Справа № 550/1249/24
Провадження № 2-о/550/49/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2024 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Хоменка Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання Мухартової Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Чутове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області та Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, про встановлення факту належності документа, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт належності йому Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №927763, виданого 12.05.2010 року Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім`я ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер відповідно до Державного реєстру фізичних осіб платників податків НОМЕР_1 .
Заява мотивована тим, що заявнику 12.05.2010 року Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім`я ОСОБА_1 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №927763 в якому була допущена помилка в записі ідентифікаційного номера заявника, а саме замість правильного 1536018354 зазначено 2018312619. Земельна ділянка має кадастровий номер 5325455300:00:003:0398 і знаходиться на території Скороходівської селищної ради. Державний акт видавався на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого Чутівською державною нотаріальною конторою Полтавської області 10.02.2009 року де ідентифікаційний номер зазначений правильно 1536018354. Заявник звернувся до державного реєстратора для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно тоді і було виявлено помилку. Правильність ідентифікаційного номера заявника підтверджується записами картки фізичної особи - платника податків, Свідоцтвом про право на спадщину за законом, договором оренди від 27.11.2014 року. ОСОБА_1 звернувся до управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області щодо виправлення вищевказаної помилки, але йому було відмовлено у зв`язку з тим, що законодавством не визначено орган, до повноважень якого входить усунення помилок в раніше виданих правовстановлюючих документах на землю, а також не передбачено порядку усунення таких помилок , у зв`язку з чим заявник звернувся до суду для захисту своїх прав.
Заявник у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних у суду матеріалів, не заперечує щодо заявлених вимог.
Представник заінтересованої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явився, надав письмові пояснення в яких вказав, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 10.02.2009 року №190 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯИ №927763 від 29.07.2010 року, площею 0,8100 га. У вказаному Державному акті на право власності на земельну ділянку зазначено ідентифікаційний номер власника відповідно до ДРФО НОМЕР_1 . Просить розгляд справи проводити за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Судом встановлено, що 12 травня 2010 року Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім`я ОСОБА_1 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №927763, у підтвердження його права власності на земельну ділянку площею 0,8100 га, що розташована за адресою: Полтавська область, Чутівський район, Артемівська селищна рада (за межами населеного пункту), в якому зазначено ідентифікаційний номер власника НОМЕР_1 (а.с.5).
Відповідно до картки фізичної особи платника податків, Свідоцтва про право на спадщину за законом та договору оренди земельної ділянки від 27.11.2014 року ідентифікаційний номер заявника ОСОБА_1 НОМЕР_2 , (а.с.4,6-7,8-12).
Згідно з п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності з п.6 ч.1 ст. 315 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За правовими позиціями Верховного суду щодо розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документі, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по-батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки.
Проте сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджений документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що у судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Згідно із ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Державний акт на землю- це документ, виданий уповноваженим державним органом, що підтверджує право власності або право користування громадянина чи юридичної особи на земельну ділянку. Державний акт на землю містить інформацію про: власника земельної ділянки; підстави набуття права власності (права користування) на земельну ділянку; місце розташування, площу земельної ділянки; опис суміжних землекористувачів; обмеження та обтяження у використанні ділянки.
Форми державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року № 449, яка втратила чинність на підставіНаказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.07.2013 р. № 404 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів".
З 1 січня 2013 року, у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про Державний земельний кадастр» (далі Закон № 3613) державні акти на право власності чи право постійного користування земельною ділянкою не видаються.
З 01.01.2013 р. земельні ділянки як об`єкти права реєструються в Державному земельному кадастрі (далі ДЗК), а права на них (власності, користування тощо) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Реєстрація прав щодо земельної ділянки можлива лише за умови, що таку ділянку зареєстровано в ДЗК.
На сьогодні, основним законом, що встановлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру, є Закон України «Про Державний земельний кадастр».
Відповідно до частини дев`ятої статті 21 Закону № 3613 відомості про речові права на земельні ділянки, що виникли до 1 січня 2013 року, вносяться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до ДЗК із Державного реєстру земель та документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів. Відомості про розподіл земель за формами власності і видами речових прав вносяться до ДЗК відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Введення в дію бази Державного земельного кадастру дозволило присвоїти кожній, внесеній до кадастру, земельній ділянці окремий унікальний кадастровий номер. Кожний кадастровий номер складається з 19 цифр, розділених двокрапками та містить інформацію про код регіону, кадастрової зони, кварталу та номер конкретної земельної ділянки.
Виправлення орфографічних помилок відбувалось до 2013 року шляхом видачі нових державних актів замість тих, що містять помилки. Проте з 2013 року державні акти не видаються, а, отже, отримати новий акт замість того, в якому міститься помилка, неможливо. Крім того, слід звернути увагу на те, що за весь період видачі державних актів на право власності та на право постійного користування землею Інструкцією по їх заповненню заборонялося робити виправлення або помарки.
Отже, в раніше виданих державних актах на право власності на земельну ділянку чи право постійного користування земельною ділянкою жодних виправлень робити не можна, оскільки його можна визнати зіпсованим.
Міністерством юстиції для нотаріусів надавалось роз`яснення щодо роботи з документами, які містять помилку у прізвищі, імені чи по батькові, яка виникла у правовстановлюючих документах при перекладі та написанні прізвищ російською та українською мовами. У цьому випадку нотаріус, за наявності витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки, може зареєструвати право власності на неї в Державному реєстрі прав з виправленням цієї помилки.
У разі, коли в документах, на підставі яких відповідним державним органам було видано правовстановлюючий документ, також наявна помилка, встановити належність правовстановлюючих документів можливо лише у судовому порядку.
В ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт належності правовстановлюючого документа, зазначений факт підтверджується належними у справі доказами, дослідженими судом, що узгоджуються між собою та з іншими матеріалами цивільної справи.
Суд встановив, що встановлення факту належності правовстановлюючого документа для заявника має юридичне значення, оскільки через розбіжність у написанні ідентифікаційного номера заявника на теперішній час не може внести відомості про земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За таких обставин, оскільки факт належності вищевказаного правовстановлюючого документу підтверджується наявними у справі письмовими доказами, а доказів, що свідчили б про протилежне у суду немає і з урахуванням того, що даний факт має для заявника юридичне значення, оскільки необхідний йому для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та встановити його іншим шляхом, ніж судовим неможливо, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст.ст. 12, 76, 293, 315, 316, 319, 354 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області та Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, про встановлення факту належності документа задовольнити.
Встановити, що Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №927763, виданий 12 травня 2010 року Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області на ім`я ОСОБА_1 , в якому вказано ідентифікаційний номер відповідно до Державного реєстру фізичних осіб платників податків НОМЕР_1 , належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, копію судового рішення надіслати протягом 2 днів з дня його складення у повному обсязі.
Учасники справи мають право оскаржити рішення суду до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення (в порядку ст. 354 ЦПК України).
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Повне ім`я та найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Скороходівська селищна рада Полтавського району Полтавської області, юридична адреса: селище Скороходове, Полтавський район, Полтавська область, вул. Софіївська, буд. 15, код ЄДРПОУ 40924458.
Заінтересована особа:Головне управлінняДержгеокадастру уПолтавській області,юридична адреса:м.Полтава,вул.Затишна,буд.23,код ЄДРПОУ39767930.
Повний текст рішення суду виготовлено 19 листопада 2024 року.
Суддя: Д.Є.Хоменко
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123123960 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Хоменко Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні