Рішення
від 01.11.2024 по справі 208/9524/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 208/9524/23

Провадження № 2/175/2089/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2024 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Озерянської Ж.М.

з участю секретаря Рожкової Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Макіївської міської ради, третя особа: Кам`янський міський приватний нотаріус Красношлик Лариса Леонідівна про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

В жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Макіївської міської ради, третя особа: Кам`янський міський, приватний нотаріус Красношлик Лариса Леонідівна про визнання права власності в порядку спадкування за законом,в якомупросила визнатиза нею, ОСОБА_1 , право власності в порядку спадкування за законом на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що залишилась після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Відповідач Макіївська міська рада про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується оголошеннями про виклик особи зареєстроване місце проживання(перебування) місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, про причини неявки суд не повідомили, відзив на позовну заяву не подавали.

Третя особа: Кам`янський міськийприватний нотаріусКрасношлик ЛарисаЛеонідівна в судове засідання не з`явилася, надала до суду копію спадкової справи.

Повно та всебічно вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №459. (а.с. 19)

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 уклав шлюб з ОСОБА_3 , після укладення шлюбу прізвище « ОСОБА_4 » було змінено на « ОСОБА_5 ». (а.с. 20)

08 жовтня 1992 року ОСОБА_2 та Красногвардійське УЖКГ м. Макіївка в особі інженеру ВТВ Красногвардійського УЖКГ м. Макіївка ОСОБА_6 уклали договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться в АДРЕСА_1 , який зареєстровано в реєстрі за №8051. (а.с. 32)

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 батьками ОСОБА_7 є ОСОБА_2 та ОСОБА_8 . (а.с. 17)

Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 встановлено, що 21 травня 1988 року ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_9 , після укладення шлюбу прізвище « ОСОБА_5 » було змінено на « ОСОБА_1 ». (а.с. 18)

Згідно заповіту посвідченого 22 грудня 2003 року державним нотаріусом Четвертої макіївської державної нотаріальної контори Кирилловою А.В., ОСОБА_2 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і в загалі все те, що буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_8 . (а.с. 26)

Рішенням Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 15 травня 2018 року встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Руда Холмського району Люблинської області, громадянина України, місце проживання : АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області. (а.с. 29)

Згідно Витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с. 16)

Довідкою №1206-217 від 05 листопада 2014 року встановлено, що ОСОБА_8 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . (а.с. 87)

26 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Кам`янського міського нотаріального округу Красношлик Л.Л. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . (а.с. 128)

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі було зареєстровано спадкову справу №63211334 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 30)

27 жовтня 2018 року ОСОБА_8 звернулася до приватного нотаріуса Кам`янського міського нотаріального округу Красношлик Л.Л. із заявою про відмову від належного їй спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 . (а.с. 139)

18 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернулася доприватного нотаріусаКам`янського міськогонотаріального округуДніпропетровської областіКрасношлик Л.Л.із заявоюпро видачусвідоцтва проправо наспадщину післясмерті ОСОБА_2 . (а.с. 142)

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18 серпня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, яке залишилося після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з неможливістю встановити інформацію щодо права власності на спадкове майно, а саме квартиру під номером АДРЕСА_3 , та коло осіб, які проживали разом з померлим та які закликаються до спадщини. (а.с. 31)

Оскільки позивачка позбавлена права на отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю всіх необхідних документів, вона була змушена звернутися до суду.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування - здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ч.1 ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплений принцип непорушності права приватної власності, що означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд вчиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону, за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно із ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом, свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом, захисту цивільних прав та інтересів зокрема є визнання права.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 321 ЦК України визначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є способом захисту, що має застосовуватись, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Крім того, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про нотаріат», та відповідно з пунктами 4.14, 4.15 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (№ 296/5 від 22.02.2012 року), нотаріус перевіряє склад спадкового майна та видає на нього свідоцтво про право на спадщину. Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам ст. 47 Закону України «Про нотаріат».

Встановлено, що 08 жовтня 1992 року ОСОБА_2 та Красногвардійське УЖКГ м. Макіївка в особі інженера ВТВ Красногвардійського УЖКГ м. Макіївка ОСОБА_6 уклали договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться в АДРЕСА_1 , який зареєстровано в реєстрі за №8051. (а.с. 32)

Таким чином, ОСОБА_2 придбав у власність квартиру, що знаходиться в АДРЕСА_1 , тобто квартира перебувала у приватній власності ОСОБА_2 та відноситься до спадкової маси.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Стаття 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» за своєю правовою природою є процесуальною нормою.

Вказана норма Закону неодноразово змінювалась (Законами № 1618-IX від 01.07.2021,№ 2138-IX від 15.03.2022; в редакції Закону № 3449-IX від 08.11.2023).

Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1618-IX, який набрав чинності 21 листопада 2021 року, статтю 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» доповнено частиною четвертою такого змісту: «4. Вчинення нотаріальних дій щодо спадкових справ, які були зареєстровані у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації, але не закінчені, здійснюється будь-яким нотаріусом на підконтрольній Уряду України території за зверненням спадкоємця».

На момент звернення до суду з позовом, статтею 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлюються особливості реалізації права на спадкування щодо тимчасово окупованої території, передбаченої частиною першою статті 3 цього Закону, регулюються Цивільним кодексом України.

Статтею 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що особливості реалізації права на спадкування щодо населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, регулюються Цивільним кодексом України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який, послідуючими Указами Президента України, неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Територія м. Макіївка Донецької області відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» є тимчасово окупованою територією, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У пункті23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Таким чином, право власності залишається за громадянином України, якщо вона була набута на підставі українського законодавства ще до окупації, тому оскільки ОСОБА_2 правомірно набув права власності на квартиру, що знаходиться в АДРЕСА_1 , ще до окупації міста Макіївка, за ним залишається право власності на цю квартиру, а тому позивачка має право на її спадкування.

У відповідності до ст.2ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий та неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. ст. 12, 13ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках.

Частиною 1 ст. 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що спадщина не перейшла до держави, не визнана відумерлою, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_2 , право власності спадкодавця не припинено відповідно до ст. 346 ЦК України, а згідно із ст. 16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права. Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 328, 392, 1216-1218, 1225, 1258, 1296 ЦК України, Законом України «Про нотаріат», Постановою Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 12, 13, 76, 130, 141, 263-266 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Макіївської міської ради, третя особа: Кам`янський міський приватний нотаріус Красношлик Лариса Леонідівна про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_6 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Озерянська Ж.М.

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення01.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123083051
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —208/9524/23

Рішення від 01.11.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 04.12.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 17.11.2023

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Озерянська Ж. М.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні