Справа № 229/5487/24
Провадження № 2/243/1815/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19листопада 2024року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Качалка Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якої залишилась спадщина у вигляді житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка) та земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0067 га, для ведення особистого селянського господарства. З метою оформлення спадщини 07.08.2024 позивач звернулась до приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Радіонова Ю.В., який листом № 265/01-16 від 12.08.2024 відмовив їй у відкритті спадкової справи, у зв`язку із пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вказала, що строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився у травні 2022 року та вона його пропустила з поважних причин, а саме через повномасштабну військову агресію рф проти України та введення воєнного стану на території України не можливо було подати своєчасно заяву про прийняття спадщини, оскільки нотаріуси не працювали, а нотаріальні реєстри були закриті на території Донецької області. У 2023 році через бойові дії позивач була вимушена тимчасово евакуюватися з міста Дружківка Донецької області та лише в серпні 2024 року їй стало відомо про відновлення роботи нотаріусів на території Донецької області. Будь-яких інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає. Тому, просила суд визначити їй додатковий строк у п`ять місяців, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та позов задовольнити.
Представник відповідача Святогірської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував, просив ухвалити рішення на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.11.2021, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Дружківка Краматорського району Донецької області, в Україні.
Позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового буднику господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка) та земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0067 га, для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією свідоцтва про право власності від 01.04.2014, копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19825043 від 01.04.2014, копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 315566, копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19825042 від 01.04.2014, копією державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 315565, копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 19816391 від 01.04.2014.
Згідно листа приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Радіонова Ю.В. № 265/01-16 від 12.08.2024, ОСОБА_1 було відмовлено у заведенні спадкової справи, після померлої ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78505722 від 26.09.2024, інформація щодо спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі відсутня.
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 78505741 від 26.09.2024, інформація щодо заповітів/спадкових договорів відносно заповідача ОСОБА_2 , 1933 року народження, у Спадковому реєстрі відсутня.
Згідно листа приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Радіонова Ю.В. № 389/01-16 від 27.09.2024, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась, із заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався, свідоцтва про право на спадщину не видавалось.
Судом встановлено, що позивач, будучи спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини через поважні причини, а саме через воєнний стан та збройну агресію рф проти України, внаслідок чого було тимчасово припинено нотаріальну діяльність на території Донецької області. Крім того, позивач ОСОБА_1 внаслідок вказаних обставин була вимушена залишити місце мешкання та евакуюватись до більш безпечної території України. Через вказані обставини позивач не змогла звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері у встановлений законом строк.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч.3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємців, які пропустили строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їм додатковий строк, достатній для подання ними заяв про прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Виходячи з вищевикладеного, з урахуванням позиції відповідача, представник якої не заперечував проти задоволення позовних вимог, суд вважає, що строк для подання заяви про прийняття спадщини пропущений позивачем з поважних причин, а тому заявлені нею позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та їй необхідно визначити додатковий строк, для подання заяви про прийняття спадщини терміном у три місяці, який на думку суду буде достатнім для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Дружківка Краматорського району Донецької області, в Україні, терміном у 3 (три) місяці, обчислюючи його з дня набрання рішенням законної сили.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Слов`янського міськрайонного
суду Донецької області С.Г. Пронін
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123109865 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Пронін С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні