Справа № 216/7604/24
провадження 1-кп/216/724/24
ВИРОК
іменем України
01 листопада 2024 року місто Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в залі судових засідань приміщення суду в місті Кривому Розі Дніпропетровської області в порядку спрощеного провадження без проведення судового розгляду за відсутності учасників судового провадження, кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №12024046230000433 від 22.10.2024, за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Курчин Львівської області, громадянки України, яка має професійно-технічну освіту, офіційно не працевлаштована, у зареєстрованому шлюбі не перебуває, на утриманні має неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима, контактний телефон: НОМЕР_1 ,
у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
До Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, у відповідності до вимог ст.ст. 291, 302 КПК України, надійшов обвинувальний акт стосовно ОСОБА_3 з клопотанням прокурора Криворізької центральної окружної прокуратури ОСОБА_7 про його розгляд у спрощеному провадженні.
Вивчивши обвинувальний акт та додані до нього матеріали судом встановлено, що клопотання прокурора про розгляд обвинувального акта у спрощеному провадженні відповідає вимогам ст. 302 КПК України.
Зокрема, обвинуваченій ОСОБА_3 та представнику потерпілої юридичної особи ОСОБА_8 роз`яснено зміст встановлених досудовим розслідуванням обставин, а також те, що у разі надання згоди на розгляд обвинувального акта у спрощеному порядку вони будуть позбавлені права оскаржувати вирок в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, недослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
До обвинувального акта з клопотанням про його розгляд у спрощеному провадженні прокурором додані:
1 ) письмова заява ОСОБА_3 складена в присутності захисника ОСОБА_9 , щодо беззаперечного визнання своєї винуватості, згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
2) письмова заява представника потерпілої юридичної особи ОСОБА_8 , щодо згоди із встановленими досудовим розслідуванням обставинами, ознайомлення з обмеженням права апеляційного оскарження та згоди з розглядом обвинувального акта у спрощеному провадженні;
3) матеріали досудового розслідування, у тому числі документи, які засвідчують беззаперечне визнання ОСОБА_3 своєї винуватості.
З огляду на викладене, судом встановлені наступні фактичні обставини справи.
ОСОБА_3 26.12.2023, у денний час доби, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, знаходячись в приміщенні Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації (яке на даний час реорганізоване в Управління соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації) (далі - Управління), яке розташоване за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Кобилянського, 152 в Центрально-Міському районі, звернулась до уповноваженої особи із заявою для призначення та виплати матеріальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, у змісті якої зазначила, що вона зобов`язується надати відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги. При цьому, ОСОБА_3 , будучи попередженою та обізнаною, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (далі - Порядок), а також п. 2 ч. 10 Порядку, в якому зазначено, що Державна соціальна допомога не призначається, якщо «особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тисяч гривень купівлю, зокрема транспортного засобу (механізму). В подальшому, ОСОБА_3 , діючи з корисливих мотивів, маючи умисел направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), а саме, грошовими коштами з державного бюджету України у вигляді матеріальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям, всупереч об`єктивній дійсності, внесла до змісту вищезгаданої заяви завідомо неправдиві відомості щодо придбання 26.09.2023, тобто протягом останніх 12 місяців у власність її сім`єю транспортного засобу марки ВАЗ, чорного кольору, моделі 21101-110-01 з державним реєстраційним номерним знаком НОМЕР_2 , тим самим приховала та не повідомила Управлінню факт придбання її сім`єю вказаного транспортного засобу, який в подальшому зареєстровано на її доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хоча повинна була, що стало підставою для нарахування їй соціальної допомоги в період часу з 01.12.2023 по 31.05.2024 відповідно до рішення Управління від 17.01.2024 №1483473594-2024-1-2, в результаті чого, незаконно отримала соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям в сумі 65644,70 гривень, тим самим спричинивши Управлінню соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації матеріальну шкоду на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_3 своїми умисними діями вчинила заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство), тобто вчинила кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 190 КК України.
Отже, всебічно, повно, неупереджено й безпосередньо з`ясувавши всі обставини, встановлені під час судового розгляду, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, у їхній сукупності й оціненими з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності й взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 доведена повністю, а дії її відповідають складу кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, і правильно кваліфіковані як заволодіння чужим майном, шляхом обману (шахрайство), у зв`язку із чим, обвинувачена підлягає кримінальному покаранню.
Вивчаючи особу винною, шляхом з`ясування стану її здоров`я, поведінки до вчинення кримінального проступку, складу родини, а також матеріального стану, судом встановлено, що ОСОБА_3 на момент вчинення нею інкримінованого кримінального правопорушення, має професійно-технічну освіту, офіційно не працевлаштована, у зареєстрованому шлюбі не перебуває, на утриманні має трьох неповнолітніх дітей, згідно з побутовою характеристикою з місця проживання характеризується з позитивної сторони, за медичною допомогою до лікаря-психіатра та лікаря-нарколога не зверталася.
Так, визначаючи ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченою кримінального правопорушення, суд виходить з класифікації кримінальних правопорушень, особливостей та обставин його вчинення, й приходить до висновку, що обвинуваченою вчинено кримінальний проступок.
Обговорюючи питання про міру покарання відносно обвинуваченої ОСОБА_3 суд враховує характер і ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, а також особу обвинуваченої, у зв`язку з чим, враховуючи санкцію ч. 1 ст. 190 КК України, приходить до висновку про доцільність призначення покарання у вигляді пробаційного нагляду, оскільки саме таке покарання, сприятиме її виправленню і попередженню вчиненню нових кримінальних правопорушень, а також буде необхідним і достатнім.
Крім того, разом з обвинувальним актом до суду надійшов цивільний позов Управління соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації в якому представник потерпілої юридичної особи ОСОБА_8 просить стягнути з обвинуваченої ОСОБА_3 на користь Управління завдані матеріальні збитки в розмірі 65644,70 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи і докази, здобуті у даній справі в частині цивільного позову дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з частинами 1, 5 ст. 128 КПК України, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Крім того в силу вимог ч.ч. 1 та 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Так, судом з достовірністю встановлено, що саме діями обвинуваченої ОСОБА_3 Управлінню соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації були заподіяні матеріальні збитки, тому в силу вимог ст. ст. 1166, 1177 ЦК України такі збитки повинні бути відшкодовані особою, що вчинила кримінальне правопорушення, тобто ОСОБА_3 .
На підставі викладеного, керуючись статтями 59-1, 65, 190 ч. 1 Кримінального кодексу України, статтями 128, 349, 369-376, 382, 395, 532 Кримінального процесуального кодексу України,-
УХВАЛИВ:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 1 (одного) року пробаційного нагляду.
На підставі ч. 2 ст. 59-1 КК України покласти на ОСОБА_3 наступні обов`язки:
- періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання;
- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Цивільний позов Управління соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення матеріальних збитків, завданих кримінальним правопорушенням - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціальної та ветеранської політики Криворізької районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ: 03192371, юридична адреса: АДРЕСА_2 а матеріальні збитки, завдані кримінальним правопорушенням в розмірі 65644,70 грн (шістдесят п`ять тисяч шістсот сорок чотири гривні 70 копійок).
Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту ухвалення вироку.
Копію вироку надіслати обвинуваченій, її захиснику та прокурору.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі її подання - вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок, який набрав законної сили, є обов`язковим для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, підлягає виконанню на всій території України й звертається до виконання не пізніш як через три дні з дня набрання ним законної сили або повернення матеріалів кримінального провадження до суду першої інстанції із суду апеляційної чи касаційної інстанції.
Вирок ухвалено, виготовлено шляхом комп`ютерного набору та підписано суддею в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя ОСОБА_10
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123093381 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
КУЗНЕЦОВ Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні