Рішення
від 08.02.2024 по справі 911/3085/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2024 р. м. Київ Справа № 911/3085/23

Суддя Господарського суду Київської області Смірнов О.Г., за участю секретаря судового засідання Дадвані М.Т., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №911/3085/23

за позовом: Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик

про стягнення 934272, 10 грн.

за участю представників:

від позивача: Буркова О.М., довіреність № 21/12-16 від 21.12.2023

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ

Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №01/49973 від 04.10.2023 до Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик про стягнення 934272, 10 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.10.2023 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 18.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 23.11.2023 о 14:15.

Ухвалою суду від 23.11.2023 відкладено підготовче засідання на 23.12.2023 о 13:45.

Ухвалою суду від 08.12.2023 виправлено описку у п. 1 резолютивної частини ухвали суду від 23.11.2023 та викладено його в наступній редакції: "Відкласти підготовче засідання на 21.12.2023 о 13:45."

Ухвалою суду від 08.12.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.02.2024 о 16:00.

В судове засідання 08.02.2024 з`явився представник позивача, який підтримав позовні вимоги в повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання 08.02.2024 не з`явився.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Судом у електронний кабінет відповідача направлялись ухвали про відкладення судових засідань, про призначення справи до розгляду по суті, про що свідчать довідки Господарського суду Київської області про доставку елетронних листів.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Таким чином, відповідача було належним чином повідомлено про дату та час розгляду справи №911/3085/23, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 7, 8, 13 ГПК України.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Неявка в судове засідання 08.02.2024 представника відповідача, належним чином повідомленого про дату та час розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті без його участі.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, враховуючи позицію представника позивача, суд встановив.

Позов мотивовано заборгованістю Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик (далі відповідач, СВБ) перед Приватним акціонерним товариством Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі позивач, ОСП), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов`язань за умовами Договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Так, Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго є оператором системи передачі (ОСП) електричної енергії, що підтверджується положеннями пункту 2.2. Статуту Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго, копія якого наявна в матеріалах справи.

18.10.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю Цукровик підписало заяву про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, в якій відповідач надає письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії. Вказана заява підписана уповноваженим представником відповідача та скріплена відтиском його печатки (копія наявна в матеріалах справи).

Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго листом за вих. №01/41324 від 25.10.2019 повідомило ТОВ Цукровик про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії. Позивач повідомив відповідача, що договір про врегулювання небалансів електричної енергії є публічним та укладається сторонами з урахуванням статті 634 Цивільного кодексу України та розміщений на офіційному сайті НЕК Укренерго https://ua.energy/. Ідентифікатор договору №1320-01024. Дата акцептування 23.10.2019. З моменту акцептування заяви-приєднання до договору в порядку, встановленому Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №307 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕКП від 24.06.2019 №1168) та Законом України Про ринок електричної енергії, учасник ринку набуває усіх прав та зобов`язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, Правилами ринку та чинним законодавством України (копія листа наявна в матеріалах справи).

Таким чином, 23.10.2019 між Приватним акціонерним товариством Національна енергетична компанія Укренерго та Товариством з обмеженою відповідальністю Цукровик був укладений договір про врегулювання небалансів електричної енергії №1320-01024 (далі Договір), шляхом підписання заяви про приєднання відповідача до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є публічним договором приєднання.

Відповідно до умов пункту 1.1. Договору він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи.

Згідно з пунктами 1.2., 1.3., 1.4 Договору на підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ. За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи. ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України Про ринок електричної енергії (далі Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307 (далі Правила ринку).

В пункті 1.5. Договору вказано, що врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2. Договору вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

В пункті 3.3. Договору вказано, що ОСП зобов`язаний, зокрема, виконувати розрахунки обсягу та вартості небалансу електричної енергії та інші розрахунки відповідно до цього договору та Правил ринку; здійснювати зарахування коштів СВБ, що зберігаються на поточному рахунку ОСП, та/або подавати вимоги платежу за наданою СВБ фінансовою гарантією у рахунок оплати дебіторської заборгованості, що виникла внаслідок порушення СВБ своїх зобов`язань з оплати обсягів небалансів електричної енергії своєї балансуючої групи; проводити розрахунки з СВБ у порядку та в терміни, визначені Правилами ринку.

В пункті 3.5. Договору вказано, що СВБ зобов`язана, зокрема, нести фінансову відповідальність перед ОСП за врегулювання небалансу електричної енергії, спричиненого цією СВБ або учасниками ринку, які входять до балансуючої групи СБВ; дотримуватися Правил ринку; здійснювати вчасно і в повному обсязі оплату за небаланс електричної енергії та платежів, сформованих ОСП для СВБ відповідно до Правил ринку.

Пунктами 5.1., 5.3., 5.4., 5.6. Договору визначено, що виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору. СВБ, у якої виникли зобов`язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП, зазначений у реквізитах цього договору. Учасник ринку несе відповідальність за всі збори, що стягуються його розрахунковим банком, зокрема за комісію з обслуговування розрахункового рахунку, комісію за виконання вихідних платежів ОСП, що ініційовані ОСП або учасником ринку, комісію за отримання вхідних платежів від ОСП, комісію за звітність про балансову інформацію, надану ОСП. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку.

Згідно з пунктами 5.7., 5.8. Договору якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП. Надані заперечення враховуються ОСП при обчисленні платежів з врегулювання у порядку, передбаченому Правилами ринку.

В пункті 5.9. Договору визначено, що ОСП надає СВБ два примірники Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (далі Акт), підписані зі своєї сторони, до 08 числа місяця, наступного за тим, щодо якого його сформовано.

Пунктом 5.10. Договору визначено, що СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП один примірник підписаного зі своєї сторони Акта.

Згідно з пунктами 9.1., 9.2. Договору він набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов`язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру. Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах.

Доказів розірвання Договору матеріали справи не містять, у зв`язку із чим станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом укладений між сторонами договір є чинним.

Позивач у позові зазначає, що згідно з Додатком 10 до Правил ринку, відповідно до оновлених даних комерційного обліку, було проведено врегулювання попередніх розрахункових періодів вересня та жовтня 2022 року, у зв`язку з чим позивачем було направлено відповідачу відповідні Акти-корегування (врегулювання), а саме:

- акт-корегування (врегулювання) №ВР/22/09-1320 від 30.12.2022 до Акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2022 №ВН/22/09-1320. Сума зобов`язання відповідача за даним Актом становить 522 635,24 грн. (487 029,23 грн. + 35 606,01 грн.). Дата відправлення акту-корегування (врегулювання) Відповідачу 02.01.2023 (вих.№ 01/57);

- акт-корегування (врегулювання) №ВР/22/10-1320 від 20.02.2022 до Акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2022 №ВН/22/10-1320. Сума зобов`язання Відповідача за даним актом-корегування регулювання) становить 485 959, 33 грн. (379 364, 90 грн. + 106 594, 43 грн.). Дата відправлення акту-корегування (врегулювання) Відповідачу 20.02.2023.

На основі вказаних Актів-корегування (врегулювання) позивач через систему управління ринком (http//mms.ua.energy) виставив відповідачу платіжні документи (рахунки-фактури), а саме:

- рахунок - фактура (invoice) №0506202300455 від 05.06.2023 (коригування вересня 2022 року) на суму 522 635, 24 грн.;

- рахунок - фактура (invoice) №0409202300679 від 04.09.2023 (коригування жовтня 2022 року) на суму 485 959, 33 грн.

Разом з цим, з позову вбачається, що сторони, відповідно до Акту зарахування зустрічних однорідних вимог згідно Договору від 23.06.2023, зарахували зустрічні вимоги в рахунок погашення боргу за вересень 2022 року у розмірі 92 181, 99 грн.

У зв`язку з вказаним вище, позивач зазначає, що заборгованість відповідача за рахунком №0506202300455 від 05.06.2023 становить 430 453, 25 грн.

В позовній заяві позивач наголошує на тому, що відповідач повністю вказаних розрахунків з ним не здійснив, внаслідок чого у Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик утворилась заборгованість перед позивачем у загальному розмірі 916 412, 58 грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Частиною 1 ст. 31 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що оператором системи передачі (ОСП) є суб`єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.

Судом було встановлено, що функції оператора системи передачі виконує Приватне акціонерне товариство Національна енергетична компанія Укренерго.

Згідно частини 2 статті 52 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що на оператора системи передачі покладено функції адміністратора розрахунку (АР).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії, адміністратор розрахунків юридична особа, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг;

За нормами ч. 1 ст. 52 Закону України Про ринок електричної енергії, адміністратор розрахунку забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.

Пунктом 5 ч. 3 ст. 52 Закону України Про ринок електричної енергії визначено, що АР розраховує платежі за електричну енергію ОСП та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України Про ринок електричної енергії в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.

За положеннями п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії, небаланс електричної енергії розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.

Відповідно до ч. 3 ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України Про ринок електричної енергії обов`язковою умовою участі на ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з ОСП, яким є позивач.

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльністю на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.

Частиною 2 ст. 68 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що виробники зобов`язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та Правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.

Згідно з ч. 2 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» з метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі.

Відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» об`єднання учасників ринку у балансуючі групи здійснюється на добровільній договірній основі, за умови дотримання ними типових вимог до балансуючої групи, визначених правилами ринку. Порядок створення, реєстрації та припинення балансуючих груп визначається правилами ринку.

Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів (ч. 4 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до ч. 5 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором. Сторони, відповідальні за баланс, зобов`язані надавати гарантії виконання фінансових зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.

Згідно з ч. 6 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» вартість небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цієї сторони та цін небалансів, визначених правилами ринку. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку. Під час визначення обсягів небалансів електричної енергії правила ринку визначають порядок урахування обсягів електричної енергії, відпущеної та/або спожитої постачальником допоміжних послуг у разі фактичного надання допоміжних послуг.

Відповідно до ч. 7 ст. 70 Закону України «Про ринок електричної енергії» у рамках балансуючої групи сторона, відповідальна за баланс балансуючої групи, здійснює купівлю та продаж електричної енергії в обсязі небалансів електричної енергії, обумовлених такими учасниками балансуючої групи, на договірних засадах.

Судом встановлено, що 23.10.2019 між сторонами було укладено Договір про врегулювання небалансів електричної енергії №1320-01024, згідно з умовами якого сторони об`єднались у балансуючу групу, у якій визначили стороною відповідальною за врегулювання небалансу електричної енергії - Товариство з обмеженою відповідальністю Цукровик.

Так, у відповідності до умов пп. 1 п. 3.5. Договору СВБ зобов`язана, зокрема, нести фінансову відповідальність перед ОСП за врегулювання небалансу електричної енергії, спричиненого цією СВБ або учасниками ринку, які входять до балансуючої групи СБВ.

Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Так, пунктом 5.1. Договору встановлено, що виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору.

Порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила агрегації, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об`єднаній енергетичній системі України визначаються Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 № 307 (далі Правила ринку).

Розділом VII Правил ринку врегульовано питання щодо виставлення рахунків та платежів, у тому числі виставлення рахунків за небаланси електричної енергії.

Згідно із п. 7.3.1 розділу VII Правил ринку АР на щоденній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

Відповідно до п. 7.7.3 розділу VII Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.

Згідно з пунктами 5.7. та 5.8. Договору якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у платіжному документі, то вона зобов`язана повідомити про це ОСП не пізніше 12:00 наступного робочого дня після виставлення рахунку. Наявність заперечень не є підставою для створення дебіторської заборгованості перед ОСП та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП. Надані заперечення враховуються ОСП при обчисленні платежів з врегулювання у порядку, передбаченому Правилами ринку.

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 01.12.2023 по справі №910/9216/22 в пункті 8.48 зазначив, що у постанові від 03.02.2023 у справі №910/9374/21 Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду вже вказував на те, що у розумінні положень Правил ринку (зокрема пункти 1.1.4, 1.1.2, 1.8.1, 1.11.1, 1.11.8, 5.11.1, 5.11.2, 5.28.1, 7.2.1, 7.7.4), з урахуванням змісту договору (пункти 4.1, 4.5, 5.3, 5.4), направлення (надсилання, виставлення) рахунків на оплату учасникам ринку здійснюється адміністратором розрахунків (АР) через систему управління ринком. Іншого порядку та способу направлення рахунків, ані Правилами ринку, ані умовами договору не передбачено, а тому суд вважає належним їх направлення (формування) АР у системі управління ринком.

Заперечень відповідача щодо отримання рахунків, як і заперечень щодо інформації, яка міститься у платіжних документах, матеріали справи не містять. Доказів неможливості ознайомлення з виставленими позивачем рахунками відповідачем до суду не надано.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов`язку сприяти всебічному, повному та об`єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №914/1131/18, від 26.02.2019 у справі №914/385/18, від 10.04.2019 у справі №04/6455/17, від 05.11.2019 у справі №915/641/18.

Доказів сплати грошових коштів у розмірі 916 412, 58 грн. станом на дату розгляду справи у суді відповідачем не надано.

За таких обставин, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго до Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик про стягнення заборгованості у розмірі 916 412, 58 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У зв`язку з простроченням оплати електричної енергії для врегулювання небалансів позивачем нараховано три проценти річних у розмірі 5 105, 53 грн. за загальний період з 08.06.2023 по 30.09.2023 та інфляційні втрати у розмірі 12 753, 99 грн. за загальний період з 08.06.2023 по 30.09.2023.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши надані позивачем розрахунки трьох процентів річних судом встановлено, що останні здійснено арифметично вірно, та у відповідності до обставин справи та вимог законодавства, у зв`язку з чим вимоги позивача про стягнення 5105, 53 грн. трьох процентів річних річних є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з цим, за перерахунком суду, розмір інфляційних втрат становить 4 181, 08 коп., а відтак, позовні вимоги в цій частині є частково обґрунтованими.

За таких обставин, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго до Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик про стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню частково в сумі 4 181, 08 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії №1320-01024 від 23.10.2019. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи заявлених до нього вимог не спростував.

Витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України.

У судовому засіданні, яке відбулось 08.02.2024, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 1 ст. 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ

1. Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго до Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Цукровик (07700, Київська обл., Яготинський р-н, м. Яготин, вул. Козацька, буд. 126, код ЄДРПОУ 13722864) на користь Приватного акціонерного товариства Національна енергетична компанія Укренерго (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, код ЄДРПОУ 00100227) заборгованість у сумі 916412 (дев`ятсот шістнадцять тисяч чотириста дванадцять) грн. 58 коп., інфляційні втрати у сумі 4181 (чотири тисячі сто вісімдесят одна) грн. 08 коп., три проценти річних у сумі 5 105 (п`ять тисяч сто п`ять) грн. 53 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 13 885 (тринадцять тисяч вісімсот вісімдесят п`ять) грн. 59 коп., видавши наказ.

3. У задоволенні іншої частини позову відмовити.

Повний текст рішення складено 18.11.2024.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.02.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123080853
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/3085/23

Рішення від 08.02.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 21.12.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 08.12.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 23.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 18.10.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні