Рішення
від 12.11.2024 по справі 514/1198/24
ТАРУТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/1198/24

Провадження по справі № 2/514/419/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Кравченко П.А.,

за участю секретаря судового засідання Мельниченко Н.М.

розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Бессарабське в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Яровський" про стягнення боргу,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Яровський", в якому просить стягнути з останнього заборгованість у розмірі 17 020 грн., інфляційних витрат у розмірі 1 353, 47 грн., три відстотки річних у розмірі 827, 42 грн. та суму судових витрат 1 211, 20 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства № 004357 від 04.02.2019 року, він є власником майнового паю КСП «Яровський» загальною вартістю 25 789 грн.

01 жовтня 2018 року відбулась переоцінка майна КСП «Яровський», внаслідок чого майновий сертифікат позивача зріс до 34 020 грн.

26 листопада 2021 року між позивачем ОСОБА_1 (Продавець) та відповідачем ТОВ «Яровський» (Покупець), був укладений договір купівлі-продажу вищевказаного майнового паю.

Відповідно до п. 1.1 Договору, Продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, передати у власність Покупцю свій майновий пай, згідно свідоцтва № 004357 від 04.02.2019 року, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, прйняти та оплатити.

Відповідно до п. 3.1 Договору, за продаж свого майнового паю Покупець зобов`язується сплатити Продавцю тридцять чотири тисячі двадцять гривень.

Відповідно до п. 3.2 Договору, Оплата за Договором здійснюється частинами протягом року, з моменту укладання уього Договору. Покупець зобов`язується сплатити Продавцю повну суму ціни паю, вказану у п. 3.1 цього Договору, згідно додатка № 1. Який є невідємною частиною цього Договору.

Тобто, відповідач до 27 листопада 2022 року, у відповідності до п. 3.2 Договору, повинен був сплатити позивачу повну суму за купівлю майнового паю, у розмірі 34 020 гривень.

Однак, як вбачається з додатка №1 до Договору, відповідач сплатив лише 17 000 грн, що вказує на порушеня відповідачем умов Договору, що і стало підставою для звернення до суду із даною заявою.

Ухвалою судді Тарутинського районного суду Одеської області від 12 липня 2024 року прийнято та відкрито провадження у справі вирішено визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання позивач не з`явився. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в поному обсязі.

Відповідач в судові засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи належно повідомлений за адресою місця проживання, зареєстрованої у встановленому законом порядку, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення повістки, які надійшли на адресу суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача без повідомлення причини, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло відзиву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення спору.

Враховуючи, що позивач не заперечує щодо розгляду справи в заочному порядку, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача в порядку ст. 280 ЦПК України та ухвалити заочне рішення по справі.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства № 004357 від 04.02.2019 року, він є власником майнового паю КСП «Яровський» загальною вартістю 25 789 грн. (а.с.6)

01 жовтня 2018 року відбулась переоцінка майна КСП «Яровський», внаслідок чого майновий сертифікат позивача зріс до 34 020 грн. (а.с.6).

26 листопада 2021 року між позивачем ОСОБА_1 (Продавець) та відповідачем ТОВ «Яровський» (Покупець), був укладений договір купівлі-продажу вищевказаного майнового паю (а.с.4).

Відповідно до п. 1.1 Договору, Продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, передати у власність Покупцю свій майновий пай, згідно свідоцтва № 004357 від 04.02.2019 року, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, прйняти та оплатити.

Відповідно до п. 3.1 Договору, за продаж свого майнового паю Покупець зобов`язується сплатити Продавцю тридцять чотири тисячі двадцять гривень.

Відповідно до п. 3.2 Договору, Оплата за Договором здійснюється частинами протягом року, з моменту укладання уього Договору. Покупець зобов`язується сплатити Продавцю повну суму ціни паю, вказану у п. 3.1 цього Договору, згідно додатка № 1. Який є невідємною частиною цього Договору.

Тобто, відповідач до 27 листопада 2022 року, у відповідності до п. 3.2 Договору, повинен був сплатити позивачу повну суму за купівлю майнового паю, у розмірі 34 020 гривень.

Однак, як вбачається з додатка №1 до Договору, відповідач сплатив лише 17 000 грн, що вказує на порушеня відповідачем умов Договору, що і стало підставою для звернення до суду із даною заявою (а.с.5).

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання)

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно ст.615 ЦК України у разі порушення зобов`язання однією стороною, друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання, або воно припиняється.

Згідно ст. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості, тощо), що стосується товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства

Згідно із ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора повинен сплатити борг з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Статтею 617 ЦК України встановлено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Приписами ст. 614 ЦК України передбачено, особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Відповідач ТОВ «Яровський» визнаючи умови Договору сплатив кошти позивачу у розмірі 17 000 грн, отже відповідачу слід сплатити на рахунок ОСОБА_1 відповідно до Договору купівлі-продажу грошові кошти в розмірі 17 020 грн. (а.с.5).

Також відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник,який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно до ч. 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до розрахунку за Договором купівлі-продажу від 26.11.2021 року: сума 3% річних становить 827 грн. 42 коп., сума інфляційного нарахування на суму боргу 1 353 грн. 47 коп. (а.с.7-13).

Таким чином, з відповідача потрібно стягнути на користь позивача суму заборгованості відповідно до Договору купівлі-продажу від 26.11.2021 року в загальному розмірі 19 200 грн. 89 коп., з яких: сума основного боргу 17 020 грн., сума 3% річних 827 грн. 42 коп.; сума інфляційного нарахування на суму боргу 1 353 грн. 47 коп.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані і тому, вважає за можливе задовольнити їх.

Також, з відповідача слід стягнути на користь позивача судові витрати.

Керуючись ст.ст. 12, 13 19, 198, 200, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 549, 625, 629, 662-665 ЦК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Яровський" про стягнення боргу задовольнити.

Стягнути з ТОВ «Яровський» (68533, Одеська область, Болградський район. с. Ярове, вул. Садова, буд. 84, код ЄДРПОУ 00855457) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) загальну суму заборгованості за Договором купівлі-продажу № б/н від 26.11.2021 року в загальному розмірі 19 200 грн. 89 коп., з яких: сума основного боргу 17 020 грн., сума 3% річних 827 грн. 42 коп.; сума інфляційного нарахування на суму боргу 1 353 грн. 47 коп.

Стягнути з ТОВ «Яровський» (68533, Одеська область, Болградський район. с. Ярове, вул. Садова, буд. 84, код ЄДРПОУ 00855457) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судових витрат в розмірі 1 211 грн. 20 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Одеського апеляційного суду через Тарутинський районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя П.А. Кравченко

СудТарутинський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123089148
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —514/1198/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Кравченко П. А.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Тарутинський районний суд Одеської області

Кравченко П. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні