Ухвала
від 18.11.2024 по справі 140/13199/24
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 листопада 2024 року ЛуцькСправа № 140/13199/24 Суддя Волинського окружного адміністративного суду ВалюхВ.М., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Луцький слідчий ізолятор» про визнання протиправною бездіяльності,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Державної установи «Луцький слідчий ізолятор» про визнання протиправною бездіяльності в частині невжиття заходів для приведення умов утримання відповідно до вимог чинного законодавства, якими визначаються умови відбування покарання засудженими, починаючи з 18.02.2020 по 29.05.2024.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.

Згідно із частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пунктами 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

За приписами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Так, з тексту позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів для приведення умов утримання відповідно до вимог чинного законодавства, якими визначаються умови відбування покарання засудженими, за період 18.02.2020 по 29.05.2024.

Водночас, в порушення пунктів 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві не викладені обставини щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом в частині вимог за період, що передував шестимісячному строку звернення до суду (тобто, за період утримання в Державній установі «Луцький слідчий ізолятор» з 18.02.2020 по 11.05.2024), та у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду не додано до позову заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску, чим не дотримано вимог частини шостої статті 161 КАС України.

В позовній заяві зміст позовних вимог викладено не чітко, а саме: у прохальній частині не вказано, яких саме заходів (яких саме конкретних дій із вказівкою на їх зміст та час вчинення) для приведення умов утримання позивача відповідно до вимог законодавства не вжив відповідач (хоча зобов`язаний був вжити), бездіяльність якого позивач просить визнати протиправною.

Крім того, в тексті позовної заяви позивач стверджує про звільнення його від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі Закон № 3674-VI).

При цьому, до позовної заяви долучено копію посвідчення учасника бойових дій, якість якої не дає можливості встановити, кому саме, коли та за якими серією і номером видано таке посвідчення.

Суд також звертає увагу, що в позовній заяві відсутнє обґрунтування того, що заявлені позивачем вимоги стосуються його прав учасника бойових дій, з порушенням яких Закон №3674-VI власне й пов`язує звільнення від сплати судового збору. Позивачу необхідно додатково було обґрунтувати підстави звільнення від сплати судового збору з урахуванням висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № ЗП/9901/4/19 та інших постановах (ухвалах) Верховного Суду, у яких застосування пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI обмежено статтями 12 та 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу/представнику позивача у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви у спосіб подання до суду нової редакції позовної заяви, у якій:

- викласти обставини щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом в частині вимог за період, що передував шестимісячному строку звернення до суду (тобто, за період утримання в Державній установі «Луцький слідчий ізолятор» з 18.02.2020 по 11.05.2024), а у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду додати заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску;

- зміст позовних вимог викласти більш чітко та зрозуміло, а саме: у прохальній частині вказати, яких саме заходів (яких саме конкретних дій із вказівкою на їх зміст та час вчинення) для приведення умов утримання позивача відповідно до вимог законодавства не вжив відповідач (хоча зобов`язаний був вчинити), бездіяльність якого позивач просить визнати протиправною;

- обґрунтувати підстави звільнення від сплати судового збору, долучити якісну копію посвідчення учасника бойових дій або подати документ про сплату судового збору.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Луцький слідчий ізолятор» про визнання протиправною бездіяльності залишити без руху.

Встановити позивачу/представнику позивача строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.М. Валюх

СудВолинський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123089983
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо

Судовий реєстр по справі —140/13199/24

Ухвала від 31.12.2024

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Качмар Володимир Ярославович

Ухвала від 03.12.2024

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Валюх Віктор Миколайович

Ухвала від 18.11.2024

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Валюх Віктор Миколайович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні