зобов`язати ТОВ «ГК «Нафтогаз України» списати заборгованість ОСОБА_1 в розмірі 12711 грн. 95 коп. на 27.03.2024 року.

8. Стягнути з ТОВ «ГК «Нафтогаз України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 20000 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 являється абонентом AT «Одесагаз». Раніше позивач був абонентом ТОВ «Одесагаз-постачання», проте його не було повідомлено, що він є абонентом ТОВ «ГК «Нафтогаз України» і що більше не є користувачем ТОВ «Одесагаз-постачання» теж не повідомили.

У зв`язку з несвоєчасним повідомленням позивача про переведення до іншого постачальника - виникла переплата на рахунок ТОВ «Одесагаз-постачання» у розмірі 10561 гривень 00 копійок і фіктивна заборгованість перед ТОВ «ГК «Нафтогаз України» у розмірі 12711 грн. 95 копійок (згідно з СМС повідомленням на 27.03.2024 року). Цю переплату ТОВ «Одесагаз-постачання» сприймала за погашення безпідставного боргу.

Позивач неодноразово звертався до AT «Одесагаз» із заявою про корегування об`єму використаного газу для подальшого врегулювання взаємовідносин з ТОВ «Одесагаз-постачання», але відповідь або не надходила (чим було порушено право позивача згідно п.6 гл.4 розділу IX постанови НКРЕКП №2494 від 30.09.15), або видавалися Акти звіряння починаючи з січня 2021 року. Ця бездіяльність та неналежне виконання своїх обов`язків AT «Одесагаз» не давала змоги позивачу підтвердити факт фіктивних боргів перед ТОВ «Одесагаз-постачання».

В свою чергу ТОВ «Одесагаз-постачання» керуючись тим, що позивач неспроможний без Акту звіряння фактично використаних об`ємів природного газу від AT «Одесагаз» спростувати факт фіктивного боргу, приймав платежі від позивача з жовтня 2020 року як погашення боргу.

Позивач намагався врегулювати спір в досудовому порядку, написавши велику кількість звернень, що не принесли результату.

Після багаторазових звернень позивача до НКРЕКП, а також звернення до Антимонопольного комітету України врешті восени 2023 року AT «Одесагаз» надало позивачеві Акт звіряння об`ємів використаного газу починаючи з січня 2020 року по вересень 2022 року.

Позивач в котре звернувся до ТОВ «Одесагаз-постачання» з наданням усіх необхідних документів з заявою про повернення переплати, але відповіді не отримав.

В свою чергу ТОВ «ГК «Нафтогаз України» впродовж усього періоду, починаючи з весни 2022 року по теперішній час, вимагає від позивача погашення боргу, який склався власне з невиконанням ТОВ «ГК «Нафтогаз України» своїх обов`язків згідно постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 п. 10 Розділу 5.

Як зазначив позивач у своєму позові, своїми діями ТОВ «ГК «Нафтогаз України» , як то - дзвінки та СМС повідомлення, наносить моральну шкоду, яка дуже впливає на стан його здоров`я.

Позивач надсилав скаргу ТОВ «ГК «Нафтогаз України» з проханням не турбувати з приводу заборгованості, яка виникла з вини ТОВ «ГК «Нафтогаз України».

Таким чином, позивач вважає, що дії відповідачів щодо неможливості врегулювання спору про переплату та нарахування безпідставного боргу протиправними. Тому позивач звернувся із зазначеним позовом для захисту порушених прав у судовому порядку.

Ухвалою Суворовського районного суду м.Одеси від 22 квітня 2024 року було відкрито спрощене провадження по справі з викликом сторін по справі та надано відповідачам строкдля подання клопотання про розгляд справи в загальному порядку. Окрім того відповідачам було надано строк для поданнявідзиву на позовну заяву. (а.с. 41,42).

Стороною відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» 10 червня 2024 року надано відзив на позовну заяву. (а.с. 71-78). Відповідач зазначив, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 22.07.2020 № 917-р ТОВ «ГК «Нафтогаз України» обрано постачальником «останньої надії» строком на три роки.

Відповідно до п. 2.2. Типового договору обов`язковою умовою для постачання природного газу Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, на підставі якого Споживач набуває право правомірно відбирати газ із газорозподільної системи.

Разом з тим, твердження позивача щодо неповідомлення Товариством споживача в частині зміни постачальника не знаходять свого законодавчого обґрунтування з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 розділу V Правил постачання цей розділ Правил встановлює порядок зміни постачальника природного газу побутовим споживачем, крім випадків початку постачання природного газу постачальником «останньої надії» та зміни побутовим споживачем постачальника «останньої надії» на іншого постачальника.

Згідно з пунктом 4 розділу V Правил постачання побутовий споживач, який має намір змінити діючого постачальника, повинен звернутись до нового постачальника із заявою- приєднанням до договору постачання природного газу.

Позивач із відповідною заявою-приєднанням до договору постачання природного газу до Товариства не звертався. Разом з тим, точку обліку газифікованого об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 (ЕІС-код 56XM25D62601801H) було включено до реєстру постачальника «останньої надії» та у подальшому з 13.12.2021 відповідно до постанови НКРЕКП від 09.12.2021 № 2471 точку обліку вказаного газифікованого об`єкту за ЕІС-кодом 56XM25D62601801Н було автоматично включено до Реєстру споживачів ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (побутове портфоліо), що у свою чергу спростовує доводи позивача в частині недотримання ТОВ «ГК «Нафтогаз України» вимог пункту 10 розділу V Правил постачання.

З жовтня 2021 року споживач за ЕІС-кодом 56XM25D62601801H, о/р НОМЕР_1 знаходиться в реєстрі постачальника ТОВ «ГК «Нафтогаз України».

Згідно з даними про фактичний місячний відбір/споживання природного газу, що надається оператором газорозподільної системи через інформаційну платформу оператора газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» - Iplatforma за ЕІС-кодом 56XM25D62601801H за період постачання ТОВ «ГК «Нафтогаз України» природного газу з жовтня 2021 по травень 2024 (включно) споживачем за особовим рахунком № НОМЕР_1 було спожито 3 903,61 куб. м. природного газу на загальну суму 31062,22 грн, при цьому несплаченими залишились 14959,02 грн.

Постачальник проводить нарахування вартості спожитого споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/спожитого споживачем природного газу.

Вартість природного газу визначається шляхом множення об`ємів природного газу, що визначені Оператором ГРМ на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу.

Крім того, автоматизований облік обсягів спожитого побутовим споживачем природного газу забезпечується не тільки Споживачем та Оператором ГРМ, а і Оператором ГТС.

Саме на підставі таких даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) спожитого природного газу споживачу і були виставлені рахунки. Іншої інформації щодо об`єму (обсягу) спожитого природного газу від Оператора ГРМ до ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не надходило.

На думку відповідача, позивачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів відсутності заборгованості за спожитий природний газ за особовим рахунком № НОМЕР_1 , ЕІС-код 56XM25D62601801H, за яким обліковується заборгованість у сумі 14959,02 (чотирнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят дев`ять гривень 02 копійки).

Крім того, позивач не навів жодного обґрунтування заподіяння йому моральної шкоди ТОВ «ГК Нафтогаз України», тому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Стороною відповідача АТ «Одесагаз» 13 червня 2024 року також надано відзив на позовну заяву ОСОБА_1

АТ «Одесагаз» зазначило, що Акціонерне товариство «Одесагаз» є Оператором газорозподільної системи та здійснює діяльність з розподілу природного газу. Діяльність Оператора ГРМ регулюється Кодексом газорозподільних систем та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженими Постановами НКРЕКП № 2494 та 2498 від 30.09.2015р.

ОСОБА_1 є споживачем AT «ОДЕСАГАЗ» та споживачем природного газу, ще до 2015 року. Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу для побутових споживачів було підписано 21.06.2023 року. Особовий рахунок споживача в AT «ОДЕСАГАЗ» - № 40012021, ЕІС-код суб`єкта ринку природного газу - 56XM25D62601801H. Пo даному особовому рахунку постійно порушуються строки передачі фактичних показників лічильника природного газу у встановлені Договором та Кодексом ГРС строки, а точніше не передаються взагалі, окрім тих які фіксуються представниками AT «Одесагаз». Передача показників є не правом, а обов`язком Споживача! Відповідно до договору розподілу природного газу, а саме пункту 5.5. розділу V Порядок обліку природного газу, що передається споживачу, споживач, що є побутовим, який за умовами цього Договору розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ.

Положеннями Кодексу ГТС не передбачено порядку здійснення коригувань даних після завершення звітного періоду та внесення даних в порядку та строки, які визначені нормами ГТС.

Тобто Оператор ГРМ передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу природного газу до постачальника через інформаційну платформу оператора газотранспортної системи (власником платформи та розпорядником інформації на неї є ТОВ «Оператор ГТС України», код ЄДРПОУ 42795490) тільки за поточний розрахунковий період.

Правомірність таких дій з боку AT «ОДЕСАГАЗ» підтверджено під час розгляду судових справ №501/3143/21 від 04.02.2022р., №947/27798/21 від 03.02.2022р.

Як зазначено відповідачем у своєму відзиві, саме через злісне не виконання ОСОБА_1 умов договору розподілу природного газу у частині зобов`язання щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ виникла дана ситуація з переплатою та перерахунком між позивачем та відповідачами.

Також жодних належних, допустимих та достатніх доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 дійсно заподіяна моральна шкода, саме внаслідок дій AT «Одесагаз» відсутні. Враховуючи недоведеність не самих моральних страждань в чому вони полягали, відсутність розрахунку із якого виходив позивач при зазначені суми у розміру 20000 грн. Відсутність причинно-наслідкового зв`язку та враховуючи намір позивача збагатитись за рахунок іншої сторони по справі вимога про моральну шкоду є такою що не підлягає задоволенню.

Таким чином, АТ «Одесагаз» також просило відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. (а.с. 117-119).

Позивачем 26 червня 2024 року надано відповіді на відзиви. Позивач зазначив, що він намагався подавати показники лічильника газу, однак у нього нічого не виходило.

Крім того, на думку позивача, у відповідачів також існує безліч порушень та норм законів та умов договору. (а.с. 137-139).

Позивач в судовому засіданні просив його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з обґрунтувань, що викладені в позові та відповіді на відзиви.

Представник відповідача АТ «Одесагаз» Остапишена В. М. в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача ТОВ «ГК «Нафтогаз України» свою правову позицію висловив в відзиві на позовну заяву, клопотань про відкладення розгляду справи не надавав. (а.с. 71-78).

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання» про розгляд справи обізнаний належним чином, відзиву на позовну заяву не надав. Клопотань про відкладення розгляду справи також не надав. (а.с. 45).

Враховуючи вимогист. 223 ЦПК Українита ст.6 КонвенціїПро захист прав людини та основних свобод, ратифікованої Законом України 17.07.1997 року, з метою недопущення затягування розгляду справи, суд вважає за необхідне розгляд справи провести за відсутності відповідачів ТОВ «ГК «Нафтогаз України» та ТОВ «Одесагаз-постачання».

З`ясував обставини справи, вислухав позивача та представника відповідача АТ «Одесагаз», дослідив та проаналізував матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем AT «ОДЕСАГАЗ», ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (був споживачем ТОВ «Одесагаз-постачання») та споживачем природного газу, ще до 2015 року. Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу для побутових споживачів було підписано 21.06.2023 року. Особовий рахунок споживача в AT «ОДЕСАГАЗ» - № 40012021, ЕІС-код суб`єкта ринку природного газу - 56XM25D62601801H.

З жовтня 2021 року постачальником абонента ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , став ТОВ «ГК «Нафтогаз України», до зазначеного періоду постачальником було ТОВ «Одесагаз-постачання».

Згідно з даними про фактичний місячний відбір/споживання природного газу, що надається оператором газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) через інформаційну платформу оператора газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» - Iplatforma за ЕІС-кодом 56XM25D62601801H за період постачання ТОВ «ГК «Нафтогаз України» природного газу з жовтня 2021 по травень 2024 (включно) споживачем за особовим рахунком № НОМЕР_1 було спожито 3 903,61 куб. м. природного газу на загальну суму 31062,22 грн, при цьому несплаченими залишились 14959,02 грн. (а.с. 79).

У своєму позові ОСОБА_1 посилається на Акт звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу між ним та Оператором гРМ АТ «ОДЕСАГАЗ» за період з січня 2020 року по вересень 2022 року як підставу для здійснення ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» перерахунку нарахувань за послуги постачання природного газу. (а.с. 29).

Згідно з розд 5 гл.IV Кодексу ГТС, зазначенні коригування мають бути доступні на Інформаційній платформі Оператора ГТС для його діючого постачальника природного газу, та враховані при здійсненні нарахувань саме ним.

Отже, нарахування за послуги постачання природного газу ОСОБА_1 здійснювались відповідно до вимог Типового договору постачання природного газу, Правил постачання природного газу - на підставі даних Оператора ГРМ (АТ «ОДЕСАГАЗ») про об`єм розподіленого позивачу природного газу згідно діючого тарифу в кожен розрахунковий період.

На даний час функції постачальника газу позивачеві виконує ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

Взаємовідносини між газопостачальником, газорозподільним підприємством, газотранспортним підприємством та споживачами природного газу регулюються Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №2494 від 30.09.2015 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/2782, Правилами постачання природного газу (далі - Правила), затвердженими Постановою НКРЕКП№2496від 30.09.2015 та іншими нормативно-правовими актами України.

Пунктом 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 5 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ дані про об`єм (м куб.) та обсяг (кВт·год, Гкал, МДж) розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (газовий місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті споживача на сайті Оператора ГРМ (за наявності) та/або в рахунку про сплату послуги за договором розподілу природного газу.

Оператор ГРМ відповідно до вимог Кодексу ГТС передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період Оператору ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача.

Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

Розбіжності у частині визначення об`єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу врегульовуються договором розподілу природного газу, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об`єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Побутовий споживач має право не частіше одного разу на три місяці звернутись до Оператора ГРМ із заявою про проведення звіряння фактично використаних об`ємів природного газу та сплачених коштів за послуги розподілу природного газу. Оператор ГРМ на письмове звернення побутового споживача, не пізніше п`ятнадцяти робочих днів з дня отримання такого звернення, зобов`язаний провести з таким споживачем звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу. За результатами звіряння підписується відповідний акт. У разі виявлення розбіжностей між даними акта звіряння та даними Оператора ГРМ по особовому рахунку такого споживача проводяться коригування відповідно до підписаного акта звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу (пункт 6 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ).

На підставі пунктів 1, 2 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Періодом, за який по об`єкту побутового споживача визначається об`єм та обсяг спожитого (розподіленого) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по побутовому споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу.

Згідно з підпунктами 5.1-5.3 Типового договору розподілу природного газу облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.

При цьому оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Тобто у спірних правовідносинах статус оператора ГРМ має АТ «Одесагаз», до газорозподільної системи якого підключений позивач.

Саме АТ «Одесагаз» як оператор ГРМ веде облік та визначає об`єм спожитого позивачем природного газу, в тому числі із застосуванням коефіцієнту приведення природного газу до стандартних умов, і доводить ці показники до постачальника, який у свою чергу лише обраховує вартість зазначених оператором ГРМ спожитих позивачем об`ємів газу згідно з встановленими НКРЕКП тарифами для населення.

Частиною другою статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.

Отже, згідно з вимогами даного Закону, розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання.

Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об`єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.

З огляду на викладене, визначення обсягів спожитого побутовими споживачами природного газу є виключною компетенцією Оператора ГРМ.

Позивачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів відсутності заборгованості за спожитий природний газ за особовим рахунком № НОМЕР_1 , ЕІС-код 56XM25D62601801H, за яким обліковується заборгованість у сумі 14959,02 (чотирнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят дев`ять гривень 02 копійки).

Саме через не виконання ОСОБА_1 умов договору розподілу природного газу у частині зобов`язання щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ виникла дана ситуація з переплатою та перерахунком між позивачем та відповідачами.

Однак, позивачем не надано належних доказів звернення до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання» з заявою про повернення надлишку сплачених коштів. (у разі наявності таких).

Долучені до матеріалів справи заяви про повернення платежів (а.с. 19-21) суд не приймає до уваги, оскільки не надано доказів їх направлення та отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання».

Щодо копії квитанції Укрпошти від 27 жовтня 2023 року, суду не надано доказів, що саме було направлено зазначеним листом. (а.с. 30).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За змістом ч.ч.1, 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду України. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

З огляду на викладене вище, приймаючи до уваги фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для надання оцінки решті доводів, наведених сторонами по справі в обґрунтування власних правових позицій, оскільки їх дослідження судом у будь-якому випадку не матиме наслідком спростування висновків, до яких суд дійшов по тексту рішення вище щодо суті позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.7,9,12,19,76,81,89,141,244,245,258,259,263-265,268, 353,354 ЦПК України, суд,

Вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1), Акціонерного товариства «Одесагаз» (65003, м. Одеса, вул. Одарія, 1), Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1) про захист прав споживачів, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Суворовський районний суд м. Одеси.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 15 листопада 2024 року.

Суддя

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123079289
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —523/6690/24

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Сувертак І. В.

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Сувертак І. В.

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Сувертак І. В.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Сувертак І. В.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Сувертак І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні