Рішення
від 18.11.2024 по справі 545/3860/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/3860/24

Провадження № 2/545/1995/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.11.2024 Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Путрі О.Г.,

за участю секретаря Литвинова В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві в порядку загального позовного провадження справу за цивільним позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа: Полтавська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Територіальної громади в особі Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на спадкове майно, а саме на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

20.09.2024 року від представника позивача надійшла заява, в якій він прохав прийняти зміни до прохальної частини позовної заяви в частині адреси спадкового житлового будинку, змінивши АДРЕСА_2 . Це обумовлено тим, що у 2001 році у зв`язку з упорядкуванням адрес після утворення Судіївської сільської ради Полтавського району було змінено вказану адресу з АДРЕСА_2 .

Заявлені вимоги вмотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на вказаний вище об`єкт нерухомого майна.

07.09.2016 року позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,3403 га. До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 входить також житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 .

Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, а саме на житловий будинок з надвірними побудовами за вказаною адресою, нотаріусом їй було відмовлено, у зв?язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок.

Враховуючи перешкоди для оформлення спадщини у нотаріальному порядку, виникла необхідність у зверненні до суду.

Ухвалою судді Полтавського районного суду Полтавської області від 13.09.2024 року відкрито провадження по справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін про дату, час і місце судового засідання для розгляду справи по суті.

Ухвалою судді Полтавського районного суду Полтавської області від 23.09.2024 року було закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області направив до суду клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

Представник третьої особи Полтавської районної державної нотаріальної контори, направила в суд заяву про розгляд справи без її участі, при розгляді справи покладається на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 15.12.2014 року (a.c. 4).

В установлений законом строк позивач звернулася до Полтавської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлого чоловіка. Інші спадкоємці в спадковій справі відсутні.

07.09.2016 року Полтавською районною державною нотаріальною конторою за №1-4220 на ім?я позивача ОСОБА_1 , видано свідоцтва про право на спадщину за законом на приватизовану земельну ділянку, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,3403 га, що розташована на території Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер №5324085000:00:006:0036. (а.с.7).

У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними побудовами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , позивачу нотаріусом відмовлено, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок, який належав померлому ОСОБА_2 , що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04.09.2024 року (а.с. 5).

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону, або незаконність набуття не встановлена судом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя , хто його пережив та батьки.

Згідно з ст.ст. 1268, 1269 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 6 абз. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року « Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в по господарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.

Питання реєстрації права власності на нерухоме майно врегульованеПостановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до п. 42 якої для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 p., подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.

Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруди, прибудови до них, побудованих до 5 серпня 1992 р., є технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна.

Так, згідно технічного паспорту, виданого ПП ПБТІ «Інвентаризар», за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться житловий будинок, 1987 року забудови, позначений «А-1», літня кухня «Б»,гараж «Б-1», сарай «Б-2», погріб вхідний «б», колодязь №1, огорожа №2,4, ворота з хвірткою №3, оціночна вартість об`єкта оцінки 492409,68 грн. (а.с.8-11).

Відповідно до довідки №02.30-1/06/253 від 19.08.2024 року, виданою виконавчим комітетом Мачухівської сільської ради, за гр. ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , числиться житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 72,8 кв.м., житловою площею 57,5 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .За вказаним домоволодіння числиться неприватизована земельна ділянка площею 0,24 га, передана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого селянського господарства (а.с.6).

За даними довідками Мачухівської сільської ради Полтавського району, Полтавської області від 18.09.2024 року, у 2001 році у зв`язку з упорядкуванням адрес після утворення Судіївської сільської ради Полтавського району було змінено адресу АДРЕСА_2 . (а.с.23).

Визнання за ОСОБА_1 права власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами не порушує права, свободи чи охоронювані законом інтереси інших осіб.

Таким чином, оскільки позивач являється спадкоємцем за законом після померлого, відповідно за нею можливо визнати право власності на вказане спадкове нерухоме майно.

Керуючись ст. ст. 12,13,81,200,259,263-265,352 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), в порядку спадкування після ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок, 1987 року забудови - «А-1», загальною площею 72,8 кв.м. та житловою площею 57,5 кв.м., літню кухню «Б», гараж «Б-1», сарай «Б-2», погріб вхідний «б», колодязь «№1», огорожу №2,4, ворота з хвірткою №3,що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його оголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О.Г.Путря

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123123908
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —545/3860/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні