ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року м.Харків Справа № 913/391/24
Провадження №16/913/391/24
За позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м. Київ
до відповідача-1 - Селянського (фермерського) господарства «Мрія» Конотопського Олександра Васильовича, смт Марківка Марківського району Луганської області,
відповідача-2 - ОСОБА_1 , м. Київ
про стягнення 65 739,97 грн
Суддя Шеліхіна Р.М.
без виклику (повідомлення) учасників справи,
в с т а н о в и в:
Суть спору: Акціонерне товариство Комерційний Банк «Приватбанк» звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до відповідача-1 - Селянського (фермерського) господарства «Мрія» ОСОБА_1 та відповідача-2 - ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № б/н від 08.04.2021 в розмірі 65 739,97 грн, з яких:
- 47 819,97 грн - заборгованість за кредитом;
- 17 920,00 грн - заборгованість по процентах за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач-1 належним чином не виконав свої зобов`язання зі своєчасної сплати кредитних коштів та процентів за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії, які передбачені умовами договору.
Позивач просить стягнути заборгованість солідарно і з відповідача-2, оскільки в забезпечення зобов`язань за кредитним договором № б/н від 08.04.2021, було укладено договір поруки №РOR1617694899456 від 06.04.2021 з фізичною особою - ОСОБА_1 .
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2024 справу передано на розгляд судді Шеліхіній Р. М.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 18.09.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, без виклику сторін.
Відповідно до інформації з витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача-1 є: АДРЕСА_1 (відповідь на запит суду № 791535 від 18.09.2024).
Вказана територія наразі є окупованою. За інформацією Акціонерного товариства «Укрпошта», розміщеній на офіційному вебсайті (https://offices.ukrposhta.ua) відділення в смт Марківка Марківського району Луганської області тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції до вказаних населених пунктів наразі є неможливим.
Згідно абз. 1 ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
На підставі викладеного, відповідач-1 зобов`язаний мати «Електронний кабінет» в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або в підсистемі «Електронний суд».
Відповідач-1 зареєстрованого «Електронного кабінету» не має (відповідь на запит суду № 3717883 від 18.09.2024).
Крім цього, у матеріалах справи, а саме в анкеті-заяві клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг, міститься електронна адреса відповідача-1 - ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі викладених даних, суд надіслав відповідачу-1 ухвалу про відкриття провадження у справі від 18.09.2024 на відому електронну адресу, а також здійснено спробу повідомити відповідача про розгляд справи телефонограмою.
Відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають електронного кабінету, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Через неможливість відправлення вихідної кореспонденції засобами поштового зв`язку відповідачу-1 за його офіційною адресою, дане рішення буде направлено на відому суду електронну адресу відповідача-1. Крім цього, рішення з розгляду спору по суті буде розміщено відповідно до ч. 2 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на офіційному вебсайті судової влади України за посиланням: https://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Згідно відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру (відповідь на запит суду № 791549 від 18.09.2024) відповідач-2 - ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач-2 має зареєстрований Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС (відповідь на запит суду № 3717921 від 18.09.2024).
У зв`язку з наявністю у відповідача-2 Електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд», направлення рішення суду здійснюється до його Електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що суд повідомив відповідачів належним чином про розгляд справи у суді.
Відповідачі правом на захист своїх інтересів у суді не скористалися, відзиви до матеріалів справи не надали.
Частиною 8 ст. 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.03.2021 директором Селянського (фермерського) господарства «Мрія» ОСОБА_1 ОСОБА_1 з використанням кваліфікованого електронного підпису підписано анкету-заяву клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг.
08.04.2021 Селянським (фермерським) господарством «Мрія» ОСОБА_1 (далі - клієнт) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписано з використанням кваліфікованого електронного підпису заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг «КУБ» (далі - Умови).
Відповідно до цієї заяви клієнт, на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України приєднався до розділу « 1.1 Загальні положення та підрозділу 3.2.8. Умов та правил надання послуги «КУБ» Умов та правил надання банківських послуг, що розміщені на сайті АТ КБ «ПриватБанк» pb.ua на дату укладення договору. Ця заява та Умови разом складають кредитний договір між банком та клієнтом.
У розділі 1. заяви про приєднання сторони визначили істотні умови кредитного договору.
Відповідно до п. 1.1. заяви про приєднання банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни.
У п. 1.2. заяви про приєднання передбачено, що розмір кредиту становить 160 000,00 грн.
Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 1.3. заяви про приєднання).
Згідно з п. 1.4. заяви про приєднання у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4 % в місяць від суми простроченої заборгованості (п. 1.5. заяви про приєднання).
Також у п. 1.6. заяви про приєднання сторони узгодили порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця, передбачено адаптований графік (на вибір клієнта та за узгодженням з банком):
6 місяців користування кредитом: погашення тільки процентів, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом;
інші 6 місяців користування кредитом: погашення основного боргу з процентами рівними частинами щомісяця, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Графік погашення кредиту (додаток 1 до цієї заяви) є невід`ємною частиною договору.
Згідно з п. 1.7 договору сторони узгодили, що в разі:
- порушення строку повернення кредиту, визначеного п.1.3. цієї Заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.3.1.3 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні банку,
- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.6.2, п. 3.2.8.6.6 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту клієнт зобов`язується сплатити на користь банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.
Таким чином, 08.04.2021 між АТ «ПриватБанк» та Селянським (фермерським) господарством «Мрія» ОСОБА_1 укладено кредитний договір (далі - договір).
Пунктом 3.2.8.1. Умов визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий «Кредит КУБ» для фінансування поточної діяльності клієнта та/або придбання основних засобів в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» (далі - Заява), а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом заяви в системі Приват24 або у сервісі «Paperless» або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари за послуги. Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України, які регулюють кредитні відносини.
Пунктом 3.2.8.2. Умов передбачено, що розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги, складає від 50 000 грн до 1 000 000 грн.
Відповідно до п. 3.2.8.3. Умов надання кредитів у рамках послуги здійснюється на наступних умовах: повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку у сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві (п. 3.2.8.3.1. Умов); за користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом у розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з п.3.2.8.6.2.) (п. 3.2.8.3.2. Умов).
Відповідно до п.п. 3.2.8.5.2, 3.2.8.5.3 Умов клієнт зобов`язався оплачувати щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2, повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2., 3.2.8.5.14., 3.2.8.6.2., а також зазначені в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
У пункті 3.2.8.9.1 Умов визначено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
Нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на початковий розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов).
Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені в заяві (п. 3.2.8.3.1. Умов). Якщо повне погашення кредиту здійснюється в дату, що відрізняється від зазначеної в цьому пункті, то останньою датою погашення процентів, розрахованої від попередньої дати погашення по день фактичного повного погашення кредиту, є дата фактичного погашення кредиту (п. 3.2.8.9.3. Умов).
Погашення кредиту, сплата процентів за цим договором здійснюються у валюті кредиту. Погашення неустойки за цим договором здійснюються у гривні відповідно до умов цього договору (п. 3.2.8.9.5. Умов).
Розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюються у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту (п. 3.2.8.9.7. Умов).
Термін позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, неустойки, пені, штрафів за цим договором встановлюються сторонами тривалістю 15 років (п. 3.2.8.10.5. Умов).
Пунктом 3.2.8.11 Умов передбачено, що договір є чинним з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання. Строк дії договору встановлюється з дня його укладення і до повного виконання сторонами зобов`язань за договором.
Згідно з додатком № 1 до Заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги «КУБ» №б/н від 08.04.2021 сторони погодили Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, відповідно до якого відповідач зобов`язався повернути кредитні кошти з листопада 2021 року по квітень 2022 року по 26 666,67 грн в місяць.
Розмір процентів за користування кредитом у період з травня по жовтень 2021 року складав 2 560,00 грн на місяць, а з листопада 2021 року по квітень 2022 року - 2 240,00 грн на місяць.
06.04.2021 між АТ «ПриватБанк» як кредитором та ОСОБА_1 як поручителем укладений договір поруки №РOR1617694899456 (далі - договір поруки), відповідно до умов якого предметом цього договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством ФГ Селянське фермерське господарство «Мрія» ОСОБА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 (далі - боржник) зобов`язань за угодами-приєднання до розділу 3.2.8. «Кредит КУБ «Умов та правил надання банківських послуг (далі - Угода 1) по сплаті:
а) процентної ставки за користування кредитом;
б) кредиту в розмірі 160 000,00 грн (п. 1.1.1. договору поруки).
Відповідно до п. 1.2. договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за «Угодою 1» в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Поручитель з умовами «Угоди 1» ознайомлений (п. 1.3. договору поруки).
Згідно з п. 1.5. договору поруки у випадку невиконання боржником зобов`язань за «Угодою 1», боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п. 2.1.2. договору поруки у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п.1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(их) зобов`язання(нь). Ненаправлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов`язань за «Угодою 1», незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
Пунктом 2.4.1. договору поруки передбачено, що поручитель зобов`язаний виконати зобов`язання боржника, зазначені в направленій кредитором вимозі згідно п.п. 2.1.2 п.2.1 цього Договору.
Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за «Угодою 1» цей договір припиняє свою дію (п. 4.1. договору поруки).
Позивач на виконання умов кредитного договору перерахував на поточний рахунок відповідача-1 кредитні кошти в розмірі 160 000,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № HSAV8BG67D від 08.04.2021 та банківською випискою по рахунку № НОМЕР_2 .
Відповідач-1 в порушення умов кредитного договору кредитні кошти у повному обсязі у передбачений договором термін не повернув та не сплатив проценти.
Враховуючи невиконання відповідачем-1 своїх договірних зобов`язань за кредитним договором, а також з огляду на умови договору поруки, позивач заявляє вимогу і до відповідача-2, як поручителя, щодо солідарного погашення заборгованості за кредитним договором.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду, в якому просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитним договором у сумі 65 739,97 грн, з яких: заборгованість за кредитом у сумі 47 819,97 грн; заборгованість по процентах за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії у сумі 17 920,00 грн.
Відповідачі правом на захист своїх інтересів у суді не скористались, відзиви до матеріалів справи не надали.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, оцінивши надані позивачем докази своїх вимог, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і в сукупності без надання жодному доказу пріоритету або вищої сили, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково за таких підстав.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст. 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Приписами ч. 1 ст. 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частинами 1, 2 ст. 634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є кредитним договором.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України «Позика. Кредит. Банківський вклад», якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
У ч.ч. 1, 3 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з ч. 2 ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Матеріалами справи, належними та допустимими доказами підтверджується той факт що позивачем, на виконання умов кредитного договору № б/н 08.04.2021 відповідачу-1 надано кредитні кошти на суму 160 000,00 грн (платіжне доручення №HSAV8BG67D від 08.04.2021 та банківська виписка по рахунку № НОМЕР_2 ).
Відповідач-1 всупереч умовам кредитного договору порушив взяті на себе договірні зобов`язання та не здійснив вчасно та в повному обсязі платежі, передбачені умовами договору.
У п. 1.2. заяви про приєднання передбачено, що розмір кредиту становить 160 000,00 грн.
Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 1.3. заяви про приєднання).
Відтак, ураховуючи дату видачі кредиту (08.04.2021), граничним строком погашення кредиту є 08.04.2022.
На підставі викладеного, вказані вимоги позивача про стягнення заборгованості за тілом кредиту є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню на суму 47 819,97 грн.
Щодо вимоги позивача про стягнення заборгованості по процентах за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії за період з 08.03.2022 по 03.10.2022 у сумі 17 920,00 грн суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 2 ст. 1056-1 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Згідно з п. 1.4. заяви про приєднання у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
Проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4 % в місяць від суми простроченої заборгованості (п. 1.5. заяви про приєднання).
Як вже було зазначено вище, 08.04.2022 - остаточна дата повернення кредиту .
Перевіривши наданий позивачем розрахунок процентів за користування кредитом за кредитним договором у вигляді щомісячної комісії за період з 08.03.2022 по 03.10.2022 у сумі 17 920,00 грн, суд дійшов висновку, що позивач невірно визначив період, нарахувавши відсотки за межами строку кредитування.
Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за користування кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України.
Зі спливом строку кредитування чи пред`явленням кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту, кредит позичальнику не надається, позичальник не може правомірно не повертати кошти, а тому кредитор вправі вимагати повернення кредиту разом із процентами, нарахованими відповідно до встановлених у договорі термінів погашення періодичних платежів на час спливу строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту у межах цього строку. Тобто позичальник у цьому разі не отримує від кредитора відповідне благо на період після закінчення строку кредитування чи після пред`явлення кредитором вимоги про дострокове погашення кредиту, а тому й не повинен сплачувати за нього нові проценти відповідно до статті 1048 ЦК України.
Вказані вище висновки, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 444/9519/12 (пункти 53, 54) та від 04.02.2020 у справі № 912/1120/16 (пункт 6.19)
Відтак, вимогу позивача про стягнення з відповідача процентів за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії слід задовольнити за період з 08.03.2022 по 08.04.2022 в межах строку кредитування в сумі 4 480,00 грн.
Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, порукою.
Порука є спеціальним додатковим заходом майнового характеру, спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника, та кредитором боржника.
Згідно із ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У ст. 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно із ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя.
Матеріалами справи підтверджено факт укладання між позивачем та відповідачем-2 договору поруки №РOR1617694899456 від 06.04.2021 з метою забезпечення зобов`язань за угодами-приєднання до розділу 3.2.8. «Кредит КУБ «Умов та правил надання банківських послуг по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом; б) кредиту в розмірі 160 000,00 грн (п. 1.1.1. договору поруки).
За умовами договору поруки відповідач-2 взяв на себе зобов`язання щодо виконання відповідачем-1 умов кредитного договору по поверненню кредиту, який наданий відповідачу-1, у тому числі включаючи сплату процентів, нарахованих за користування кредитом.
Матеріалами справи підтверджено факт невиконання відповідачем-1 умов кредитного договору щодо повернення кредиту та процентів за користування кредитом. У зв`язку з чим у відповідача-2 виник солідарний обов`язок сплатити загальну суму заборгованості за кредитним договором.
Відповідачі не надали суду доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості та ніяким чином не заперечили проти заявлених позовних вимог.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідачів на користь позивача слід солідарно стягнути заборгованість за кредитом у сумі 47 819,97 грн; - заборгованість по процентах за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії в сумі 4480,00 грн.
Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати позивача на судовий збір покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог у сумі 1927,16 грн у рівних частинах по 963,58 грн.
Керуючись ст.ст. 46, 73-74, 76-80, 129, 233, 236-238, 240-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з Селянського (фермерського) господарства «Мрія» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за тілом кредиту в сумі 47 819,97 грн, заборгованість по процентах за користування кредитом у вигляді щомісячної комісії в сумі 4 480,00 грн, видати позивачу накази після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Мрія» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570) витрати зі сплати судового збору у сумі 963,58 грн, видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, ідентифікаційний код 14360570) витрати зі сплати судового збору у сумі 963,58 грн, видати позивачу наказ після набрання рішенням законної сили.
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ст. 256 ГПК України, та в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано - 18.11.2024.
Суддя Ріта ШЕЛІХІНА
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123080957 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Шеліхіна Р.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні