УХВАЛА
про повернення позовної заяви
18 листопада 2024 року справа № 580/11261/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової розглянув матеріали адміністративної справи №580/11261/24 за позовом адвоката - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (вул. Лесі України 21, м.Черкаси, 18002, ЄДРПОУ не зазначений) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, постановив ухвалу.
13.11/2024 вх.№53330/24 позивач - адвокат Тараненко Мирослав Олександрович у позовній заяві, не обгрунтовуючи змісту і характеру порушеного права обраним відповідачем, просить:
- визнати протиправною відмову Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції у наданні адвокату Тараненку Мирославу Олександровичу усіх наявних в УПП у Черкаській області ДПП відеозаписів у повному обсязі без прихованих зображень осіб із місця події у Свято-Михайлівській гарнізонній парафії за адресом: м.Черкаси, вул. Надпільна 212 у період з 29.09.2024 близько 21:00 до 30.09.2024 близько 03:00;
- зобов`язати Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції повторно розглянути адвокатський запит від 14.10.2024 №1 у встановлені законом строки та надати ОСОБА_1 усі наявні в УПП у Черкаській області ДПП відеозаписів у повному обсязі без прихованих зображень осіб із місця події у Свято-Михайлівській гарнізонній парафії за адресом: м.Черкаси, вул. Надпільна 212 у період з 29.09.2024 близько 21:00 до 30.09.2024 близько 03:00.
У додатку до адміністративного позову (не направлений адвокатом через Електронний кабінет ЄСІТС) надані неякісні фотокопії документів, що не окреслені у переліку додатків відповідно до вимог ст.94 КАС України та ДСТУ (згідно з наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 з 01.09.2021 набрав чинності національний стандарт ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів»), зокрема: заява-згода ОСОБА_2 від 14.10.2024; роздруківка щодо реєстраційних даних релігійної організації «Свято-Михайлівській гарнізонній парафії Черкаської Єпархії УПЦ (ПЦУ) м.Черкаси» (код ЄДРПОУ 45439648); лист-відповідь Головного упраління Національної поліції в Черкаській області на адвокатський запит від 30.09.2024 №1. Наданий у фотокопії адвокатський запит від 14.10.2024 №1 повторно у зв`язку із неналежним виконанням до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції за адресом: вул. Лесі України 21, м.Черкаси, 18002 не містить додатків; не наданий попередній запит адвоката до обраного відповідача.
Відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17 лютого 2022 р. № 2073-IX адміністративний орган розглядає і вирішує справи, віднесені до його відання законом (предметна компетенція) (ч.1 ст.21 Закону № 2073).
Лектор Вищої школи адвокатури НААУ роз`яснила відмінності для адвокатів двох інструментів (адвокатський запит та запит на інформацію у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації») та ситуації, в яких більш доречно використати кожен з них. У випадку, коли адвокат подає адвокатський запит (у порядку статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») йому необхідно не просто послатися на необхідність цієї інформації для його роботи, як адвоката, але й підтвердити за допомогою копії ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, що така інформація потрібна йому для захисту конкретного клієнта у конкретній справі. Адвокатам варто знати, що у січні 2020 року до Постанови Кабінету Міністрів України №740 було внесені зміни, що передбачають можливість стягнення суб`єктами владних повноважень плати не тільки за копіювання та друк документів, що запитувач просить надати, аде й за сканування (виготовлення цифрових копій). Адвокатам потрібно не забувати про те, що у випадку, коли виникла необхідність у інформації чи копіях документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, отримання копій таких документів здійснюється у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом. Протиправна відмова у наданні інформації у відповідь на інформаційний запит та на адвокатський запит є адміністративним правопорушенням, передбаченим статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Протокол щодо відмови надати інформацію на адвокатський запит складає Голова або уповноважена особа відповідної ради адвокатів регіону (https://www.hsa.org.ua/blog/vykorystannya-advokatskogo-zapytu-ta-informatsijnogo-zapytu-u-shhodennij-diyalnosti-advokata).
Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Відповідно до ч.4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). Згідно з частиною 1 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI.
У додатках до позовної заяви вказаний оригінал квитанції про сплату судового збору, проте відповідно до акта від 13.11.2024 канцелярії суду про відсутність вкладень виявлений недолік: відсутній оригінал квитанції про сплату судового збору, що зазначений у переліку додатків.
Добросовісною вважається поведінка, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Поведінкою, що суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них (висновки Верховного Суду у справі № 357/11125/22).
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС, що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку (висновки в ухвалі КГС ВС від 09.11.2023 у справі № 920/857/20).
Процесуальні документи та докази можуть подаватися до суду в електронній формі, а процесуальні дії - вчинятися в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС, за винятком випадків, передбачених процесуальним законом, цим положенням, а також випадків, коли суд до якого подаються документи та докази не інтегровано до ЄСІТС (пункт 16 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21).
Реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення. На цьому акцентувала увагу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.01.2023 у справі № 9901/278/21.
Адвокатська таємниця розповсюджується не на будь-яке спілкування між адвокатами, юристами щодо здійснення їх професійної діяльності, а лише на відомості, що безпосередньо стосуються обставин справи, у межах якої надається правова допомога на підставі відповідного договору (ухвала АП ВАКС від 07.06.2023 у справі № 991/4338/23).
Можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов`язки.
Як загальновідомо, Систему «Безпечне місто» презентували у Черкаській міській раді. У 2012 році було придбано та встановлено 5 камер відеоспостереження, сигнал з яких виведено до чергової частини ГУНП (https://chmr.gov.ua/ua/newsread.php?view=16797s=1s1=17). 20 квітня 2021 року в Головному управлінні Національної поліції у Черкаській області презентували нову комплексну систему відеоспостереження «Безпечна Черкащина» - до системи «Безпечна Черкащина» інтегровано 202 камери відеоспостереження, з яких 31 камера з можливістю розпізнавати номерні знаки транспортних знаків та 171 оглядові (https://antenna.com.ua/archives/32172). Запровадження системи «Безпечне місто» в Черкаській області - до системи відеоспостереження та відеоаналітики «Безпечна Черкащина» інтегровано 296 камер вуличного відеоспостереження, з яких 50 з можливістю розпізнавання номерних знаків транспортних засобів та 246 оглядові. Триває налаштування комплексної системи відеонагляду, а також інтеграція в єдину систему відеонагляду та відеоаналітики камер відеоспостереження, вже встановлених у м. Черкаси та в інших населених пунктах регіону (https://strategy2027-ck.gov.ua/wp-content/uploads/2024/06/Monitoryngovyj-zvit-za-2023-rik-pro-vykonannya-Planu-realizatsiyi-Strategiyi-rozvytku-CHerkaskoyi-oblasti-na-period-2021-2023-roky.pdf). Задля підвищення безпеки та постійного моніторингу у реальному часі в торговельному комплексі, поліцейські внесли пропозицію щодо встановлення камер відеоспостереження, у тому числі з можливістю розпізнавання обличчя. Розповіли у пресслужбі поліції області (https://dzvin.media/news/v-cherkaskyh-trcz-policziya-hoche-vstanovyty-kamery-videosposterezhennya/).
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду в постанові від 11.02.2021 у справі №759/4191/19 дійшов висновку щодо допустимості такого доказу як відеозапис з камер відеоспостереження. Під час здійснення відеофіксації у громадських місцях за допомогою камер відеоспостережень, встановлених на будівлях та в приміщеннях, збирається інформація не щодо конкретної особи, що свідчить про відсутність умислу збирання конфіденційної інформації про особу, а інформація, що дозволяє зафіксувати певні події.
Правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, що не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача).
Суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб (висновки у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 912/1856/16, від 14.05.2019 у справі № 910/11511/18, у справі №910/7164/19).
Усупереч вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України позивач обрав без відповідної інформації щодо адрес та кодів ЄДРПОУ одночасно різних відповідачів Управління патрульної поліції в Черкаській області (вул. Хоменка 3/1, м.Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 40109037) та Департамент патрульної поліції (без коду ідентифікації згідно є ЄДР) без надання доказів використання скороченого найменування УПП у Черкаській області ДПП, проте вимоги з дотриманням ч.1 ст.5, п.4 ч.5 ст.160 КАС України не сформував та учасником релігійну організацію «Свято-Михайлівській гарнізонній парафії Черкаської Єпархії УПЦ (ПЦУ) м.Черкаси» (код ЄДРПОУ 45439648) та/або Свято-Михайлівську гарнізонну парафію не визначав.
Верховний Суд № 826/9751/14 ЄДРСР 100973142 звертає увагу на те, що саме з метою виконання завдання адміністративного судочинства сторона у справі має користуватися процесуальними правами, сприяючи тим самим суду у здійсненні правосуддя.
14.11.2024 вх.№53390/24 (документ не направлений адвокатом через Електронний кабінет ЄСІТС) позивач направив до Черкаського окружного адміністративного суду (на ел.пошту inbox@adm.ck.court.gov.ua) фотокопію клопотання про відкликання позовної заяви.
У клопотанні від 14.11.2024 позивач-адвокат Тараненко М.О. зазначив: повернути позовну заяву на підставі п.2 ч.4 ст.169 КАС України, провадження у справі не відкрите.
ВРП рішенням від 12 жовтня 2023 року № 977/0/15-23 «Про затвердження Змін до Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи» приведені у відповідність норми Положення до вимог Закону: у разі звернення до суду особою, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не виконала свого обов`язку, документи такої особи будуть залишатися судом без руху, або повертатися, залежно від виду процесуального документа. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Відповідно до Закону № 3200-IX (Прикінцеві та перехідні положення) офіційні електронні адреси, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, вважаються електронними кабінетами і використовуються судом, учасниками справи за правилами та в порядку, що діють після введення в дію цього Закону (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2024_prezent/Prezent_3200.pdf).
Верховний Суд в ухвалі у справі №160/1137/24 зазначив: підсистема «Електронний суд» забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя (далі - автоматизована система діловодства) (підпункт 37 пункту 2 розділу ІІІ Положення про ЄСІТС). 18 жовтня 2023 року набув чинності Закон України від 29.06.2023 № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами», яким змінена редакція, зокрема, частини шостої статті 18 КАС України. Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 169 КАС України суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Адвокат зазначив про зареєстрований кабінет, проте документи направив без автоматичного надсилання матеріалів справи в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч.9 ст.44 КАС України якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який не є суб`єктом владних повноважень та подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Відповідно до ч.3 ст.9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.2 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві якщо позивач до відкриття провадження у адміністративній справі подав заяву про її відкликання.
Суд, ураховуючи акт канцелярії суду про відсутність додатку про сплату судового збору та направлення адвокатом документів без використання модулів підсистеми Електронний суд ЄСІТС, дійшов висновку за таких обставин про наявне процесуальне право позивача на власний розсуд моделювати поведінку під час забезпечення якісної підготовки позовної заяви та достатні підстави повернути адміністративний позов.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч.8 ст.169 КАС України).
Керуючись ст. ст. 2, 169, 241-243, 248, 256, 293-297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву адвоката Тараненка Мирослава Олександровича повернути позивачеві разом із усіма доданими матеріалами.
Роз`яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду у порядку, встановленому законом.
Ухвала набрала законної сили відповідно ст. 256 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали та матеріали адміністративного позову направити позивачеві.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123131215 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на доступ до публічної інформації |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
Лариса ТРОФІМОВА
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні