ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
18.11.2024Справа № 910/11180/24за позовом Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна"
про стягнення 39 411,81 грн.
Суддя: Людмила ШКУРДОВА.
Представники: без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа № 910/11180/24 за позовом Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна" про стягнення 39 411,81 грн. за договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій №70 від 01.05.2015.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення умов укладеного з позивачем договору №70 від 01.05.2015 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , свої зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати за надані послуги не виконав, внаслідок чого у нього виникла заборгованість у сумі 30 793,46 грн. У зв`язку з порушенням відповідачем грошового зобов`язання за договором позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 3 685,49 грн пені та 4 932,86 грн 3% річних за період з 01 травня 2019 по 01 вересня 2024 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.09.2024 у справі №910/11080/24 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Про стан розгляду справи № 910/11080/24 сторони були повідомлені відповідно до приписів ст. 120 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а тому суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 165 ГПК України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Голосіївської районної в місті Києві ради від 19.10.2010 року № 41/10, 31.10.2010 року було передано майно територіальної громади Голосіївського району міста Києва з балансу Голосіївської районної в м. Києві ради на баланс комунального підприємства «Дирекція з управління та обслуговування житлового фонду Голосіївського району».
З метою достовірного відображення активів підприємства в обліку та фінансовій звітності підприємства Наказом Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» від 27 грудня 2019 року № 386/04 усі житлові будівлі разом з спільним майном багатоквартирних будинків, з 31.12.2019 року відображаються на позабалансовому рахунку 028 «Майно, закріплене на праві господарського відання/управління)» .
На виконання взятих на себе зобов`язань з утримання та обслуговування житлового і нежитлового фонду, Позивачем укладаються (укладалися) відповідні договори з виробниками житлово-комунальних послуг - вивіз сміття, вивіз листя та снігу, електропостачання, обслуговування ліфтів тощо, які надаються споживачам поряд з іншими послугами.
01.05.2015 між Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кізляр Україна» (Споживач) було укладено Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій № 70-в (далі-Договір №70-в).
Відповідно до п. 1 предметом Договору №70-в є забезпечення Виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому будинку № 6 по вул. Паньківська у м. Києві, а Споживачем -забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах передбаченим цим договором.
Згідно з п.2 Договору №70-в Виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. На дату укладення Договору тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради ( Київської міської державної адміністрації) № 442 від 30.04.2015.
Пунктом 4 Договору №70-в передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць, Платежі вносяться до 30 числа поточного місяця.
Відповідно до п.7 Договору №70-в за несвоєчасне внесення плати із Споживача стягується пеня в розмірі 0,5% від розміру несплачених платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
Згідно з п.10 Договору №70-в, Споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлений цим договором строк. У разі несвоєчасного внесення платежів сплачувати пеню у розмірі встановленому договором(пп.5).
Пунктом 11 Договору №70-в передбачене право Виконавця нараховувати у разі Несвоєчасного внесення Споживачем плати за надані послуги пеню у розмірі, встановленому зкконом/договором (пп.З).
Відповідно до п.17 Договору №70-в спори між сторонами розв`язуються шляхом проведення переговорів або у судовому порядку.
Договір №70-в, відповідно до п.19 набирає чинності з моменту підписання та діє з 01 .05.2015 та діє до 30.04.2016. У разі коли за місяць до закінчення дії цього договору однією зі сторін не заявлено у письмовій аргументованій формі про розірвання договору або необхідність його перегляду, цей договір вважається щороку продовженим. »
Відповідно до ч. 1,2 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавств, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, шо звичайно ставляться.
Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва» надавало послуги з утримання будинків і споруд та Прибудинкових територій належної якості, тоді як Товариство з обмеженою відповідальністю «Кізляр Україна» несвоєчасно сплачувало за надані послуги, внаслідок чого утворився борг за період з 01 травня 2019 по 01 вересня 2024 в розмірі 30 793, 46 грн.
За несвоєчасне внесення плати Позивачем нараховано штрафні санкції у вигляді пені в розмірі 3 685, 49 грн. та 3% відсотків річних в розмірі 4 932,86 грн. за період з 01 травня 2019 по 01 вересня 2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у cфepi господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, падати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані дим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені упрявненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другої сторони.
Наявність та розмір заборгованості у Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна" за Договором №70-в про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.05.2015 у сумі 30 793, 46 грн підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та відповідачем не були спростовані, у зв`язку з чим позовні вимоги Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва" в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна" суми основного боргу у розмірі 30 793, 46 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача пеню у розмірі 3 685, 49 грн. (відповідно до розрахунку, долученого до позовної заяви).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
У відповідності до норм частини 1 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання зобов`язання.
Згідно з п. 7 Договору №1115-в про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.05.2015 за несвоєчасне внесення плати із споживача стягується пеня у розмірі 0,5% від розміру несплачених платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру, встановленого законодавством України.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 , прийнятої відповідно до ст.29 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб , на усій території України встановлений карантин з 12 березня 2020 року, який у свою чергу постановами Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 №239, від 20.05.2020 №392, від 22.07.2020 №641, від 26.08.2020 №760, від 13.10.2020 №956, від 09.12.2020 №1236, від 21.04.2021 №405, від 16.06.2021 №611 неодноразово продовжено. Постановою Кабінету Міністрів України №611 від 16.06.2021 строк дії карантину встановлено до 31.08.2021.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 (зі змінами) встановлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 червня 2023 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
17.03.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", де зазначено, що на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Оскільки правовідносини між сторонами за Договором №70-в про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.05.2015 є правовідносинами у сфері житлово-комунальних послуг, то нарахування пені в період дії карантину є необґрунтованим.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
За таких обставин суд здійснив власний розрахунок пені, відповідно до якого обґрунтованим розміром пені, що підлягає стягненню з відповідача, є 18,70 грн., у зв`язку з чим позовні вимоги Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва" в частині стягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна" пені у розмірі 3 685, 49 грн підлягають частковому задоволенню у розмірі 18,70 грн.
Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 4 932,86 грн.
Однак, суд зазначає, що розрахунку 3% річних позивачем ані у позовній заяві, ані у розрахунку заборгованості (долучений до позову) не викладено (міститься виключно розрахунок пені), з огляду на що, враховуючи відсутність розрахунку заявлених позовних вимог (3% річних), суд дійшов висновку відмовити в їх задоволенні у зв`язку з необгрунтованістю та недоведеністю.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кізляр Україна" (01033, м. Київ, вул. Паньківська, буд. 6, код ЄДРПОУ 34867607) на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району м. Києва (03039, м. Київ, проспект Голосіївський, буд.17-б, код ЄДРПОУ 32375554) суму основного боргу у розмірі 30 793, 46 (тридцять тисяч сімсот дев`яносто три) грн 46 коп., пеню у розмірі 18,70 грн (вісімнадцять) грн. 70 коп. та 2 367 (дві тисячі триста шістдесят сім) грн. 29 коп. - судового збору.
3. В іншій частині позову - відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 256 та ст. 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Людмила ШКУРДОВА
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123138523 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні