Справа №: 343/2352/24
Провадження №: 2-о/343/172/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2024 року м. Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Тураша В. А.
присяжних- Біка В.Є., Дзуль Н.Й.
секретаря Лукань О.З.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Долинського районного суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Витвицької сільської ради, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна-
В С Т А Н О В И В :
В Долинськийрайонний судІвано-Франківськоїобласті 29.10.2024поступила заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Витвицької сільської ради, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
Заявник просить ухвалити рішення, яким визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 - недієздатною. Встановити над нею опіку та призначити його, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її опікуном.
Ухвалою Долинського районного суду від 31.10.2024 в даній справі призначено підготовче судове засідання.
В підготовче судове засідання з"явились: заявник ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2 - адвокат Ошуст С.Є. ( ордер серії АТ №1085606 а.с.34)
Представник заінтересованої особи - органу опіки та піклування виконавчого комітету Витвицької сільської ради,Калуського району, Івано-Франківської області в підготовче судове засідання не з`явився,хоч про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений судом. В Долинський районний суд поступила заява,згідно якої представник заінтересованої особи Витвицький сільський голова ТГ В.Ільницький просить провети судове засідання без участі представника Витвицької сільської ради ТГ (а.с.33).
В підготовчому судовому засіданні заявника ОСОБА_1 заявив клопотання про призначення по справі амбулаторну судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , здатності усвідомлювати нею значення своїх дій та керувати ними.Проведення експертизи просив доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи " Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України".
Представник ОСОБА_2 , адвокат Ошуст С.Є. не заперечив проти задоволення клопотання заявника про призначення експертизи.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, які з`явились в судове засідання,вивчивши матеріали справи ,вважає, що заявлене ОСОБА_1 клопотання про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи, підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав:
У відповідності до вимог п.8 ч.2 ст. 197 ЦПК України суд у підготовчому засіданні на ряду з іншими також вирішує питання про призначення експертизи.
Ч.1 ст.298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров"я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з"ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз"яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобовязаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Як вбачається з ч.ч.1, 5 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Ст. 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов"язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов"язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Згідно п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч.1 ст. 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
За змістом ч. 1 ст. 299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з"явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Згідно копії висноку ЛКК від 16.05.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці с.Витвиця Калуського району Івано-Франківської області виставлено діагноз: двобічний гонартроз ІV ст., фіброзний анкілоз. Двобічний коксартроз ІІ ст. з вираженим больовим синдромом. Ускладнений остеохондроз, деформуючий спондилоартроз поперекового відділу хребта, стійкий больовий синдром. Порушення функції ходи та опори. ІХС. Кардіосклероз дифузний. ФК ІІІ. Гіпертонічна хвороба ІІ ст3, ризик 4 (дуже високий) СН ІІ-А.ФК ІІІ. Хронічний ентероколіт.Хронічний холецистит. Кисти середнього комплексі обох нирок. За станом здоров`я внаслідок захворювання потребує постійного столроннього догляду (а.с.11).
Враховуючи, що для визначення психічного стану ОСОБА_2 , потрібні спеціальні знання, тому суд вважає за необхідне призначити по даній справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи " Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" ( вул. Кульпарківська,95 м.Львів,79021).
Оскільки для проведення судово-психіатричної експертизи потрібний значний проміжок часу, тому на період її проведення провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст.103-109, 116,197, 252, 253, 298, 354, 355 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи - задоволити.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Витвицької сільської ради, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, амбулаторну судово-психіатричну експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи хворіє на даний час ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає по АДРЕСА_1 на хронічну стійку психічну хворобу чи психічний розлад ( якщо так, то які саме)?
2.Якщо так,чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок цього захворювання (розладу) усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в силу свого психічного стану значення своїх дій та чи може керувати ними та чи потребує вона за станом свого здоров`я опіки?
Проведення експертизи доручити експертам Львівської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" ( вул. Кульпарківська,95, м.Львів,79021).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язку.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження- якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду .
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлено в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя: В.Тураш
Присяжні: В.Бік
Н.Дзуль
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123083546 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Тураш В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні