Рішення
від 15.11.2024 по справі 541/1087/24
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/1087/24

Номер провадження 2-о/541/80/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15 листопада 2024 року м. Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Городівського О.А.,

з участю секретаря судового засідання Ніколаєнко М.В.,

представника заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Миргородської міської ради Полтавської області про визнання спадщини відумерлою, заінтересовані особи Виконавчий комітет Миргородської міської ради Полтавської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

В С Т А Н О В И В :

28 березня 2024 року представник Миргородської міської ради Полтавської області звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, мотивуючи вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , якій на праві приватної спільної часткової власності належала частина квартири АДРЕСА_1 . Після її смерті 1/2 частину квартири фактично успадкував її син ОСОБА_5 , який проживав на момент смерті з матір`ю. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 , якому на праві приватної спільної часткової власності належала частина квартири АДРЕСА_1 . Спадкоємець за законом четвертої черги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадкоємець Іманов Мурат Араз олги 26.07.2022 подав заяву про прийняття спадщини за заповітом. До складу нерухомого майна, яке охоплюється заповітом квартира АДРЕСА_1 не входила. Оскільки померлий інших спадкоємців не мав, тому майно померлого, а саме, квартира, має бути визнано відумерлою спадщиною і перейти у власність Миргородської міської територіальної громади. В зв`язку з вищевикладеним, заявник змушений звернутися до суду з даною заявою.

Ухвалою судді Миргородського міськрайонного суду від 09.07.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник заявника в судовому засіданні просила визнати квартиру АДРЕСА_1 , що належала на праві власності ОСОБА_5 , відумерлою спадщиною та передати її до комунальної власності Миргородської міської територіальної громади. Суду пояснила, що спадкоємець за законом четвертої черги ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадкоємець ОСОБА_3 подав заяву про прийняття спадщини за заповітом, однак до складу нерухомого майна, яке охоплюється заповітом квартира АДРЕСА_1 не входила.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що вона знає померлого ОСОБА_7 . Їй відомо, що він до часу смерті проживав один в квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_8 допомагали мешканці будинку, а також наймачі його будинку по АДРЕСА_2 , але з ним ніхто не проживав. Також їй відомо, що наймачі отримали після смерті ОСОБА_7 в порядку спадкування зазначений житловий будинок.

Суд, заслухавши представника заявника, свідка, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Згідно ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 8 ч. 2ст. 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 5,6).

ОСОБА_4 на праві приватної спільної часткової власності належала частина квартири АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право на власність серія НОМЕР_1 від 29.09.2005 (а.с.3-7,11-13).

Після смерті ОСОБА_4 частину квартири фактично успадкував її син ОСОБА_5 , який проживав на момент смерті з матір`ю за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 66).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян 18.02.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер (а.с. 9-10).

ОСОБА_5 на праві приватної спільної часткової власності належала частина квартири АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право на власність серія НОМЕР_1 від 29.09.2005 (а.с. 3-7,11-13).

Відповідно до заповіту до складу нерухомого майна, яке ним охоплюється, не входила квартира АДРЕСА_1 (а.с. 38).

Спадкоємець Іманов Мурат Араз олги 26.07.2022 подав заяву про прийняття спадщини за заповітом (а.с. 33).

Спадкоємець за законом четвертої черги ОСОБА_2 01.09.2022 подав заяву про прийняття спадщини (а.с.40). ІНФОРМАЦІЯ_3 помер (а.с. 79-80).

Відповідно до спадкової справи інших спадкоємців після смерті ОСОБА_5 не має (а.с. 32-42).

Статтею 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно зі ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Положеннями частини першої ст. 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З матеріалів справи вбачається, що з дня відкриття спадщини, яка залишилася після померлого ОСОБА_5 пройшло більше 1 року. Спадкоємець ОСОБА_3 подав заяву про прийняття спадщини за заповітом, однак до складу нерухомого майна, яке охоплюється заповітом квартира АДРЕСА_1 не входила. Спадкоємець за законом четвертої черги ОСОБА_2 01.09.2022 подав заяву про прийняття спадщини, однак ІНФОРМАЦІЯ_3 помер. Інших спадкоємців не має.

За приписами ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

На підставі наведеного, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав щодо задоволення заяви Миргородської міської ради Полтавської області про визнання спадщини відумерлою та передачу квартири у комунальну власність Миргородської міської територіальної громади.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1277 ЦК України, статтями 76, 334, 335, 336, 337, 338 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву Миргородської міської ради Полтавської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати квартиру АДРЕСА_1 , що належала на праві приватної власності ОСОБА_5 , відумерлою спадщиною.

Передати квартиру АДРЕСА_1 до комунальної власності Миргородської міської територіальної громади Полтавської області.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня виготовлення повного тексту.

Повний текст рішення виготовлено 18 листопада 2024 року.

Суддя О. А. Городівський

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено20.11.2024
Номер документу123097226
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —541/1087/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Городівський О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні