Рішення
від 12.11.2024 по справі 134/1764/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 134/1764/24

2/134/483/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

12 листопада 2024 року селище Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області

в складі: головуючої-суддіШвець Л.В.,

при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду селища Крижопіль цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду через свого представника, адвоката Хитрука І.С., який діє від його імені та в його інтересах з позовом до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановлення додаткового строку тривалістю три місяці для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дня набрання рішення законної сили. В обґрунтування своїх вимог, посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Городківка Тульчинського (колишнього Крижопільського) району Вінницької області помер ОСОБА_2 . Після смерті останнього відкрилась спадщина на все належне йому майно, в тому числі і на земельну ділянку площею 1,94 га, із кадастровим номером 0521981200:02:001:0912, яка знаходиться на території Городківської територіальної громади Тульчинського району Вінницької області (за межами с. Городківка (колишня Городківська сільська рада Крижопільського району Вінницької області), що належала померлому на підставі державного аку на право приватної власності на землю. На випадок своєї смерті ОСОБА_2 06.07.2018 року склав заповіт, який посвідчений секретарем Городківської сільської ради, відповідно до якого вказану земельну ділянку заповів своєму онукові, позивачу по справі. Факт родинних відносин між спадкодавцем та позивачем підтверджується свідоцтвами, які надані до суду. Заповіт на даний час дійсний. 19.09.2024 року представник позивача за довіреністю звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини, однак останнім постановою було відмовлено в оформленні спадщини, оскільки ОСОБА_1 було пропущено 6-ти місячний строк для прийняття спадщини. Так як позивач, не є спадкоємцем першої черги, разом із спадкодавцем не проживав, тому позивач не розраховував на спадкування після смерті свого діда за законом. Про існування заповіту, який складений на його користь він не знав, про який дізнався лише навесні 2024 року в Городківській сільській раді. Оскільки, оригіналу заповіту позивач не міг знайти, то 01.03.2024 року секретарем Городківської сільської ради було видано дублікат вказаного заповіту в замін втраченого. Так як позивач був необізнаний про наявність заповіту тому вважає, що пропустив строк для звернення із заявою для оформлення спадщини із поважних причин. За захистом своїх прав звернувся до суду та просить встановити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Городківка.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження призначено справу до судового розгляду по суті.

10 жовтня 2024 року на адресу суду надійшла відповідь від приватного нотаріуса Тульчинського районного нотаріального округу Вінницької області Питель М.С. про те, що до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 спадкові справи не заводились, на підтвердження додано Інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78629604від 07.10.2024 року.

В судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовільнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, на адресу суду надіслали заяву про слухання справи у їх відсутність за наявними у справі документами.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Городківка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області, що підтверджується наявним в матеріалах справи копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видано 13 квітня 2020 року.

Факт родинного споріднення між позивачем та ОСОБА_2 підтверджується відомостями, які містяться в копії: свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , яке видано 05.10.1983 року, а саме в графі «Батьки» вказано батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 ; свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_3 від 12.02.1976 року, яке видано повторно, де в графі «Батьки» вказано батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_6 ; свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 22.01.1989 року, в якому зазначено, що ОСОБА_5 після укладення шлюбу присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ». Дані відомості підтверджують, що позивач є онукою спадкоємця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно відповіді, яка надана приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Вінницької області Питель М.С. про те, що до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 спадкові справи не заводились, на підтвердження додано Інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78629604від 07.10.2024 року. Дані відомості свідчать про те, що на час розгляду цивільної справи інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 відсутні, заяви до нотаріуса про прийняття спадщини ніхто не подавав.

Відповідно до Дублікату заповіту від 06.07.2018 року - ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповів: житловий будинок із надвірними будівлями та присадибною ділянкою в АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 , 1965 року народження; земельну ділянку площею 1,94 га, яка розміщена на території Городківської сільської ради (нині Городківської територіальної громади) і належить йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю (серія ІV-ВН № 042151).

Згідно довідок №№ 387 та 388 від 14.03.2024 року, які видані Городківською сільською радою Тульчинського району Вінницької області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на день своєї смерті був зареєстрований по АДРЕСА_2 , інших членів сім`ї з ним за вказаною адресою зареєстрованих не було.

Постановою приватного нотаріуса Тульчинського районного нотаріального округу Вінницької області Питель М.С. № 120/02-31 від 19.09.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із пропуском терміну, який наданий законом для прийняття спадщини.

Звертаючись до суду з позовом ОСОБА_1 , як на поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини посилається на те, що він не знав про існування заповіту, не було його в наявності, за його зверненням секретарем Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області було видано дублікат заповіту, який складений ОСОБА_2 .

Згідно з частиною першою статті15, частиною першою статті16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.

У частині першійстатті 1270 ЦК Українивизначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина другастатті 1220 ЦК України).

Згідно з пунктами 1.2, 1.3, 1.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Ураховуючи те, що у спадкоємця існували перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, а саме відсутність інформації у позивача про наявність заповіту, який склав спадкодавець та розпорядився своїм майном на користь позивача.

Заперечень щодо визначення позивачу додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не висловлено.

Відповідно до ч.1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи вищевказані обставини, оцінивши обґрунтованість причин пропуску строку для прийняття спадщини, суд вважає за можливе задовольнити пред`явлений позов.

Керуючись ст. ст. 1269 ч.1, 1270 ч.1, 1272 ч.3 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті діда ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Городківка Тульчинського (колишнього Крижопільського) району Вінницької області Україна, у три місяці після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса проживання: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Відповідач: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місце знаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51 Тульчинського району Вінницької області, ЄДРПОУ 04328798.

Суддя

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123108676
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —134/1764/24

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Швець Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні