Рішення
від 18.11.2024 по справі 276/1964/24
ВОЛОДАРСЬКО-ВОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 276/1964/24

Провадження по справі №2/276/713/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року смт. Хорошів

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Збаражського А.М.,

секретаря Ігнатенко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства «ВВ АГРО» про розірвання договору оренди землі,

в с т а н о в и в:

Позивач звернуласядо судуз данимпозовом,в обґрунтуванняякого зазначено, що вона є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 2,4642 га, кадастровий номер 1821183800:07:002:0067, що розташована на території Радицької сільської ради, Житомирського району, Житомирської області. 10.09.2008 року позивач уклала договір оренди з ПП «ВВ АГРО», строком на 10 років. В подальшому, 07.12.2017 року сторони уклали додаткову угоду, якою термін оренди збільшено до 17 років. В порушення умов укладеного договору відповідач протягом 2022-2023 років належним чином не виконує взяті на себе зобов`язання та систематично не сплачує орендну плату за користування належною позивачу земельною ділянкою, що стало підставою розірвання вказаного договору.

Позивач проситьсуд розірвати договір оренди земельної ділянки б/н від 10.09.2008 року, укладений між ОСОБА_1 (орендодавець) та Приватним підприємством «ВВ АГРО» (орендар) щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 2,4642 га, кадастровий номер 1821183800:07:002:0067, що розташована на території Хорошівської селищної ради Житомирського району, Житомирської області ( до об`єднання Радицька сільська рада), стягнути з відповідача на її користь судові витрати.

Ухвалою судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 26.08.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач та її представник до суду надіслали заяву та письмові пояснення, де просять справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі. Не заперечили щодо проведення заочного розгляду справи та винесення заочного рішення. Вказавши, що ОСОБА_1 належить на праві приватної власності, в цілій частці, земельна ділянка за кадастровим номером 1821183800:07:002:0067 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,4642 га, яка розташована на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області (до об`єднання Радицька сільська рада). 10.09.2008 вона з ПП«ВВ АГРО» уклала договір оренди землі, предметом якого є платне користування вищевказаною земельною ділянкою, на пропозицію представника вказаного товариства та за взаємною згодою сторін, строком на 10 (десять) років. В подальшому, в 2017 році укладено додаткову угоду про внесення змін до Договору оренди землі, якою збільшено термін дії договору оренди землі на 17 років. Представники підприємства мали б виплачувати їй орендну плату в кінці року готівкою, яку видавали під підпис у відомостях. На картковий рахунок грошові кошти за оренду вона жодного разу не отримувала, так як реквізитів підприємству не надавала. Починаючи з 2022 року по даний час ПП «ВВ АГРО» взагалі не виплачує їй орендну плату, яка передбачена вищевказаним договором оренди землі. Водночас з довідки Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нерахованого (перерахованого) податку та війського збору йому стало відомо, що ПП «ВВ АГРО» у 2023 році нарахувало та виплатило їй орендну плату за користування земельною ділянкою, однак будь-якої орендної плати (в тому числі зерна та грошових коштів на банківський рахунок) вона не отримувала. Відомості є неправдивими. Починаючи з 2022 року і по даний час підприємством дана земельна ділянка не обробляється та не засівається і вона заростає самосівом та кущами, що в подальшому призведе до непридатності її для обробітку.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, свого представника в судове засідання повторно не направив, про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав, що свідчить про відсутність заперечень щодо пред`явленого позову.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З огляду на викладене, керуючись положеннями ст.ст. 280, 281 ЦПК України, суд ухвалив проводити заочний розгляд даної справи.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Стаття 263 ЦПК України, регламентує, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Відповідно достатті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановленихстаттею 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Згідно зістаттями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

За змістом частини 1статті 89 ЦПК України,суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, дослідивши докази у справі, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер кадастровий номер 1821183800:07:002:0067, площею 2,4642 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Радицької сільської ради Житомирського району Житомирської області.

Відповідно до копії договору орендиземлі від10.09.2008 року між позивачем та ПП «ВВ Агро» булоукладено договіроренди земельноїділянки, відповідно доумов якого ОСОБА_1 передала встрокове платнекористування ПП «ВВ Агро» земельнуділянку, кадастровий номер 1821183800:07:002:0067, площею 2,4642 га ріллі, строком на 10 років.

Згідно додаткової угоди від 07.12.2017 року до договору оренди землі , пункт 9 Договору оренди викладено у наступній редакції: «Орендна плата становить 10 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і на дату договору складає 2221 грн. 54 коп. Орендна плата вноситься Орендарем щорічно у грошовій формі формі.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуженя об`єктів нерухомоого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 21.11.2023 року слідує, що на підставі Договору оренди землі б/н від 10.09.2008 року щодо земельної ділянки кадастровий номер 1821183800:07:002:0067, площею 2,4642 га, укладеного між ОСОБА_1 та ПП «ВВ АГРО», до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про інше речове право право оренди земельної ділянки, номер запису про інше речове право 25437422, зареєстрована Додаткова угода від 07.12.2017 до договору оренди землі, строк дії: 17 років, орендар: ПП «ВВ АГРО», код ЄДРПОУ 35689130, Орендодавець: ОСОБА_1 .

Частиною 1ст. 14 ЦК Українивизначено, що цивільні обов`язки виконуються у межах,встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно дост.526 ЦК України,зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 628 ЦК Українивизначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ізст. 629 ЦК України,договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 651 ЦК України,зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ч.1 ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Статтею 2 Закону України «Про оренду землі»в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюютьсяЗемельним кодексом України,Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі ст. 13Закону України «Про оренду землі»,договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно дост. 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі: є об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з положеннями ст.ст. 21, 22Закону України «Про оренду землі»,орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

Відповідно до ч.1ст. 32 Закону України «Про оренду землі»у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбаченихст.ст. 24і25цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.

Відповідно до пункту «д» частини першоїстатті 141 ЗК України,підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Правова позиція Верховного суду з даного приводу викладена в постанові від 25.04.2018 року по справі № 378/556/16-ц, в якій зазначено, що системний аналіз зазначених положень законодавства та порядок врегулювання відносин, пов`язаних з орендою землі, зокрема положень ЦК України, дає підстави для висновку, що під час вирішення питання про розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом «д» статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України, згідно з якою необхідна наявність істотного порушення стороною договору. У зобов`язанні з виплати орендної плати за користування зазначеною земельною ділянкою позивач є кредитором, відповідач є боржником. З огляду на це в частині виконання цього зобов`язання саме відповідач був зобов`язаний довести його належне виконання, вчинене вчасно та у повному обсязі. Доказів цього суду не надано, такі обставини не встановлено. В оцінці поведінки цієї сторони Верховним Судом має бути враховано, взявши до уваги, що таке зобов`язання є грошовим, що боржник не використав альтернативний спосіб виконання свого зобов`язання шляхом внесення суми боргу в депозит нотаріуса, що мало ним бути застосовано за правилами статті 537 ЦК України.

Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.

Крім того, пунктом 36 укладеного між сторонами договору встановлено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно достатті 141 ЗК Українитастатті 32 Закону України «Про оренду землі»підставою розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати, а не разове порушення умов договору у цій частині.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18), від 13 лютого 2023 року у справі № 551/543/20 (провадження № 61-572св22).

Суд установив, що відповідач систематично не сплачує позивачеві орендну плату за договором, та дійшов висновку про порушення відповідачем визначенихЗаконом України «Про оренду землі»та договором оренди землі прав орендодавця.

Згідно відомостей, наданих Головним управлінням ДПС у Житомирській області на виконання ухвали суду, вбачається, що станом на 30.09.2024, згідно поданих ПП «ВВ АГРО» (код згідно з ЄДРПОУ 35689130) Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2022 ОСОБА_1 виплачено дохід за ознакою доходу 106 ( надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду, суборенду) в сумі -3105,59 грн., за 4 квартал 2023 ОСОБА_1 нараховано та виплачено дохід за ознакою доходу 106 ( надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду, суборенду) в сумі -3167,71 грн. Згідно поданих ПП «ВВ АГРО» (код згідно з ЄДРПОУ 35689130) Податкових розрахунків за 2 квартал 2022 - 3 квартал 2023, дохід за ознакою 106 (надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду, суборенду) та ознакою доходу 195 ( надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю в лізинг, оренду/суборенду, емфітевзис) ОСОБА_1 не нараховувася.

Разом з тим, суд враховує, що вказана інформаційна довідка не є безумовним доказом фактичної виплати позивачу орендної плати за договором оренди землі від 10 вересня 2008 року, щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 2,4642 га, кадастровий номер 1821183800:07:002:0067. Так, обставини виплати орендної плати позивачем категорично заперечується, а облікові відомості стосовно видачі ОСОБА_1 грошових коштів чи продукції у рахунок оплати оренди за користування земельною ділянкою представниками ПП "ВВ АГРО" суду не представлено. Доказів на спростування доводів позивача відповідачем суду не надано і судом таких доказів не здобуто.

При цьому суд враховує, що відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, доказів сплати орендної плати не надав.

З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, якими підтверджується наявність та належність земельної ділянки позивачу, враховуючи не надання суду відповідачем доказів на підтвердження факту виплати орендної плати протягом 2022-2023 років, суд вважає наявними підстави для висновку про систематичну несплату визначеної договором орендної плати за користування земельною ділянкою, а томунаявні підстави для розірвання договору оренди землі та задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо стягнення судових витрат, суд керується наступними нормами процесуального закону.

У відповідності до приписів ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Оскільки, позовні вимоги задоволено повністю, тому судові витрати, понесені позивачем і документально підтверджені, за правилами ст.141 ЦПК України покладаються на відповідача, а тому суд стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 13, 81, 76-79, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280, 281, 354 ЦПК України, ст.ст. 3, 6, 14, 526, 628, 629, 651 ЦК України, ст.ст. 2, 13, 15, 21, 22, 24, 25, 32 Закону України «Про оренду землі», суд, -

у х в а л и в :

Позовну заяву задовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 10 вересня 2008 року, укладений між ОСОБА_1 та приватним підприємством «ВВ Агро», код ЄДРПОУ 35689130, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1821183800:07:002:0067 площею 2,4642 га, що розташована на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області (до об`єднання Радицька сільська рада).

Стягнути з приватного підприємства «ВВ Агро» на користь ОСОБА_1

судовий збір у розмірі 1211 гривень 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення судом першої інстанції. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право на оскарження заочного рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку після закінчення строку для подання апеляційної скарги, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи.

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач:Приватне підприємство «ВВ Агро», код ЄДРПОУ 35689130, місце знаходження: вул. Зарічна, 1, с. Поромівка Житомирського району Житомирської області.

Суддя А.М.Збаражський

СудВолодарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123121332
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —276/1964/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області

ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні