ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3203/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шатернікова М.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
про стягнення 110688,91 грн
без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Акціонерним товариством "Харківобленерго" подано 11.09.2024 до Господарського суду Харківської області позову заяву, в якій відповідачем визнано Заклад професійної (професійно-технічної) освіти "Регіональний центр професійної освіти залізничного транспорту та агротехнічного сервісу" та визначено предмет позову - стягнення з останнього заборгованості у загальному розмірі 110688,91 грн, яка складається 104 962,30 грн боргу за надані послуги з розподілу електричної енергії за грудень 2023; 2 299,63 грн - 3% річних нарахованих на послуги з розподілу електричної енергії за період з травня 2023 по травень 2024; 672,19 грн - 3% річних нарахованих на послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з квітня 2023 по травень 2024; 2 010,01 грн інфляційних витрат нарахованих на послуги з розподілу електричної енергії за період з липня 2023 по травень 2024 у сумі; 744,78 грн інфляційних витрати нарахованих на послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з червня 2023 по травень 2024. Заява обґрунтована неналежним виконанням з боку боржника зобов`язань за договором про постачання електричної енергії Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023 в частині здійснення оплати послуг розподілу електричної енергії та послуг із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії за період березень 2023 - травень 2024 року.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.09.2024 відкрито провадження у справі № 922/3203/24; постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін, за наявними в справі матеріалами; запропоновано відповідачу подати відзив на позов в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов; встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на позов.
Сторони про факт відкриття провадження у справі № 922/3203/24 та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права були повідомлені в порядку приписів ч. 5, 7 ст. 6 ГПК України шляхом направлення ухвали від 16.09.2024 в електронній формі до Електронного кабінету із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. У даному випадку позивач та відповідач отримали ухвалу суду від 16.09.2024 у справі № 922/3203/24 - 17.09.2024.
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення сторін про розгляду справи, а останні в розумінні вимог ст. 120, п. 2 ст. 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк (до 02.10.2024 р.), встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.09.2024.
Враховуючи те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених ст.ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними у справі документами.
Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому судом враховано, що Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Господарський суд Харківської області продовжує здійснювати правосуддя. Згідно з ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється.
Відповідно до Рекомендацій прийнятих Радою суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану, при визначенні умов роботи суду у воєнний час, рекомендовано керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні. У випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Наказом Голови Верховного Суду від 04.03.2022 також визначено, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.
Отже, виходячи з нормативних актів, які були прийняті, режим роботи кожного конкретного суду визначається окремо, з урахуванням ситуації, що склалась у регіоні, суд у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів, оперативно приймає рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ при цьому уникаючи надмірного формалізму.
Також Суд звертає увагу на те, що розумність строків розгляду справи судом є одним із основних засад (принципів) господарського судочинства (пункт 10 частини третьої статті 2 ГПК України).
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) неодноразово вказував на необхідність дотримання принципу розумності тривалості провадження.
Так, у рішення "Вергельський проти України" ЄСПЛ вказав, що розумність тривалості провадження має оцінюватися у світлі конкретних обставин справи та з урахуванням таких критеріїв, як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів.
При цьому суд констатує, що 28 жовтня 2024 було здійснено обстріл та було пошкоджено приміщення Господарського суду Харківської області. У зв`язку з аварійністю будівельних конструкцій в багатьох приміщеннях суду у період до 04.11.2024 провадились дії щодо усунення наслідків пошкодження та здійснювались відновлювальні роботи. Вказані обставини у сукупності з відсутністю електроенергії у подальшому призвели також до некоректної роботи програми "Діловодство спеціалізованого суду".
На підставі вищевикладеного, суд звертає увагу, що враховуючи наявність загрози, у зв`язку зі збройною агресією збоку РФ, на підставі чого введено в Україні воєнний стан, поточну обстановку, що склалася в місті Харкові, постійні тривоги, які впливають на виготовлення процесуальних документів, наявної беззаперечної та відкритої інформації щодо постійних обстрілів міста Харкова та Харківської області (керованими боєприпасами, КАБ, С-300 та інш., що може повністю покривати місто Харків, будь-який район, навіть населені пункти Харківської області), відсутність електроенергії у зв`язку з пошкодженням обладнання, після масованих ракетних обстрілів Росії (майже знищено всі основні енергетичні об`єкти, які живлять місто), а також приймаючи до уваги перебування судді на лікарняному, судом було здійснено розгляд справи у розумний строк, застосувавши ст. 2, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 3 Конституції України та ст. 2, 11 ГПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, які містяться в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) № 1446 Акціонерне товариство Харківобленерго є оператором системи розподілу (надалі - ОСР) та здійснює діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території м. Харкова та Харківської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, та не є постачальником електричної енергії.
Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між ОСР, електропостачальниками та споживачами (разом - Учасники роздрібного ринку), є зокрема, Закон України Про ринок електричної енергії (далі - Закон), Кодекс систем розподілу (далі - КСР), затверджений Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, та Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджені Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - Постанова № 312), в яких визначені права, обов`язки та відповідальність сторін.
Доступ до системи розподілу та послуги з розподілу надаються ОСР з 01.01.2019 усім споживачам, електроустановки яких приєднані до мереж ОСР на території його діяльності на підставі публічного договору приєднання - Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір), який укладається між Товариством та споживачем, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, за формою (типовою формою) договору, що є додатком № 3 до ПРРЕЕ та розміщена на офіційному сайті АТ Харківобленерго: www.oblenergo.kharkov.ua.
Договір споживача з розподілу вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання та/або сплати за рахунком, який надсилається одночасно з Договором споживача про розподіл та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії ( п. 4 Постанови 312, п.п. 1.2.15, п.п. 2.1.6 ПРРЕЕ)).
Як убачається з матеріалів справи, 20.03.2023 між Акціонерним товариством "Харківобленерго" (Оператор системи) та Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту (споживач) був укладений Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443.
Відповідно до п.1.1. Договору цей Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (далі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.
Згідно з п. 1.2. Договору умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року N 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
Далі за текстом цього Договору оператор системи та споживач іменуються - Сторона, а разом - Сторони.
Згідно з п. 2.1. Договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Відповідно до п. 3.1., 3.2., 3.4. Договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт*год.).
За підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу незалежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача.
Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.
За необхідності для споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць споживач (його постачальник) має укласти із оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, у якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до Адміністратора комерційного обліку (за необхідності).
Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Постачальнику послуг комерційного обліку (Оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.
Відповідно до п.5.1-5.5 Договору ціною цього договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначена в Паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача. Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора. Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків". Споживач оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник. Оператор системи в особовому рахунку Споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих Споживачу послуг з розподілу електричної енергії.
Згідно з п. 11.1. Договору цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Додатковою угодою № 1 від 20.09.2023 на підставі звернення споживача вх.№15/10162 від 19.09.2023 сторони дійшли згоди визначити термін дії договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023 з 21.09.2023 по 21.03.2024, в частині розрахунків до повного завершення.
Додатковою угодою від 28.02.2024 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023, внесені зміни до найменування споживача - Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту, замінивши його на нове найменування Заклад професійної (професійно-технічної) освіти "Регіональний центр професійної освіти залізничного транспорту та агротехнічного сервісу" (споживач, відповідач).
Додатковою угодою від 21.03.2024 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023, на підставі звернення споживача вх. №15/5218 від 19.03.2024 дію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії №73443 від 20.03.2023 було продовжено з 22.03.2024 по 22.09.2024, в частині розрахунків до повного завершення.
Окрім цього, відповідно до виданих Наказів від 31.03.2023 № 01-29/174 та від 26.02.2024 № 52 споживач призначив відповідальних осіб за отримання рахунків, подання/надіслання звітів про використання електричної енергії та інших документів до ОСР.
Згідно із пп. 5.1.1 глава V ПРРЕЕ та п. 7.1 Типового Договору Оператор системи має право на отримання своєчасної оплати на надання послуги з розподілу електричної енергії та перетікання реактивної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.
Оплата послуг, наданих оператором системи, здійснюється за тарифами (цінами), які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи (ціни) на послуги оператора системи оприлюднюються операторами систем у порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно п. 1 Додатка № 4 Порядок розрахунків до Типового Договору, розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
У відповідності до п. 3 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору, оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем один раз за фактичний обсяг розподіленої електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку (або розрахунковим шляхом), на підставі виставленого рахунка споживачу оператором системи.
Відповідно п. 4 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору остаточний розрахунок суми коштів, яку має оплатити споживач за послуги з розподілу електричної енергії за розрахунковий період, визначається виходячи з фактичного обсягу розподіленої електричної енергії на діючий тариф (ціну) з розподілу у розрахунковому періоді. Фактичний обсяг складається з кількості спожитої (розподіленої) електричної енергії за приладами обліку та витрат розподілених відповідно до додатку № 8 Договору
Відповідно до п. 6-7 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору Рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику Споживача (п. 6 цього додатку) Оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах Оператора системи розподілу. В разі неотримання Споживачем рахунків Оператор системи розподілу направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення. Рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем.
У разі порушення строків оплати за розподіл електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, передбачених п. 7 даного Порядку, Споживач сплачує Оператору системи розподілу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюються нарахування, інфляційні, 3% річних від суми боргу, за кожен день прострочення, у тому числі за день оплати. Суми пені, 3% річних, інфляційних зазначаються у рахунку окремими рядками, та повинні бути сплачені Споживачем протягом 5 робочих днів від дня його отримання.
Також, 20.03.2023 між позивачем (Оператор системи) та відповідачем (споживач) був укладений Договір № 771/73443 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, який є додатком № 10 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023 (далі - Додаток №10 до Договору).
Згідно п. 1.1 Додатку №10 Договір про надання послуг з перетікання реактивної електричної енергії до Типового Договору на надання послуг з розподілу електричної енергії, Оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а Споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату Оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.
Згідно п. 2.2 Додатку № 10 до Типового Договору, споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток 1 до цього Договору).
Пунктом 7 Порядку розрахунку за перетікання реактивної електричної енергії, який є Додатком №1 до Додатку №10 до Типового Договору, визначено, що рахунки за послуги з перетікання реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунку споживачем.
За твердженням позивача, на виконання умов Договору позивачем надавались відповідачу наступні послуги:
- у березні 2023 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 2763,6264 кВт*год на суму 14 266,00 грн. Уповноваженим представником відповідача 17.04.2023 отримано рахунок на оплату послуги суму 14 266,00 грн. Строк оплати до 24.04.2023. Погашено заборгованість - 10.10.2023;
- у квітні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 2 934 кВт*год на суму 3 700,44 грн; із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 1300,5646 кВт*год на суму 6 670,93грн. Уповноваженим представником відповідача 01.05.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 3 700,44 грн та на суму 6 670,93 грн. Строк оплати до 08.05.2023. Погашено заборгованість за надані послуг з розподілу електричної енергії - 27.09.2023; за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - 10.10.2023;
- у травні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 28 645 кВт*год на суму 36 127,76 грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 993,6768 кВт*год на суму 4 606,42 грн. Уповноваженим представником відповідача 31.05.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 36 127,76 грн та на суму 4 606,42 грн. Строк оплати до 07.06.2023. Погашено заборгованість за надані послуг з розподілу електричної енергії - 27.09.2023, за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - 10.10.2023;
- у червні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 20 828 кВт*год на суму 32 584,91грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 733,3248 кВт*год на суму 3 227,36 грн. Уповноваженим представником відповідача 06.07.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 32 584,91 грн та на суму 3 227,36 грн. Строк оплати до 13.07.2023. Погашено заборгованість за надані послуг з розподілу електричної енергії - 27.09.2023, за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - 10.10.2023;
- у липні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 9 022 кВт*год на суму 18 218,68 грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 724,6464 кВт*год на суму 3 400,16 грн. Уповноваженим представником відповідача 07.08.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 18 218,68 грн та на суму 3 400,16 грн. Строк оплати до 14.08.2023. Погашено заборгованість за надані послуг з розподілу електричної енергії - 27.09.2023, за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії - 10.10.2023;
- у серпні 2023 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 733,3248 кВт*год на суму 4 044,65 грн. Представником відповідача 01.09.2023 отримано рахунок на оплату послуги на суму 4 044,65 грн. Строк оплати до 08.09.2023. Погашено заборгованості за серпень 2023 -27.12.2023;
- у вересні 2023 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 704,3968 кВт*год на суму 4 464,54 грн. Представником відповідача 03.10.2023 отримано рахунок на оплату послуги на суму 4 464,54 грн. Строк оплати до 10.10.2023. Погашено заборгованість за вересень 2023 - 27.12.2023;
- у жовтні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 33 790 кВт*год на суму 68 234,20 грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 1315,9336 кВт*год на суму 7851,22 грн. Уповноваженим представником відповідача 01.11.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 68 234,20 грн та на суму 7851,22 грн. Строк оплати до 08.11.2023. Погашено заборгованість за жовтень 2023 - 27.12.2023;
- у листопаді 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 46 213 кВт*год на суму 93 320,68 грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 1669,9244 кВт*год на суму 10 857,97 грн. Уповноваженим представником відповідача 01.12.2023 отримано рахунки на оплату послуг на суму 93 320,68 грн та на суму 10 857,97 грн. Строк оплати до 08.12.2023. Погашено заборгованість за листопад 2023 - 27.12.2023;
- у грудні 2023 надано послуги: з розподілу електричної енергії у обсязі 51 978 кВт*год на суму 104 962,30 грн, із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 1878,154 кВт*год на суму 12 820,60 грн. Уповноваженим представником відповідача 02.01.2024 отримано рахунки на оплату послуг на суму 104 962,30 грн та на суму 12 820,60 грн. Строк оплати до 09.01.2024. Погашено заборгованість за грудень 2023 - 30.05.2024;
- у січні 2024 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 792,1516 кВт*год на суму 5 496,40 грн. Засобами поштового зв`язку АТ УКРПОШТА на адресу споживача 06.02.2024 направлено рахунок на оплату послуги на суму 5 496,40 грн. Строк оплати до 13.02.2024. Погашено заборгованість - 30.03.2024;
- у лютому 2024 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 913,6696 кВт*год на суму 5 549,84 грн. Представником відповідача 29.02.2024 отримано рахунок на оплату послуги на суму 5 549,84 грн. Строк оплати до 07.03.2024. Погашено заборгованість за лютий 2024 - 30.03.2024;
- у березні 2024 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 802,752 кВт*год на суму 4 264,97 грн. Уповноваженим представником відповідача 01.04.2024 отримано рахунок на оплату послуги на суму 4 264,97 грн. Строк оплати до 08.04.2024. Погашено заборгованість - 19.04.2024.
- у квітні 2024 надано послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії у обсязі 467,1872 кВт*год на суму 2 046,11 грн. Уповноваженим представником відповідача 02.05.2024 отримано рахунок на оплату послуг на суму 2 046,11 грн. Строк оплати до 09.05.2024. Погашено заборгованість - 30.05.2024.
Таким чином, з матеріалів справи встановлено та не спростовано відповідачем, що АТ Харківобленерго належним чином виконано взяті на себе зобов`язання відповідно до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023 та договору про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії № 771/73443 від 20.03.2023, зокрема, надано у повному обсязі послуги споживачу у період з березня по грудень 2023 та з січня по квітень 2024. Однак, в порушення умов договору, зокрема, Додатку № 4, №10 Порядку розрахунків до договору сплата за виставлені рахунки відповідачем здійснено з порушенням строку. А оплата виставленого рахунку за надані послуги з розподілу електричної енергії у грудні 2023 на суму 104 962,30 грн споживачем взагалі не здійснена.
З огляду на вищевикладене, враховуючи наявну заборгованість та здійснення відповідач оплат не своєчасно, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом, позивачем одночасно нараховано та заявлено до стягнення з відповідача:
- 2 299,63 грн 3 % річних, які нараховані за прострочення відповідачем термінів оплати суми боргу за надані послуги з розподілу електричної енергії за період з травня 2023 по травень 2024;
- 672,19 грн 3 % річних, які нараховані за прострочення відповідачем термінів оплати суми боргу за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з квітня 2023 по травень 2024;
- 2 010,01 грн інфляційних збитків, які нараховані за прострочення відповідачем термінів оплати суми боргу за надані послуги з розподілу електричної енергії за період з липня 2023 по травень 2024;
- 744,78 грн інфляційних збитків, які нараховані за прострочення відповідачем термінів оплати суми боргу за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період з червня 2023 по травень 2024.
Відповідач правом на висловлення своєї правової позиції у справі не скористався та відзив на позов не надав.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Стаття 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Матеріалами справи установлено, що АТ Харківобленерго є оператором системи розподілу, який відповідно до постанови НКРЕКП від 16.11.2018 № 1446 та положень п. 13 розділу XYII Закону з 01.01.2019 здійснює діяльність з розподілу електричної енергії на території Харківської області.
Згідно з Законом та ПРРЕЕ учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Так, із обставин справи убачається, що 20.03.2023 між АТ Харківобленерго та Закладом професійної (професійно-технічної) освіти "Регіональний центр професійної освіти залізничного транспорту та агротехнічного сервісу" було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 73443 від 20.03.2023.
На виконання умов Договору № 73443 від 20.03.2023, споживачу були надані послуги з розподілу електричної енергії за період квітень-липень 2023, жовтень -грудень 2023, що підтверджується Звітами про покази засобів обліку електричної енергії, Актами приймання-передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії та Актами про обсяги розподіленої електричної енергії. При цьому за надані послуги за періоди квітень-липень 2023, жовтень - листопад 2023 оплати здійснені відповідачем з порушенням строків здійснення таких оплат, а за грудень 2023 року оплата за надані послуги з розподілу електричної енергії на суму 104 962,30 грн відповідачем не проведена.
На виконання умов договору із ОСР про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії № 771/73443 від 20.03.2023 позивач надав послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за період березень 2023 - квітень 2024. матеріалами справи підтверджено та відповідачем не спростовано, що за надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії оплати здійснені відповідачем з порушенням строків здійснення таких оплат.
Матеріали справи свідчать, що за результатами розрахункових періодів та на підставі узгоджених документів, оператором системи розподілу надані споживачу акти приймання-передачі, акти про обсяги розподіленої електричної енергії, рахунки на оплату отримувалися представниками Споживача або такі документи направлялися на його поштову адресу.
Отже, судом встановлено, що відповідач свої зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати за надані послуги з розподілу електричної енергії за Договором не виконав, а надані послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за спірний період здійснені відповідачем з порушенням строків здійснення таких оплат.
У відповідності до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Також, відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідач викладені позивачем обставини не спростував, доказів належної та своєчасної оплати заборгованості не надав.
Отже, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії за грудень 2023 року у розмірі 104 962,30 грн, як обґрунтованого, підтвердженого доданими до матеріалів справи доказами та не спростованого відповідачем.
Також, позивачем заявлено до стягнення 2 299,63 грн 3% річних на заборгованість за надані послуги з розподілу електричної енергії, 672,19 грн 3% річних, нарахований на заборгованість за надані послугу із перетікання реактивної електричної енергії, 2 010,01 грн інфляційних збитків, на заборгованість за надану послугу з розподілу електричної енергії та 744,78 грн інфляційних збитків, на заборгованість за надану послугу із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії.
У статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (частина 2 статті 626 Цивільного кодексу України).
За змістом наведених норм закону нарахування трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Приписи статті 625 Цивільного кодексу України про розмір процентів, що підлягають стягненню за порушення грошового зобов`язання, є диспозитивними та застосовуються, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Тобто, три проценти річних від простроченої суми за весь час прострочення застосовуються у випадку, якщо сторони в договорі не передбачили інший розмір процентів річних.
Нарахування 3% річних та інфляційних здійснено позивачем відповідно до п. 8 додатку № 4 Порядок розрахунку № 2 до Договору, яким визначено, що у разі порушення строків оплати за перетікання реактивної електричної енергії, передбачених п. 7 даного порядку, споживач сплачує оператору системи розподілу 3% річних та інфляційні від суми боргу, за кожен день прострочи, у тому числі за день оплати.
Перевіривши розрахунок позивача, період нарахування останнім сум 3% річних та інфляційних витрат, суд дійшов висновку про те, що відповідний розрахунок, здійснений внаслідок прострочення строків оплати вартості послуг з розподілу електричної послуг та послуг із перетікання реактивної електричної енергії, відповідає нормам чинного законодавства, а тому позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заявлених 3% річних та інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Приписами ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, з`ясувавши повно і всебічно обставини, суд дійшов висновку про задоволення в повному обсязі позовних вимог Акціонерного товариства "Харківобленерго".
Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про повне задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в сумі 2422,40 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти "Регіональний центр професійної освіти залізничного транспорту та агротехнічного сервісу" (62433, Харківський р-н, Харківська обл., м. Люботин, вул. Шевченка, буд. 130, код ЄДРПОУ 02548133) на користь АТ "Харківобленерго" (61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка 149; код ЄДРПОУ 00131954) 104 962,30 грн заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії за грудень 2023; 2 299,63 грн 3% річних нараховані на послуги з розподілу електричної енергії; 672,19 грн 3% річних нараховані на послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії; 2 010,01 грн інфляційних втрат нарахованих на послуги з розподілу електричної енергії; 744,78 грн інфляційних втрат нарахованих на послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії та 2422,40 грнсудового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "18" листопада 2024 р.
СуддяМ.І. Шатерніков
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123140059 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Шатерніков М.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні