БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1354/24
Провадження № 2/730/428/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
представника позивача - адвоката Биковця В.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м.Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Крутівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк тривалістю в чотири місяці для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 . Свої вимоги обгрунтовує тим, що вона є спадкоємицею після померлої матері ОСОБА_2 , до складу спадкового майна якої входять земельні ділянки на території Крутівської (колишньої Хорошеозерської) сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, але передбачений чинним законодавством строк для прийняття спадщини сплив у квітні 2022 року, й вона пропустила його з поважних причин, оскільки цей строк припав на час дії в Україні воєнного стану, який був введений у зв`язку з повномасштабною агресією російських військ, що призвело до збою нормального, мирного життя, її непрацездатність та отримання мізерної пенсії. Крім того, 28 лютого 2022 року Торгово-промилова палата України засвідчила як форс-мажорні обставини непереборної сили військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, які до її закінчення є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами.
Представник позивачки у підготовчому судовому засіданні заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити з вищевказаних підстав. Пояснив, що, окрім ОСОБА_1 , відсутні інші спадкоємці, які б претендували на спадщину її померлої матері; заповіт спадкодавицею за життя не складався. Не заперечує проти ухвалення рішення в підготовчому засіданні, оскільки відповідач у своїй заяві визнає позов.
Відповідач був належним чином та своєчасно повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в електронній формі через систему «Електронний суд» та електронною поштою, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу до електронного кабінету (ч.6-8 ст.128 ЦПК України), але своїм правом на участь не скористався, повноважного представника не направив, відзиву на позов не надав, у поданій заяві через систему «Електронний суд» від 05.11.2024р. просить розглядати справу в їх відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
За змістом положень ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження у випадку визнання відповідачем позову суд ухвалює рішення в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За змістом ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Системний аналіз зазначеної норми закону вказує на те, що такий позов може бути задоволений в разі надання позивачем доказів наявності поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини, якими є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, що також узгоджується з правовими позиціями, викладеними в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» (далі - постанова ПВСУ №7).
Відтак, правила ч.3 ст.1272 ЦК про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Одночасно суд враховує норму ст.3 ЦК України, згідно якої до загальних засад цивільного судочинства належить справедливість, добросовісність та розумність.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_2 , яка була зареєстрована і проживала на день смерті у АДРЕСА_1 ; заповіту при житті не складала.
Отже, ОСОБА_1 має право на спадкування після смерті матері ОСОБА_2 як спадкоємець першої черги за законом відповідно до положень ст.1261 ЦК України.
До складу спадкового майна померлої ОСОБА_2 входить, зокрема земельна ділянка площею 2,0938га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хорошеозерської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області (в процесі децентралізації влади Хорошеозерський старостинський округ Крутівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області), посвідчена державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЧН №054761, виданим Борзнянською РДА 18.07.2005р.
У визначений ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячний строк ніхто зі спадкоємців, у тому числі й позивачка, спадщину після смерті ОСОБА_2 не прийняв.
Зазначені обставини підтверджуються копіями паспорта, свідоцтв про народження, укладення шлюбу, смерть, державного акту на землю, довідкою Хорошеозерського старостинського округу Крутівської сільської ради №181 від 25.07.2023р., витягом зі Спадкового реєстру про відсутність зареєстрованих спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину, листом-відповіддю Борзнянської державної нотаріальної контори від 09.08.2023р.
Наведена позивачкою у заяві та її представником у судовому засіданні причина пропуску строку для прийняття спадщини, що пов`язана з початком 24 лютого 2022 року повномасштабної збройної агресії РФ проти України та введенням у державі воєнного стану, є поважною та не оспорюється відповідачем. При цьому, суд враховує, що останні два місяці встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини припали на активну фазу бойовий дій на території України за місцем проживання позивачки (м.Київ) та місцем відкриття спадщини (Чернігівська область).
Тому, маються всі підстави для визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом після померлої матері ОСОБА_2 і таким достатнім строком у розумінні ч.3 ст.1272 ЦК України на думку суду буде три місяці.
Інші ж наведені стороною позивача причини пропуску вказаного строку (непрацездатність, отримання мізерної пенсії) з огляду на положення ч.3 ст.1272 ЦК України, п.24 постанови ПВСУ №7 жодним чином не перешкоджали ОСОБА_1 своєчасному зверненню до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а тому не є поважними.
Наведений висновок суду також узгоджується з правовими позиціями, висловленими Верховним Судом у постановах від 11 листопада 2020 року по справі №750/262/20, від 26 червня 2019 року по справі №565/1145/17, від 17 жовтня 2018 року по справі №681/203/17 і практика судів касаційної інстанції у цій категорії справ є незмінною.
При цьому, у відповідності до приписів ч.4 ст.206 ЦПК України суд переконався, що визнання відповідачем позову, неподання відзиву та відсутність у відповідача заперечень проти позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб та з огляду на принцип «пропорційності», який тісно пов`язаний із принципом «верховенства права» в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути підставою для задоволення позову, що відповідає правовому висновку, викладеному Верховним Судом у постанові від 17 жовтня 2018 року по справі №681/203/17.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, даний позов ОСОБА_1 є частково обгрунтованим і підлягає задоволенню з ухваленням рішення в підготовчому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.3, 1216-1223, 1258, 1261, 1268-1272 ЦК України, ст.2-4, 12, 13, 19, 23, 76-89, 141, 200, 206, 258-268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_2 , задовольнити.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_2 тривалістю в три місяці, який починає відлік з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123082589 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Луговець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні