Справа № 627/1231/24
У х в а л а
іменем україни
про залишення позовної заяви без руху
18 листопада 2024 року с-ще Краснокутськ
Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Бугаєнко І.В., розглянувши позовну заяву Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів
ВСТАНОВИВ:
Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , у якому просить: 1) позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2) стягнути аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ОСОБА_2 , в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімум для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи стягнення з дня пред`явлення позову і до повноліття ОСОБА_1 на особовий рахунок неповнолітньої дитини; 3) зобов`язати законного представника дитини відкрити особистий рахунок у відділенні Державного ощадного банку України на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 4) звільнити Краснокутську селищну раду Богодухівського району Харківської області, як орган опіки та піклування від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Суддя, розглянувши позовну заяву, доходить наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суд відкриває провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам статей 175 та 177 ЦПК України.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог Цивільного процесуального законодавства, а саме, ч. 4 ст. 177 ЦПК України, тобто до позовної заяви не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
З позовної заяви вбачається, що позивач Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області звернувся з вимогами до ОСОБА_2 , в яких просить: 1) позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2) стягнути аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ОСОБА_2 , в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімум для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи стягнення з дня пред`явлення позову і до повноліття ОСОБА_1 на особовий рахунок неповнолітньої дитини.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Так, за приписами п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Натомість, у даному випадку, питання порушене представником позивача у позові, зокрема, про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо малоліьнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не є вимогою щодо захисту прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Слід зазначити, що у разі ухваленні рішення про задоволення позову в частині позбавлення батьківських прав суд не вирішує питання щодо прав та обов`язків малолітньої дитини. Таке рішення може стосуватися лише особистих немайнових прав та обов`язків ОСОБА_2 , як матері дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Тобто, за вимогу про позбавлення батьківських прав, яка є вимогою немайнового характеру, позивачем має бути сплачено судовий збір.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлюються в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на час подання позовної заяви становить 3028,00 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
До позовних заяв немайнового характеру відносять вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Ключовим при визначенні кількості вимог немайнового характеру є питання про те, що слід розуміти під терміном «вимога» та чи слід враховувати при його визначенні суб`єктний склад правовідносин, зокрема, кількість відповідачів у справі.
Ані ЦПК України, ані Закон України «Про судовий збір» не містять норм, які б давали змогу зробити висновок, що законодавець хоче встановити більш сприятливі наслідки у вигляді сплати судового збору в меншому розмірі для випадків, коли позивач об`єднує вимоги до кількох відповідачів в одному позові.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 758/5118/21 (провадження № 61-5554сво23) зазначив, що навіть за умови пред`явлення однорідних вимог немайнового характеру, пов`язаних між собою однією і тією ж підставою виникнення та поданими доказами, судовий збір щодо кожного відповідача слід визначати окремо.
Посилання представника позивача на п. 14. Ч. 2 ст. 59 ЦПК України, суд вважає безпідставним та таким що не базується на вимогах закону, оскільки згідно з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 27 липня 2021 року у справі № 461/5125/20 звернення позивача до суду з позовом про позбавлення батьківських прав не вирішує питання прав та інтересів інших осіб, зокрема, прав та обов`язків малолітньої дитини, а стосується лише прав та обов`язків відповідача як батька дитини, яких останній може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову, відтак, п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» не поширюється на справи за позовом про позбавлення батьківських прав.
Отже, Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області не звільнена від сплати судового збору за подання позовної заяви у частині позбавлення батьківських прав, оскільки звернення заявника до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 не вирішує питання прав та інтересів інших осіб, зокрема, прав та обов`язків малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а стосується лише прав та обов`язків відповідача, як матері дитини, відносно якої останння може бути позбавлені у разі ухвалення рішення про задоволення позову.
Отже позивачу необхідно сплатити судовий збір у порядку та розмірі, які визначено Законом України «Про судовий збір».
Зважаючи на те, що вимога про позбавлення батьківських прав є вимогою немайнового характеру, з урахуванням того, що у справахпро стягненняаліментів позивачі відповідно до п.3) ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», звільняються від сплати судового збору, то за подання даного позову до суду сплаті підлягає судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
Судовий збір потрібно сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК Харків обл/СТГ Краснокут/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37874947; Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Рахунок отримувача: UA518999980313131206000020613; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: 101
З огляду на викладе позивачу необхідно надати суду докази сплати судового збору за одну вимогу немайнового характеру, або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь - який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.
Реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Ураховуючи зазначене, позивачу необхідно усунути недоліки позову, шляхом виконання вимог ч. 4 ст.177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали до встановленої дати, вказані недоліки не будуть усунуті, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Вище викладене дає підстави для висновку, що позовна заява не відповідає вимогам закону, а тому підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку на усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статями 175-177, 185 ЦПК України суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , третя особа: служба у справах дітей Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - залишити без руху, надавши позивачу п`ятиденний строк із дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних вище недоліків.
Попередити позивача про наслідки невиконання ухвали суду, передбачені ч. 3ст. 185 ЦПК України, а саме, що позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: І. В. Бугаєнко
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123108189 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Бугаєнко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні