Справа № 449/1540/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" листопада 2024 р. Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:
Перемишлянський районний суд Львівської області у складі:
головуючого: судді Борняка Р.О.,
при секретарі: Вовк О.С.,
за участю присяжних:
Дідух К.Я.,
Науменко Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Перемишляни цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до заінтересованої особи: Перемишлянського РВ ДРАЦСу ЗМУ МЮ м. Львів про оголошення фізичної особи померлою,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про оголошення її братом ОСОБА_2 , померлим, оскільки в 2005 році, коли він поїхав на заробітки до м. Києва і не повернувся. В останній раз спілкувався із братом в травні 2010 року, більше від нього дзвінків не було і він не подавав про себе жодної звістки. В 2010 році вона звернулася до правоохоронних органів із заявою провести розшукові заходи брата ОСОБА_2 , проте жодних відомостей про перебування чи будь-яку інформацію про останнього не виявлено.
В судове засідання заявниця не з`явилася, надала письмову заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги просила задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з`явився, проте подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, заперечень по даній справі немає.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно з ч.1 ст.308 ЦПК України, суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч.1 ст. 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 , встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 11.09.2024 року, встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований але не проживає в АДРЕСА_1 , разом із двома сестрами ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ,
З 2010 року ОСОБА_2 , брат заявниці зник, з того часу, заявниця жодного разу його не бачила, про його місце знаходження їй нічого не відомо.
Відповіддю ВП №2 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області від 29.03.2024 року, встановлено, що з метою розшуку ОСОБА_2 працівниками СКП було заведено оперативно-розшукову справу №2320004 від 18.06.2010 року, станом на березень 2024 року розшук гр. ОСОБА_2 триває.
Відповідно до ч.3 ст. 46 ЦК України, фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно до ст.47 ЦК України за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
В п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Судом встановлено, що протягом тривалого періоду часу починаючи з 2010 року по теперішній час, тобто близько 14 років, не відомо місцезнаходження чи перебування ОСОБА_2 , суд вбачає підстави вважати, що він помер.
Статтею 306 ЦПК України передбачено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено, для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою.
Враховуючи те, що рішення про оголошення ОСОБА_2 померлим, необхідне заявниці, для оформлення спадщини, тому суд вважає, що викладені обставини у заяві доведені заявницею та знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявниці, що відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до норм ч. 1 ст.309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Керуючись ст. ст.12, 13, 76, 77, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 273, 305, 308-309 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву - задоволити.
Оголосити померлим громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , померлим.
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати день набрання законної сили рішення суду про оголошення його померлим.
Після набрання законної сили рішення про оголошення померлим ОСОБА_2 , у відповідності до ч.2 ст.308 ЦПК України надіслати рішення суду відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Присяжні:
ОСОБА_4 ,
Науменко Н.Я.
Суддя Р. О. Борняк
Суд | Перемишлянський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123086719 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Перемишлянський районний суд Львівської області
Борняк Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні