Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/2667/24
Провадження № 2/376/1315/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" листопада 2024 р. м.Сквира
Сквирський районний суд Київської області
в складі: головуючої судді Ловінської С.С.,
за участю секретаря судового засідання Кропивлянської С.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Сквира Київської області в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 376/2667/24 за позовом ОСОБА_1 до Сквирської міської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом трьох місяців з дня набрання рішення суду законної сили.
В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є спадкоємицею після смерті дядька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно до заповіту від 23.09.2023року, посвідченого приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Зінченко О.А, ОСОБА_2 все належне йому майно заповідав ОСОБА_1 . З метою оформлення спадщини позивачка звернулася до Сквирської державної нотаріальної контори. 06.08.2024р. державний нотаріус І.В.Старовит-Сидорянська надала роз`яснення, відповідно до якого позивачці запропоновано звернутися до суду для продовження строків для прийняття спадщини, оскільки нею пропущений шестимісячний строк для вступу у спадщину. Однак, позивачка вказує, що шестимісячний строк для вступу у спадщину пропущений нею з поважних підстав з огляду на наступне. Спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призваний на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_5 25.09.2023року та включений до особового складу військової частини НОМЕР_1 . 11 грудня 2023року на ім`я батька позивачки - ОСОБА_3 було видано Сповіщення № 74 про те, що його брат ОСОБА_4 . ОСОБА_5 , 1980р.н., під час виконання службових обов`язків 17.12.2023 зник безвісті внаслідок штурмових дій противника біля н.п. Авдіївка Покровського р-ну, Донецької області. Після чого батькові позивачки було видано Сповіщення сім`ї № 133 від 24.07.2024 про те, що його брат ОСОБА_2 , 1980р.н., 17 грудня 2023 загинув. Також, було видано Лікарське свідоцтвопро смертьN°185-Ювід 26.07.2024,відповідно до якого встановлено дату смерті ОСОБА_2 як 17 грудня 2024 року. Управлінням (Центром) надання адміністративних послуг Сквирської міської ради позивачці було видано свідоцтво про смерть, відповідно до якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ,про що02серпня 2024рокускладено відповідний актовий запис №135. Дата видачісвідоцтва про смерть 02.08.2024. Тобто, лікарське свідоцтво про смерть та свідоцтво про смерть, були видані після спливу строку для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ПК України, а до того часу спадкодавець вважався зниклим безвісті. Лікарське свідоцтво про смерть від 26.07.2024 було підставою для видачі 02.08.2024 свідоцтва про смерть, без якого було неможливим звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, а тому позивачка як спадкоємець не мала процесуального права раніше звернутись до нотаріуса із заявою про вступ у спадщину.
Ухвалою від 16.09.2024 в зазначеній справі відкрито провадження та постановлено розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подачі відзиву на позовну заяву. Також позивачу встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
07.10.2024 від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи на розсуд суду та у його відсутності.
16.10.2024 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та її представника, позовні вимоги підтримує.
01.11.2024 від Сквирської державної нотаріальної контори надійшло повідомлення про те, що згідно записів Алфавітної книги спадкових справ до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 спадкова справа не заведена.
19.11.2024 від позивачки надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.
Судове засідання проведено без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Норми ст. 1272 ЦК щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК, що має місце в даній справі.
Відповідно до ст. 1272 ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ,про що02серпня 2024рокускладено відповідний актовий запис №135 Управлінням (Центром) надання адміністративних послуг Сквирської міської ради.
За життя ОСОБА_2 залишив заповіт від 23.09.2023, посвідчений приватним нотаріусом Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Зінченко О.А , відповідно до якого все належне йому майно заповідав ОСОБА_1 .
06.08.2024 державний нотаріус І.В.Старовит-Сидорянська надала роз`яснення, відповідно до якого позивачці запропоновано звернутися до суду для продовження строків для прийняття спадщини, оскільки нею пропущений шестимісячний строк для вступу у спадщину.
01.11.2024 від Сквирської державної нотаріальної контори надійшло повідомлення про те, що згідно записів Алфавітної книги спадкових справ до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 спадкова справа не заведена.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Відповідно до ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 127 2ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
В судовому засіданні встановлено, що строк для прийняття спадщини пропущено позивачем з поважних причин, а тому, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними, позов слід задоволити та визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини терміном у три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст.12,13,81,89,263 - 265,268 ЦПК України, ст.ст.1218, 1220, 1221, 1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , протягом трьох місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу проголошення рішення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.С.Ловінська
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123135839 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Ловінська С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні