Рішення
від 19.11.2024 по справі 396/1741/24
НОВОУКРАЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 396/1741/24

Провадження № 2/396/698/24

РІШЕННЯ

Іменем України

19.11.2024 року м. Новоукраїнка

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді - Русіної Алли Анатоліївни,

за участю секретаря судового засідання Оладенко М.С.,

розглянувши в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в м.Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу №396/1741/24 за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Оніщук Володимир Іванович до Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач через свого представникаадвоката Оніщука В.І. звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обгрунтування позовних вимог представник зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . На випадок своє смерті батько позивача зробив заповіт, яким житловий будинок згосподарсько-побутовимибудівлями,за адресою: АДРЕСА_1 ,що належавостанньому напiдставiдоговору даруваннявiд11.03.2004року, заповів позивачу. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 не має. 02.08.2024 позивач звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька. На вказану заяву позивач від нотаріуса отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини та роз`яснено право на звернення до суду для встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Однак у встановлений строк позивач не звернулась до нотаріальної контори, через здійснення догляду за хворим чоловіком та оголошення по всій Україні військового стану. У зв`язку з чим була змушена звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.09.2024 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та витребувано спадкову справу.

23.10.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Оніщук В.І. у судове засідання не з`явились, від представника позивача до суду надійшла заява в якій зазначив, що вони позов підтримують в повному обсязі та просять розглянути справу без їх участі.

Відповідач Новоукраїнська міська рада в судове засідання не з`явилась, проте представник відповідача надав суду заяву в якій вказав, що позовні вимоги визнає, та просить справу розглядати у його відсутність.

Враховуючи положення ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, з огляду на неявку всіх учасників справи, не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи та надавши належну правову оцінку зібраним у справі доказам у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серп НОМЕР_1 (а.с.23).

Відповідно до свідоцтва про народження від 11.04.1967, актовий запис № 43, серія НОМЕР_2 народилась ОСОБА_3 ,в графібатько записано ОСОБА_2 ,в графімати ОСОБА_4 (а.с.19).

Згідно свідоцтва про шлюб від 21.08.1987, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб, актовий запис № 283, серія НОМЕР_3 , прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 » (а.с.20).

Вiдповiдно до свiдоцтва про змiну iменi вiд 04.09.2015 року серія НОМЕР_4 , iм`я Позивача було змiнено з ОСОБА_7 на Алiна (а.с.22).

На випадок своєї смерті ОСОБА_2 склав заповіт, яким житловий будинок з господарсько-побутовими будiвлями, за адресою: АДРЕСА_1 , що належав останньому на підставі договору дарування (а.с.11), заповів позивачу ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом від 06.06.2018 року № 573, посвідчений державним нотаріусом Новоукраїнської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Шевченко Н.Г. (а.с.12).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 02.08.2024 року встановлено, що вищевказаний заповіт, на даний момент чинний (а.с.50).

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 02.08.2024 року після смерті спадкодавця ОСОБА_2 зареєстровано спадкову справу № 72788142 (а.с.6).

Як вбачається з копії спадкової справи №174/2024 року до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , з заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_1 , позивач по справі, інші спадкоємці, які б бажали прийняти спадщину відсутні (а.с.45-51).

Як вбачається з довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Обласної МСЕК № 1 м. Кропивницький серія 12 ААГ № 398988 від 24.08.2023 року чоловіку позивача ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено І групу інвалідності з 22.08.2023 в результаті загального захворювання, безтерміново. Останній потребував постійного стороннього догляду і допомогу (а.с.10).

Згідно копії свідоцтва про смерть чоловік позивача ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Добровеличківка, Новоукраїнського району Кіровоградської області (а.с.21).

Постановою від 02.08.2024 державного нотаріуса Новоукраїської державної нотаріальної контори Кiровоградської областi Шевченко Н.Г. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 17).

Положеннями ст. 1217 України встановлюється, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст.1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 2ст. 1220 ЦК Україничасом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).

Виходячи з вимог ч. 1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Зі змісту заповіту вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 зробив розпорядження щодо належного йому майна, яке він заповів своїй донці позивачу по справі ОСОБА_1 . Заповіт підписаний власноруч заповідачем.

У встановлений строк позивач не звернулась до нотаріальної контори, у зв`язку із доглядом за хворим чоловіком та оголошенням воєнного стану по всій Україні.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30 травня 2008 р. "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. У разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини спадкоємці звертаються до суду.

Відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок наведений Верховним Судом України у постанові від 23.08.2017 у справі №6-1320цс17.

З урахуванням викладеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи на момент смерті ОСОБА_2 , 05.05.2023 року в України було оголошено воєнний стан.

В цей період тяжко хворів чоловік позивача та потребував постійного стороннього догляду, який здійснювала позивачка.

За таких обставин, перевіривши вказані доводи, аналізуючи зібрані та досліджені докази в їх сукупності враховуючи, що на момент відкриття спадщини позивачка здійснювала догляд за важкохворим чоловіком, в Україні оголошено воєнний стан суд вважає, що позивач ОСОБА_1 , являючись спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин.

Суд, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивачів, поважність причин пропущення строку для прийняття спадщини та наявність правових підстав для задоволення позову.

Враховуючи, що в позовній заяві та під час розгляду справи позивач не заявляв вимог про стягнення понесених ним по справі судових витрат, відповідне питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, ст. ст.1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці з часу набрання рішення суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття.

Суддя: А. А. Русіна

СудНовоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123095760
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —396/1741/24

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Русіна А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні