Справа № 583/5718/24
2-о/583/220/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Ярошенко Т.О.
присяжних: Гутіна І.Б.
Сушко С.М.
з участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І.В.
розглянувши у закритому судовому засідання в залі суду в м. Охтирка цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи орган опіки та піклування виконавчого комітету Охтирської міської ради, ОСОБА_2 про усиновлення дитини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, яку мотивує тим, що 07.05.2022 року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 , яка є матір`ю малолітньої дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина проживає в сім`ї заявника. Актом обстеження умов проживання від 14.10.2024 року підтверджено, що всі члени сім`ї не заперечують проти усиновлення дитини. Заявник має задовільний стан здоров`я, має постійне місце роботи, до кримінальної відповідальності не притягувався. Заочним рішенням Білопільського районного суду Сумської області ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав стосовно сина ОСОБА_4 . Мати дитини не заперечує проти усиновлення. З 2019 року заявник виховує дитину як рідну, між ним та дитиною склалися теплі сімейні відносини. На підставі вищевикладеного просить задовольнити заяву про усиновлення малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за № 157 від 13.12.2017 року, в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », по батькові змінити з « ОСОБА_8 на « ОСОБА_9 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримує, просить задовільнити.
Представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Охтирської міської ради, будучи належним чином повідомленою про розгляд справи, в судове засідання не з`явилася.
ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, проти задоволення заяви не заперечувала.
Оскільки, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 07.05.2022 року укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 07.05.2022 року.
Згідно акту обстеження умов проживання - умови проживання в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 знаходяться на задовільному рівні, у квартирі зроблено сучасний ремонт, є необхідні меблі, побутова техніка у робочому стані. В кімнатах чисто, охайно, для дитини створені всі умови для проживання, навчання та розвитку.
Згідно з висновком Комунального некомерційного підприємства «Тростянецька міська лікарня» Тростянецької міської ради від 04.09.2024 року про стан здоров`я ОСОБА_1 він є здоровим, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, за станом здоров`я протипоказань до усиновлення немає.
ОСОБА_1 на території України за станом на 17.09.2023 року до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи непогашеної судимості немає та в розшуку не перебуває, що підтверджується довідкою Міністерства внутрішніх справ.
ОСОБА_1 працює старшим інспектором-черговим чергової частини відділення поліції №1 (м.Тростянець) Охтирського РВП ГУНП, має стабільний заробіток, що підтверджується службовою характеристикою та довідкою про доходи.
Усиновлювана дитина - ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.12.2017 року. Батьками дитини зазначені: ОСОБА_5 - батько, ОСОБА_10 - мати.
Заочним рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 24.04.2024 року ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав стосовно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно нотаріально посвідченої заяви, ОСОБА_2 дає свою згоду ОСОБА_1 на усиновлення її сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Суть згоди на усиновлення, умови та наслідки її надання, право на відкликання згоди, передбачені ст.ст 217, 232 СУ України, їм нотаріусом роз`яснені.
Органом опіки та піклування виконавчого комітету Охтирської міської ради надано висновок від 17.10.2024 року №01-05/2473, згідно з яким вважають, що усиновлення ОСОБА_1 малолітньої ОСОБА_4 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини.
Згідно зі ст. 207 СК України усиновлення дитини проводиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Жодних обставин, передбачених ст. 212 СК України, які б перешкоджали заявнику бути усиновлювачем малолітнього ОСОБА_4 , в судовому засіданні не встановлено.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа, віком не молодша двадцяти одного року, старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років.
Згідно з ч.1 ст. 217 СК України усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.
Відповідно до ст. 218 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
Згідно з ч. 1 ст. 220 СК України на усиновлення дитини одним із подружжя потрібна письмова згода другого з подружжя, засвідчена нотаріально.
Згідно зі ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно з ч. 2 ст. 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини.
Згідно зі ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
В п. 6 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 №3 зазначено, що вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
З наведеного вбачається, що усиновлення дитини ОСОБА_11 не суперечить її інтересам, здійснюється для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя дитини. Заявник є фізично здоровим, має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, здатний створити для неї належний матеріально - побутовий рівень проживання, бажає усиновити дитину, спроможний забезпечити їй належне виховання, навчання та утримання, стабільні та гармонійні умови життя. Судом установлено, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника немає, його намір відповідає вимогам чинного законодавства та моральним засадам суспільства, тому заява підлягає задоволенню.
Вирішуючи вимоги в частині внесення змін до актового запису, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини.
За приписами ст. 233 СК України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін. Свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
В ч. 3, ч. 7 ст. 314 СК України зазначено, що за клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками. Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.
Положеннями ст. 226 СК України гарантується особі право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення. Усиновлена дитина також має право на таємницю факту її усиновлення, в тому числі й від неї самої.
Законодавство виділяє два види таємниці усиновлення: від дитини; від інших сторонніх осіб. При вирішенні питання про запис у Книзі реєстрації народжень суд обов`язково враховує інтереси дитини і задовольняє заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо такий запис відповідає інтересам дитини.
Отже, з метою забезпечення таємниці усиновлення закон допускає зміну прізвища, імені та по батькові особи, яка усиновлена. Про такі зміни суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Враховуючи викладене, вимоги заявника в частині зміни прізвища, по батькові дитини, зміни відомостей про її батька та внесення відповідних змін до актового запису про народження є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, аналізуючи приведені докази, даючи їм оцінку в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи зібрані у справі докази в цілому, так і кожний доказ окремо, який міститься у справі, з урахуванням принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручання у права сторін з урахуванням наданих доказів, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог, так як це буде відповідати інтересам дитини та сприятиме її нормальному розвитку та вихованню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 265, 268, 272, 293, 294, 313,314, 354, 355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Визнати громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , усиновлювачем дитини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за № 157 від 13.12.2017 року, в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », по батькові змінити з « ОСОБА_8 на « ОСОБА_9 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України.
Органу реєстрації актів цивільного стану анулювати свідоцтво про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 від 13.12.2017 року та видати нове свідоцтво про народження, відповідно до рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складено 18.11.2024 року.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Т.О.Ярошенко
Присяжні: І.Б. Гутін
С.М. Сушко
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123111889 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ярошенко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні