Рішення
від 15.11.2024 по справі 279/5771/24
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 279/5771/24

Провадження 2/279/2001/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді Коваленко В.П.,

секретаря Лепесевицька В.В.

розглянувши впорядку загального позовного провадження в судовому засіданні в м. Коростеніцивільну справу №2795771/24 за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_3 звернувся в суд з даним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилась спадщина на належний спадкодавцю житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 .

Після смерті батька спадщину спільним проживанням прийняла його мати ( дружина померлого) ОСОБА_5 , але не встигла її оформити.

ІНФОРМАЦІЯ_2 його мати ОСОБА_5 померла.

Позивач зазначив, що після смерті спадкодавця прийняв спадщину на підставі рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області №279/ 1951/23 від 05.10.2023 року, наслідком чого Другою Коростенською нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 187 /2023. Вказав, що спадщину після смерті матері також прийняв і його рідний брат - ОСОБА_6 , але між ними був укладений нотаріальний договір про поділ спадкового майна від 30.08.2024 року, відповідно до якого спадковий житловий будинок при розподілі спадкового майна переходить у спадщину до нього.

Нотаріус відмовляє йому у видачі свідоцтва про право власності на житловий будинок, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок.

В судове засідання позивач не з`явився, в позові зазначив, що просить справу розглянути в його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача Виконавчого комітету Ушомирської сільської ради в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність.

За таких обставин суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних матеріалів та без фіксації технічними засобами , відповідно до вимог ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення даного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Заріччя Коростенського району Житомирської області помер ОСОБА_4 ( копія свідоцтва про смерть НОМЕР_1 ( а.с.5).

Здовідки № 182 від 14.02.2023 року,виданоїУшомирською сільською радою Коростенського району,про те, що згідно запису в по господарській книзі №2 за 2016-2023 роки, особовий рахунок 08:0054:3 на праві особистої власності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить житловий будинок в АДРЕСА_1 . Рік побудови 1961. Земельна ділянка біля житлового будинку не приватизована. ( а.с.9)

На час набуття права власності спадкодавцем на спірний будинок державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди, регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема такими як Інструкція про прядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу УРСР, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13.12.1995 року №56, а підстави набуття права власності на таке майно визначались ст.ст.100,101 ЦК УРСР. Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте, виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 04.01.2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Отже, у разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Закону України від 01.07.2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.

Згідно п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції від 18.06.1994 року № 18/5, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути, зокрема, довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним.

Як слідуєздовідки № 1015/01-24 від 09.09.2024 року,виданої Ушомирською сільською радою Коростенського району,про те, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно запису в погосподарській книзі №2 за 2016-2023 роки, особовий рахунок № НОМЕР_2 :0054:1, дійсно був зареєстрований та фактично постійно проживав на день своєї смерті в АДРЕСА_1 . Разом з ним постійно проживали зареєстрованими:

1.Дружина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .( а.с. 10)

Згідновимог ч. 1ст.1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітомчиза законом має право прийнятиспадщину або не прийняти її.

Таким чином, ОСОБА_5 як дружина померлого після смерті чоловіка та батька позивача ОСОБА_7 за законом, фактично прийняла спадщину.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Коростень Житомирської області померла ОСОБА_5 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 а.с.6).

Так, після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 .

Таким чином, позивач по справі є спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 за законом, відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України.

Позивач прийняв спадщину на підставі рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області №279/1951/23від 05.10.2023року.(а.с. 14)

Відповіднодо ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Позивач звернувся до Другої Коростенськоїдержавної нотаріальної контори із заявою, щодо надання роз`яснення по оформленню спадкових прав після смерті матері ОСОБА_5 на житловий будинок АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_4 , спадкоємицею якого була його дружина - ОСОБА_5 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.Проте, нотаріус обґрунтовано відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно у вигляді житлового будинку. ( лист відома а.с. 20-21 )

Як роз`яснено у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

У відповідності до вимог ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За правилами ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує право власності.

Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов : якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Відтак, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання права власності в порядку спадкування є такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247,263-265,268 ЦПК України, ст.ст.392,1216-1218, 1261,1268 ЦК України, суд

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги задовольнити .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом правовласності на житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: Коваленко В.П.

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123121415
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —279/5771/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Коваленко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні