Справа № 161/8854/24
Провадження № 2/161/2928/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2024 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Гриня О.М.,
за участю секретаря судових засідань Жежерун Д.А.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Колківська селищна рада, про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
09 травня 2024 року ОСОБА_3 (далі - первісний позивач, ОСОБА_3 ) звернувся з цим позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2 ).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, у зв`язку з чим ухвалою суду від 23 жовтня 2024 року замінено у справі первісного позивача ОСОБА_3 його правонаступником - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ).
Призначено неповнолітньому позивачу ОСОБА_1 законного представника для розгляду цього спору - бабусю ОСОБА_4 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у період з 04 грудня 2010 року по 06 травня 2014 року перебували у зареєстрованому шлюбі, у якому в них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У позові вказано, що відповідач після народження дитини перестала цікавитися її утриманням та вихованням, тижнями пропадала з дому, вела аморальний спосіб життя, розірвала всі стосунки з дитиною.
Вказано, що первісний позивач ОСОБА_3 сам виховував дитину починаючи з дня її народження.
Посилаючись на вищевикладене позивач просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , стосовно її сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідач спочатку у письмовому відзиві позов заперечила, але в подальшому, у поданій суду письмовій заяві позов визнала та не заперечувала стосовно позбавлення її батьківських прав.
Колківська селищна рада, як орган опіки та піклування, у письмовому висновку вважає за доцільним позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_1 .
У судове засідання учасники справи не прибули, але звернулися до суду із заявами про слухання справи за їх відсутності.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у період з 04 грудня 2010 року по 06 травня 2014 року перебували у зареєстрованому шлюбі, у якому в них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання, який складений представниками Колківської селищної ради Луцького району Волинської області 04 квітня 2024 року, дитина ОСОБА_5 проживає за адресою АДРЕСА_1 , разом з бабусею ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4 ) та батьком ОСОБА_3 (а.с.7).
Згідно довідки опорного закладу «Колківський ліцей» від 11 квітня 2024 року, рідна матір ОСОБА_1 протягом 8 років (з 2016 року по даний час) навчання дитини у школі жодного разу не відвідувала ні класних, ні загальношкільних батьківських зборів, не була присутня на шкільних та класних святах, не цікавилася навчанням та поведінкою дитини у школі, про що свідчить відсутність звернень до класного керівника та підписів матері у щоденнику. Дитину до школи приводили та забирали батько ОСОБА_3 та бабуся ОСОБА_4 . Таким чином матір протягом перебування дитини в закладі освіти у вихованні та навчанні дитини участі не брала (а.с.8).
У довідці педіатра Колківської амбулаторії загальної практики - сімейної медицини від 10 квітня 2024 року зазначено, що дитина з народження знаходиться під наглядом педіатра по даній адресі. Під час огляду дитини вдома на амбулаторному прийомі присутня мама. Згідно запису від 12 травня 2012 року доглядом за дитиною здійснювали батько ОСОБА_3 і бабуся ОСОБА_4 . Матір відсутня, зі слів батька, дружина виїхала в невідому напряму, дитиною не цікавиться. На профілактичні огляди, прийоми з приводу захворювань з дитиною знаходилася бабуся, рекомендації лікаря виконувала бабуся (а.с.9-10).
Згідно висновку органу опіки та піклування, який затверджений рішенням виконавчого комітету Колківської селищної ради від 25 квітня 2024 року №633, після розірвання шлюбу матір дитини не приділяє уваги розвитку сина та свідомо ухиляється від своїх обов`язків, пов`язаних із вихованням дитини, не піклується про його фізичний та духовний розвиток, не бере участі у підготовці до самостійного життя, не спілкується з сином. Жодного разу з ним не бачилася. ОСОБА_3 не чинив та не чинить перешкод у спілкуванні дитини з мамою, однак ОСОБА_6 не бажає брати участі у вихованні сина, не проявляє інтересу до навчання дитини, а також не цікавиться його станом здоров`я.
Питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до малолітньої дитини ОСОБА_1 розглядалося на засідання комісії з питань захисту прав дитини. Жінка прибула на засідання комісії та повідомила, що колишній чоловік забороняв їй бачитися з дитиною, хоча вона сама залишила дитину маленькою і понад десять років взагалі не цікавилася ним. Вона не намагалася зустрітися з дитиною та поспілкуватися з ним, поцікавитися його шкільним життям в навчальному закладі, дізнатися про стан здоров`я власної дитини в сімейного лікаря. Дитину ніхто не переховував і вона не змінила місце проживання після «втечі матері».
Також зазначено, що ОСОБА_7 взагалі не цікавиться розвитком, навчанням та здоров`ям свого сина, тобто, свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.
У зв`язку з вищенаведеним орган опіки та піклування вважає за доцільним позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_2 відносно свого сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.13-16).
Надаючи правову оцінку вищенаведеним обставин у справі, суд зазначає наступне.
Статтею 150 Сімейного кодексу України (далі - СК України) визначено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Частиною першою статті 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
При цьому у частині четвертій статті 164 СК України визначено, що під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім`ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
У пункті 16 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року №3 роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Проаналізувавши зібрані під час судового розгляду письмові докази, враховуючи поведінку відповідача, яка самоусунулася від виховання та утримання сина, не бере участь у її житті, зокрема не відвідує школи, сімейного лікаря, враховуючи її позицію стосовно визнання позову, суд дійшов висновку, що найкращим інтересам дитини буде відповідати позбавлення відповідача батьківських прав, тобто, задовольнити позов.
Оскільки рідний батько позивача помер, а матір позбавлена батьківських прав, враховуючи відсутність наразі подання органу опіки та піклування про призначення піклувальника, дитину слід залишити під піклуванням органу опіки та піклування - Колківської селищної ради, до призначення у встановленому порядку піклувальника.
На підставі приписів ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись ст.ст.141, 265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Колківська селищна рада, про позбавлення батьківських прав, - задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав стосовно її сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишити під піклуванням Колківської селищної ради Луцького району Волинської області, як органу опіки та піклування, до призначення у встановленому порядку піклувальника.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачем у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий.
Відповідачем у справі є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП невідомий.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Колківська селищна рада, Волинська область, Луцький район, селище Колки, вул. Грушевського, буд.42, код ЄДРПОУ 04333247.
Повний текст рішення складений та підписаний 19 листопада 2024 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Олександр ГРИНЬ
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123120984 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Гринь О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні