Справа № 738/1960/24
№ провадження 2/738/551/2024
Рішення
іменем України
19 листопада 2024 року місто Мена Чернігівської області
Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складi судді Парфененко О. Я., за участю секретаря судового засідання Зубкович Н. Ф., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника третьої особи Васильчук О. М. , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа Менська міська рада про позбавлення батьківських прав,
встановив:
1.Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача.
21 серпня 2024 року до Менського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини протягом дев`яти років не проживає з дитиною, залишила дочку у сім`ї батька, не приймає участі у її вихованні, не цікавиться життям, навчанням та станом здоров`я дитини, не допомагає утримувати дитину. Відповідачка ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє заінтересованості у її долі, не цікавиться її успіхами, станом здоров`я, тобто ухиляється від виховання дитини, свідомо нехтує своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення до своїх батьківських обов`язків. Згідно із рішенням виконавчого комітету Менської міської ради від 11 липня 2024 року, затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 відносно малолітньої ОСОБА_5 . Позивач, посилаючись на статті 175-176 ЦПК України, статті 150, 164 СК України, просить: позбавити ОСОБА_4 батьківських прав стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідачка відзив на позовну заяву не подала.
Третя особа пояснень щодо позовної заяви не надала.
2. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 27 серпня 2024 року залучено до участі у справі в якості третьої особи Менську міську раду.
3. Позиції учасників справи під час розгляду справи по суті.
Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідачка подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи підтримала позовні вимоги.
4.Фактичні обставини справи, встановлені судом, зміст спірних правовідносин.
Суд встановив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження, Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану щодо актового запису про народження.
Згідно із повідомленнями Менської міської ради № 17-07/423, № 17-07/422 від 24 серпня 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані по АДРЕСА_1 (арк. с. 34-35).
Згідно із повідомленням Менської міської ради № 17-07/424 від 24 серпня 2024 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрована по АДРЕСА_2 (арк. с. 33).
Згідно із Актом обстеження умов проживання від 10 червня 2024 року встановлено, що ОСОБА_1 проживає по АДРЕСА_1 , разом з ним проживають: ОСОБА_5 , 2013 року народження; ОСОБА_6 , 1965 року народження; ОСОБА_7 , 1963 року народження. Санітарно - гігієнічні умови проживання задовільні, у будинку є газопостачання, водовідведення, вся необхідна побутова техніка, доход сім`ї - 11 000,00 грн. Для дитини є умови для проживання: окреме спальне місце, куточок для навчання. Стосунки в сім`ї доброзичливі, добрі. Батько дбає про дочку, турбується про її здоров`я, розвиток, повністю утримує дитину. У матері дитини інша сім`я, мати не спілкується з дочкою близько 8 років. ОСОБА_8 не виявляє бажання спілкуватися з матір`ю. Комісія вважає, що батько створив всі умови для виховання та розвитку дитини, яка знаходиться повністю на його утриманні (арк. с. 8-9).
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Менської міської ради № 111 від 22 травня 2019 року, визначене місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 (арк. с. 14).
Відповідно до Рішення Виконавчого комітету Менської міської ради № 157 від 26 липня 2024 року, затверджено Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 відносно малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У Висновку зазначено, що батьки дитини у шлюбі не перебували. Відповідно до акту обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_4 від 05 липня 2024 року, жінка тимчасово проживає в будинку цивільного чоловіка, поки у її будинку відбувається ремонт, виховують спільного чотирьохрічного сина та трьох неповнолітніх дітей; співмешканець має офіційне працевлаштування; в будинку створені належні умови для проживання дітей. Інформації про неналежне виховання дітей, які спільно проживають із ОСОБА_4 , до служби та центру не надходило. Згідно з актом обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , останній проживає з дитиною та своїми батьками, які допомагають йому виховувати доньку; в будинку створені належні умови для навчання, виховання та розвитку дитини, в сім`ї панують доброзичливі, родинні відносини, дівчинка любить тата, бабусю та дідуся, довіряє та з повагою до них відноситься. За інформацією класного керівника 6-Б класу ОЗ Менська гімназія, мати ОСОБА_5 контактів зі школою, де навчається дитина, не підтримує, із класним керівником не спілкується, дитина завжди охайна, доглянута; батько займається вихованням доньки, спілкується з класним керівником, цікавиться життям дитини, забезпечує всім необхідним. Під час засідання комісії ОСОБА_4 спочатку заперечувала проти позбавлення її батьківських прав відносно доньки, пояснюючи, що спілкуватися із дочкою їй забороняє батько дитини та й сама ОСОБА_8 не хотіла зустрічатися з мамою; ОСОБА_4 не надала жодної чіткої відповіді на запитання членів комісії; жінка підтвердила, що ніколи не вітала дочку з днем народження та ніколи не дарувала їй подарунки (арк. с. 12-13).
Свідок ОСОБА_6 надала показання про те, що є матір`ю позивача. ОСОБА_4 покинула дитину, коли ОСОБА_8 було близько одного року. ОСОБА_4 дитиною взагалі не цікавиться, умисно ухиляється від виконання батьківських обов`язків. 9 років дитина проживає разом із батьком - позивачем ОСОБА_1 .
Під час розгляду справи дитина ОСОБА_5 , якій виповнилося 10 років, висловила свою думку щодо вирішення спору про позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 та повідомила, що вона проживає із батьком, мати з ними не проживає, не спілкується з нею. Вважає, що матір необхідно позбавити батьківських прав.
5.Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі статтею 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» - виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язанні виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані: піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом (частина перша статті 152 СК України).
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Пунктом 2 частини першої статті 164 СК України, визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
У пунктах 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» дані роз`яснення, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.
Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК України.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєння нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Врахування обставин, які підпадають під визначення дій особи, як «ухилення від виконання батьківських обов`язків», на думку суду, не вичерпуються наведеним вище переліком і підлягають розширеному тлумаченню залежно від особливостей кожної конкретної ситуації.
Частинами четвертою та п`ятою статті 19 Сімейного кодексу України визначено, при розгляді судом спорів щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Виходячи з встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 свідомо нехтує своїми обов`язками по вихованню своєї доньки, самоусунувшись від виконання батьківських обов`язків, не спілкується дитиною, не цікавиться її життям, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, не піклується про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, не намагається вжити будь-яких заходів з метою повернення дитини у свою сім`ю, не приймає участі в утриманні дитини.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, суд розцінює як свідоме ухилення відповідачки від виховання дитини, що свідчить про відсутність у неї інтересу до дитини та дійшов висновку позбавити ОСОБА_4 батьківських прав стосовно доньки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись статтями 19, 150, 152, 155, 164, 166 СК України, статтями 263 - 265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа Менська міська рада про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
ОСОБА_4 позбавити батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідачка: ОСОБА_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 .
Третя особа: Менська міська рада, місцезнаходження місто Мена, вулиця Титаренка Сергія, 7 Чернігівської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04061777
Суддя О.Я. Парфененко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123088510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Парфененко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні