Рішення
від 12.11.2024 по справі 160/18876/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2024 рокуСправа №160/18876/24

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул.Старокозацька, 52, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до ТОВ «ТМ ЦСК» (вул.Малиновського, буд.60, офіс 4, м.Дніпро, 49089, код ЄДРПОУ 44225651) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій,

установив:

Позивач 15.07.2024 р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- стягнути з ТОВ «ТМ ЦСК» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю суму адміністративно господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 50995,44 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 року №875 (далі - Закон № 875) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю. Невиконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній у ч.1 ст.19 Закону №875, тягне за собою накладення адміністративно-господарських санкцій, які самостійно сплачуються такими підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами до 15 квітня, наступного за роком, в якому відбулось порушення нормативу. Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача за 2023 рік, є меншою, ніж встановлено нормативом. Таким чином, відповідач до 15.04.2024 р. повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, однак не сплатив їх, у зв`язку із чим позивач був змушений звернутись до суду із цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.07.2024р. позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю залишено без руху. Встановлено позивачу строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, шляхом надання: оригінал документу про сплату судового збору у розмірі 3028,00 грн.; доказів надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів рекомендованим листом з повідомленням про вручення (опис вкладення разом з розрахунковим документом).

Позивачем 12.08.2024р. усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 р. вирішено:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №160/18876/24 за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до ТОВ «ТМ ЦСК» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій.

Розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Савченком А.В.

Витребувати у ТОВ «ТМ ЦСК»:

- докази щодо вжиття заходів для дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році;

- копії звітів за ф. №3-ПН Інформація про попит на робочу силу (вакансії) за 2023 рік з відміткою про їх прийняття відповідним центром зайнятості.

11 вересня 2024 р. відповідач надав відзив на позовну заяву, просить у позові відмовити, оскільки норматив працевлаштування осіб з інвалідністю у 2023 році становив 0, оскільки середньооблікова кількість працівників становить 7.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить з такого.

Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023, надісланого відповідачу, середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача за 2023 рік, склала 8, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону №875, у відповідача 1. Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлено інвалідність, у роботодавця склала 0. Фонд оплати праці штатних працівників 815926,98 грн., середня річна заробітна плата штатного працівника 101990,87 грн., сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 50995,44 грн.

Як вбачається з наданої позивачем квитанції від 07.03.2024 р., розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, розміщено в електронному кабінеті відповідача на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 07.03.2024 р.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затверджене наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 N 129, передбачає, що Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон 875.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону N 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено ч.ч. 1-2, 12-13 ст. 19 Закону N 875, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

У відповідності до статті 20 (ч.ч. 1, 4) Закону N 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Отже, законом передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.

Позивач в позовній заяві зазначає, що середньооблікова чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача, за 2023 рік, склала 8 осіб, таким чином, середньооблікова чисельність осіб з інвалідністю, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону N875-XII, повинна складати 1 особу.

Проте, суд погоджується із доводами позивача, що розрахунок середньооблікової чисельності штатних працівників проведений неправильно.

Як встановлено на підставі наказів про прийняття на роботу, довідки ТОВ «ТМ ЦКС» від 30.07.2024 р. № 201, повідомлень про прийняття на роботу, штатних розписів ТОВ «ТМ ЦКС», станом на 01.01.2023 року у штаті ТОВ «ТМ ЦКС» працювало 6 осіб, протягом року прийнято 14 осіб та звільнено 2 особи. Таким чином, станом на 01.01.2024 року працює 18 осіб, з яких 1 особа з інвалідністю (з 11.09.2023 р.).

Матеріалами справи підтверджується працевлаштування таких осіб (ПІБ, наказ про прийняття, дата прийняття, кількість відпрацьованих днів у 2023 р., показник СЧШП): 1 ОСОБА_1 №2 від 03.05.23 04.05.23 242 0,663014; 2 ОСОБА_2 № 4 від 11.09.2023 12.09.23 111 0,30411 3 ОСОБА_3 №5 від 11.09.2023 12.09.23 111 0,30411 4 ОСОБА_4 №6 від 11.09.2023 12.09.23 111 0,30411 5 ОСОБА_5 №8 від 19.09.2023 20.09.23 103 0,282192 6 ОСОБА_6 №7 від 19.09.2023 20.09.23 103 0,282192 7 ОСОБА_7 №9 від 31.10.2023 01.11.23 61 0,167123 8 ОСОБА_8 №11 від 07.12.2023 08.12.23 24 0,065753 9 ОСОБА_9 №10 від 07.12.2023 08.12.23 24 0,065753 10 ОСОБА_10 №14 від 15.12.2023 18.12.23 14 0,038356 11 ОСОБА_11 №15 від 15.12.2023 18.12.23 14 0,038356 12 ОСОБА_12 №13 від 15.12.2023 18.12.23 14 0,038356 13 ОСОБА_13 №16 від 15.12.2023 18.12.23 14 0,038356 6 14 ОСОБА_14 №12 від 15.12.2023 18.12.23 14 0,038356 960 2,630137.

Отже, прийняті співробітники (14 осіб) відпрацювали 960 днів.

Перелік звільнених осіб (ПІБ, наказ про звільненн, дата звільнення, кількість відпрацьованих днів у 2023р., показник СЧШП): 1 ОСОБА_15 №1 від 04.04.23 04.04.2023 94 0,257534 2 ОСОБА_16 №3 від 12.05.23 12.05.2023 132 0,361644 226 0,619178.

Отже, звільнені співробітники (2 особи) відпрацювали 226 днів

Чотири особи працювали весь 2023 рік (ПІБ, наказ про прийняття, дата прийняття, кількість відпрацьованих днів у 2023 р., показник СЧШП): 1 ОСОБА_17 №4 від 16.09.2021. 17.09.2021 365 1 2 ОСОБА_18 №1 від 29.07.2021 30.07.2021 365 1 3 ОСОБА_19 №1 від 31.01.2022 01.02.2022 365 1 4 ОСОБА_20 №7 від 23.11.2021 24.11.2022 365 1 1460 4.

Таким чином загальна кількість відпрацьованих людино-днів дорівнює: 960 людино - днів (прийняті) + 226 людино - днів (звільнені) +1460 людино - днів (основні) = 2646 людино - днів.

Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік: 2646 людино-днів / 365 днів = 7,2493 людини. Результат розрахунку 7,2493 закруглюється до цілого числа за правилами заокруглення, та дорівнює 7 осіб.

Таким чином, у відповідності до ч.1 ст. 19 ЗУ N875-ХІ, норматив робочих місць з працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік складає 0.

Відтак, відсутні підстави для відповідальності відповідача у вигляді адміністративно-господарських санкцій для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.

Беручи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з викладених вище підстав.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судовий збір не підлягає розподілу.

Керуючись ст. 241 246, 250 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул.Старокозацька, 52, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до ТОВ «ТМ ЦСК» (вул.Малиновського, буд.60, офіс 4, м.Дніпро, 49089, код ЄДРПОУ 44225651) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя А.В. Савченко

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123091424
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення, у тому числі зайнятості населення, з них зайнятості осіб з інвалідністю