Ухвала
від 18.11.2024 по справі 453/1946/24
СКОЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЄУНСС: 453/1946/24

НП: 2/453/697/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 листопада 2024 року місто Сколе

Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин Володимир Ярославович, вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 (зареєстроване місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; адреса електронної пошти: відсутня; електронний кабінет: відсутній) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАЙВЕЗА», код у ЄДРПОУ: 43410098 (місцезнаходження юридичної особи: вул. Перспективна, 7 кв. 8, с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 38751; адреса електронної пошти: відсутня; електронний кабінет: наявний) про дострокове розірвання договорів оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок, стягнення заборгованості з орендної плати з урахуванням встановленого індексу інфляції за певний період прострочення та пені, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку 12.11.2024 року скерував у Сколівський районний суд Львівської області позовну заяву, що надійшла та була зареєстрована в діловодстві за вх. № 7798, в якій просить ухвалити рішення про: - дострокове розірвання договорів оренди землі б/н, укладених 13.04.2022 року між ним та відповідачем ТзОВ «ДРАЙВЕЗА», предметом котрих є земельні ділянки площею 0,6900 га та 1,9200 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Трускавецької міської ради Дрогобицького району Львівської області, кадастрові номери: 4624585200:03:000:1018 та 4624585200:03:000:1246; - скасування державної реєстрації за відповідачем ТзОВ «ДРАЙВЕЗА» права оренди вказаних земельних ділянок, здійсненої на підставі рішень державної реєстраторки речових прав на нерухоме майно Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Трускавецької міської ради Дрогобицького району Львівської області Топорович Л.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексні номери: 64053638, 64052542, від 01.07.2022 року; - стягнення на свою користь з відповідача ТзОВ «ДРАЙВЕЗА» заборгованості з орендної плати за вказані земельні ділянки за період прострочення грошового зобов`язання з 02.03.2023 року по 12.11.2024 року, у розмірі 1 518 грн. 00 коп., з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення у розмірі 241 грн. 80 коп., а також штрафних санкцій у розмірі 133 грн. 28 коп., а всього 3411 грн. 08 коп. (за першу земельну ділянку), та у розмірі 4224 грн. 00 коп., з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення у розмірі 672 грн., 85 коп., а також штрафних санкцій у розмірі 370 грн. 86 коп., а всього 9491 грн. 71 коп., загальний розмір зазначеної заборгованості становить 12902 грн. 79 коп.. Судові витрати у справі, котрі полягають у сплаті судового збору за пред`явлення вищевказаної позовної заяви до суду, у розмірі 2 422 грн. 40 коп., позивач ОСОБА_1 при ухваленні рішення просить стягнути з відповідача ТзОВ «ДРАЙВЕЗА» на свою користь.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Сколівського районного суду Львівської області від 15.11.2024 року головуючим суддею щодо розгляду вищевказаної позовної заяви визначено суддю Микитина В.Я., справі присвоєно єдиний унікальний номер 453/1946/24 та номер провадження 2/453/697/24.

Перевіривши вищевказану позовну заяву, суддя вбачає, що така пред`явлена з порушенням вимог чинного ЦПК України.

Так, згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час виникнення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Голдер проти Великої Британії» (Golderv. the United Kingdom), заява №4451/70, від 21.02.1975 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

Законом України «Про судовий збір» визначені правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно підпункту 1 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем судовий збір справляється у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно підпункту 1 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою судовий збір встановлюються ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» № 3460-IХ передбачено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 грн..

Згідно підпунктом 2 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», розмір ставки судового збору за подачу позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1 211 грн. 20 коп..

Як вбачається зі змісту позовних вимог, в них ставиться питання про дострокове розірвання двох договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації права оренди таких земельних ділянок і стягнення заборгованості з орендної плати за вказані земельні ділянки за певний період прострочення грошового зобов`язання з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також штрафних санкцій.

Тому, як можна узагальнити позовні вимоги, вони складаються з чотирьох немайнових вимог і однієї майнової вимоги у розмірі 12903 грн. 99 коп..

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Таким чином, спираючись на положення процитованого законодавства і виходячи з оформлених позивачем ОСОБА_1 вимог позовної заяви, до поданої ним позовної заяви необхідно було долучити докази сплати судового збору у розмірі 6056 грн..

Водночас, на виконання приписів ч. 4 ст. 177 ЦПК України, перевіркою матеріалів вищевказаної позовної заяви, а також перевіркою через комп`ютерну програму автоматизованої системи документообігу суду (Д-3), зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, справляння судового збору підтвердилось у розмірі 2422 грн. 40 коп., а документів, що підтверджують сплату судового збору в іншій частині позовних вимог в розмірі 3633 грн. 60 коп. не виявлено, як і не надано суду доказів про звільнення позивача ОСОБА_1 від сплати зазначеного судового збору на підставі одного із пунктів, визначених Законом України «Про судовий збір».

Заразом, суддя, зазначає, що у разі розірвання договору оренди земельної ділянки, у будь-якому випадку потрібно обов`язково звернутися до державного реєстратора для припинення права оренди. Факт розірвання договору оренди землі необхідно зареєструвати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Вочевидь, якщо не зареєструвати припинення права оренди земельної ділянки, то орендодавець не зможе вчиняти будь-яких правочинів щодо земельної ділянки, а в орендаря буде формальна підстава продовжувати користуватися земельною ділянкою. Також зареєструвати новий договір оренди земельної ділянки до реєстрації припинення попереднього неможливо. За результатом проведення державної реєстрації державний реєстратор (нотаріус) формує витяг. Саме витяг і підтверджує реєстрацію припинення права оренди.

Виходячи з того, що конструкція «дострокового розірвання договору», у судовому порядку, охоплює собою розірвання договору з певного моменту, тобто такий правочин вважається укладеним, однак неналежне виконання зобов`язань однієї сторони договору оренди має наслідком його розірвання саме достроково.

Тому, вимога скасування державної реєстрації права оренди таких земельних ділянок не може вважатись похідною, виходячи з наведеного, і підлягає окремому доведенню у судовому порядку, відтак обкладається справлянням судового збору.

Окрім того, заявляючи безпосередньо вимогу про скасування державної реєстрації права оренди таких земельних ділянок, необхідно залучати до участі в якості третьої особи реєстратора, що проводив реєстрацію права оренди таких земельних ділянок.

Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 сформував п`ять позовних вимог, чотири з яких немайнового характеру, а саме про дострокове розірвання двох договорів оренди земельних ділянок і про скасування державної реєстрації такого права оренди, і одну майнову позовну вимогу про стягнення заборгованості у розмірі 12902 грн. 99 коп., відтак за пред`явлення такого позову має справлятись судовий збір у розмірі 6056 грн., втім, за перевіркою через комп`ютерну програму автоматизованої системи документообігу суду (Д-3), зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, справляння судового збору підтвердилось справляння фактично лише за дві вимоги у розмірі 2422 грн. 40 коп., оскільки, суд не в змозі коригувати сформовані позовні вимоги, однак такі до певної стадії судового провадження позивачем ОСОБА_1 можуть бути уточнені (збільшені чи зменшені), зокрема, й до відкриття провадження у справі, відтак позивачу ОСОБА_1 слід доплатити судовий збір за ще три сформовані ним позовні вимоги, надати в суд докази про звільнення його від сплати судового збору на підставі одного із пунктів, визначених Законом України «Про судовий збір» або ж уточнити зміст позовних вимог.

При цьому, судовий збір слід сплатити на рахунок отримувач коштів: ГУК Львiв/Сколівська тг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA458999980313151206000013901; код класифікації доходів бюджету: 22030101.

З більш детальною інформацією стосовно сплати судового збору можна ознайомитись за посиланням на вебсторінку: https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/tax.

Суддею при постановленні ухвали враховується прецедентна практика Європейського Суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи пункт 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Так, прецедентними є рішення Європейського Суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаному рішенні зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

У зв`язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист та не можуть вважатися обмеженням права доступу до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки вищевказану позовну заяву подано без додержання вимог ст. 175 ЦПК України та положень Закону України «Про судовий збір», тому її слід залишити без руху, надавши позивачу ОСОБА_1 термін для виправлення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, з метою забезпечення повного захисту його прав та інтересів.

При цьому, позивачу ОСОБА_1 слід також роз`яснити, що інститут залишення позовної заяви без руху це тимчасовий захід, який застосовується з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження в справі.

Керуючись статтями 14, 175, 177, 260-261, 353 ЦПК України, суддя, -

п о с т а н о в и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАЙВЕЗА» про дострокове розірвання договорів оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок, стягнення заборгованості з орендної плати з урахуванням встановленого індексу інфляції за певний період прострочення та пені, - залишити безруху та надати термін для виправлення її недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Запропонувати позивачу ОСОБА_1 усунути недоліки позовної заяви та одночасно роз`яснити, що якщо недоліки вищевказаної позовної заяви будуть усунуті у строк, встановлений судом, то вона буде вважатися поданою у первинний день звернення, якщо ж недоліки вищевказаної позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, то вона буде вважатися неподаною й буде повернута.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу ОСОБА_1 , - для відома та виконання.

Ухвала судді,в силуположень ч.2ст.261та ч.1ст.353ЦПК України,набирає законноїсили змоменту їїпідписання,оскарженню вапеляційному порядкуокремо відрішення судуне підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала складена та підписана суддею без її проголошення 18 листопада 2024 року.

Суддя Володимир МИКИТИН

СудСколівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123111047
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо припинення права оренди

Судовий реєстр по справі —453/1946/24

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Сколівський районний суд Львівської області

Микитин В. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні