Справа № 237/3739/24
Провадження № 2/237/853/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10.24 року м. Курахове
Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Ліпчанського С. М.,
при секретарі Бахтіяровій Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мар`їнської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
До Мар`їнського районного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Мар`їнської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, а саме: житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Єдиним спадкоємцем першої черги за законом була мати позивачки, ОСОБА_4 , яка не встигла прийняти спадщину у встановлені законом строки, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті матері позивач як спадкоємець, за правом представлення відповідно до частини 2 статті 1266 Цивільного кодексу України, має право на спадщину, що включає житловий будинок АДРЕСА_1 загальною площею 62.6 кв.м. житловою площею 45.4 кв.м, але не має документів, що підтверджують право власності на це майно у зв`язку з повномасштабною військовою агресією з боку російської федерації, яка почалась 24.02.2022 року, позивач в травні 2022 року, через обстріли міста була змушена швидко покинути будинок взявши із собою найнеобхідніші речі та документи. Незабаром будинок згорів. Як з`ясувалося пізніше, свідоцтво про право власності лишилося у будинку та знищено.
Згідно відомостей з Держаного реєстру речових прав, реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, з Держаного реєстру іпотек, інформація щодо будинку відсутня.
Позивач звернулась до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дейнека Л.А., з метою оформлення спадщини, але позивачу було надано довідку від 20.09.2024 року №178/01.14, у якій зазначається, що видача свідоцтва про право на спадщину неможлива без подання документів, що підтверджують право власності на спадкове майно, через що ОСОБА_1 змушена звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно.
Позивач та відповідач у судове засідання не з`явилися, надавши заяви про розгляд справи без участі сторін.
Згідно вимог ч.2 ст.247ЦПКУкраїни фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з підстав, зазначених позивачем у позовній заяві.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , про що 23.05.1970 року видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача- ОСОБА_4 , про що 24.12.2003 року видано Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
Факт родинних зв`язків позивача та померлої мати та бабусі підтверджується Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, а саме на: житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії технічного паспорта (інвентаризаційна справа), виданого Авдіївським бюро технічної інвентаризації 13.05.1960 року житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 62.6 кв.м включає в себе: 1. Веренда 5.10 кв.м.; 2. Кухня 7.70 кв.м.; 3. Житлова 12.3 кв.м.; 4. Житлова 6.8 кв.м,; господарські будівлі та споруди: а сіни, «Б-1» сарай, «В-1» погріб, «Г-1» вбиральня, «Н-1» паркан.
Відповідно до Довідки Мар`їнської міської військової адміністрації від 18.09.2024 року 74/10-16 «Про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні», за адресою АДРЕСА_1 , у якій зазначено місце проживання зі спадкодавцем, яка підтверджує фактичне користування майном позивачкою ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 16 ЦК України Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права.
Відповідно до ч.2 ст.5 ЦПК України у випадку, якщо законом або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулась до суду, суд відповідно до викладеної в позовній заяві вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.
Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до положень частини першої та п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно із ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.
Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Згідно із ст. 49. Закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: зокрема, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.
Право власності відповідно до ст.328 ЦК України набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно з статтею 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.
Указом Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» №188/2022 від 30.03.2022 року утворена Мар`їнська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області».
Відповідно до п.1.3 ст. 4 Закону України «Про військові адміністрації» - на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи військові адміністрації. Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Оскільки територіально місто Мар`їнка відноситься до Мар`їнської територіальної громади (повноваження якої не здійснюються), то відповідно, повноваження щодо права власності на об`єкти які знаходяться в межах міста Мар`їнка, має здійснювати спеціально створений у зв`язку з воєнним станом державний орган Мар`їнська міська військова адміністрація Покровського району Донецької області, у зв`язку з чим вона визначена як відповідач по справі.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що викладені обставини дають підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі та за позивачем необхідно визнати права власності на майно померлого спадкодавця в порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, у відповідності зі ст.ст. 12, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1225, 1261, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Мар`їнської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Мар`їнським РВ УМВС України в Донецькій області 14.11.2001 року, місце реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_5 ), право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 62.6 кв.м що включає в себе: 1. Веранда 5.10 кв.м.; 2. Кухня 7.70 кв.м.; 3. Житлова 12.3 кв.м.; 4. Житлова 6.8 кв.м,; господарські будівлі та споруди: «а» сіни, «Б-1» сарай, «В-1» погріб, «Г-1» вбиральня, «Н-1» паркан, в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С. М. Ліпчанський
Дата документу 14.10.24 року
Суд | Мар`їнський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123136864 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Ліпчанський С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні