Справа № 729/290/24
2-о/729/10/24 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
06 листопада 2024 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі:
судді Демченко Л.М.
присяжних 1. Карпенко Л.В.,
2. Ковалевич В.М.,
за участю секретарів Шлапак Н.А. , Величко К.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Новобасанської об`єднаної територіальної громади в особі Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області; ОСОБА_4 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
У С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду з заявою про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки та призначення опікуна. Свої вимоги обґрунтовує тим, що його дядько ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 2022 року перебуває на обліку у психіатра КНП «Бобровицька опорна лікарня». Внаслідок свого психічного стану він потребує стороннього догляду і нагляду. Враховуючи викладене, просить визнати ОСОБА_5 недієздатним і встановити над ним опіку, призначивши його опікуном.
Заявник та представник органу опіки та піклування Новобасанської об`єднаної територіальної громади в особі Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Заінтересована особа ОСОБА_4 в судове засідання також не з`явилася, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
Враховуючи те, що сторони до суду не з`явились, суд вважає за необхідне розгляд справи провести відповідно до вимог ст.247 ч.2 ЦПК України без проведення фіксування судового засідання технічними засобами.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним дядьком заявника в справі, ОСОБА_3 (а.с.12-17).
Згідно акту встановлення факту здійснення постійного догляду №15 від 30.10.2023, ОСОБА_5 проживає в АДРЕСА_1 в будинку разом із племінником ОСОБА_3 та його родиною, племінник здійснює догляд за дядьком (а.с.11).
ОСОБА_5 з 2022 року перебуває на обліку у психіатра КНП «Бобровицька опорна лікарня», що підтверджується довідкою лікаря психіатра КНП «Бобровицька опорна лікарня» (а.с. 9).
Як вбачається із консультаційного висновку спеціаліста №110 від 14.02.2012, ОСОБА_5 потребує постійного стороннього догляду, нагляду, контролю поведінки та прийому ліків (а.с.10).
Згідно ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Стаття 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначає презумпцію психічного здоров`я: кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
У постанові Верховного Суду України від 19 жовтня 2016 року у справі N 6-384цс16 зроблено висновок, що за положеннями частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. При цьому зміст цієї норми слід тлумачити таким чином, що суд має право, але не зобов`язаний визнати фізичну особу недієздатною. Частиною другою статті 39 ЦК України встановлено, що порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється ЦПК України. Відповідно до статті 239 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з`ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними. Висновок про недієздатність фізичної особи слід робити, перш за все, на основі доказів, які свідчать про внутрішній, психічний стан особи в сукупності за умови, що особа страждає саме хронічним, стійким психічним розладом, внаслідок чого у особи виникає абсолютна неспроможність розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними, і в основу рішення суду про визнання особи недієздатною не може покладатися висновок експертизи, який ґрунтується на припущеннях.
Суд звертає увагу, що дієздатність - це категорія цивільного та цивільно-процесуального права. Набуття дієздатності, обмеження дієздатності та визнання особи недієздатною встановлюються зазначеними галузями права та відбувається за рішенням суду. Обмеження дієздатності та визнання особи недієздатною обмежує здатність фізичної особи самостійно вступати в правовідносини, та після визнання такого факту особі призначається опікун чи піклувальник.
Таким чином, недієздатність - втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов`язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану. Критерії недієздатності психічно хворих визначені в Цивільному кодексі України. Стан недієздатності характерний тільки для фізичних осіб та встановлюється в судовому порядку після обов`язкового проведення судово-психіатричної експертизи.
Ухвалою суду від 07 березня 2024 року у цивільній справі було призначено судово-психіатричну експертизу на вирішення якої поставлені запитання чи хворіє ОСОБА_5 на психічну хворобу, чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними. проведення судово-психіатричної експертизи доручене експертам Чернігівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Як видно із листа Чернігівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №11-05/307 від 03.04.2024, засідання експертної комісії для визначення дієздатності ОСОБА_5 було призначене на 03.09.2024.
У зв`язку з неявкою ОСОБА_5 для проведення експертизи, ухвала суду було повернута без виконання.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що судово-психіатрична експертиза проведена не була, стан недієздатності ОСОБА_5 не встановлений, беручи до уваги презумпцію психічного здоров`я, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 258-259, 265, 293-294, 295-300 ЦПК України, ст. ст. 39, 60 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_3 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Новобасанської об`єднаної територіальної громади в особі Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області; ОСОБА_4 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення виготовлений 15 листопада 2024 року.
Суддя (ПІДПИС) Л.М.Демченко
Присяжні 1. (ПІДПИС)
2. (ПІДПИС)
Суд | Бобровицький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2024 |
Оприлюднено | 20.11.2024 |
Номер документу | 123088083 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Бобровицький районний суд Чернігівської області
Демченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні