Справа № 274/5607/24 Провадження № 2/0274/1422/24
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.24 р.м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Корбут В.В. (далі - Суд), за участю секретаря судового засідання Жмурко В.І.,
розглянувши у порядку загального позовного провадженні цивільну справу за позовомОСОБА_1 доОСОБА_2 ,за участю Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області,пропозбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом, у якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо сина - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що у 2014 р. ОСОБА_2 разом з дочкою від першого шлюбу виїхала з України та залишила сина з ним, з того часу вона ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню сина, не піклується про фізичний і духовний розвиток сина, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, не спілкується з дитиною, він звертався до правоохоронних органів з метою розшуку ОСОБА_2 , однак на даний час місцезнаходження ОСОБА_2 невідоме.
ОСОБА_2 своєї позиції щодо предмета спору у порядку, встановленому нормами Цивільного процесуального кодексу України, не повідомила.
Судом з`ясовано, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 20.10.2009 р. (а. с. 13, 14 - 15).
Рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 13.06.2014 р. шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано, рішення набрало законної сили 24.06.2014 р. (а. с. 18).
Дитина - ОСОБА_3 , проживає разом з батьком - ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 11 - 12, 17, 30).
З довідки від 11.03.2024 № 13/203/03-2024, виданої Бердичівським РВП ГУНП в Житомирській області, вбачається, що ОСОБА_1 звертався з заявою до Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області з заявою, яка зареєстрована в журналі Єдиного обліку під № 18802 від 23.11.2023 р., про допомогу у встановленні місцезнаходження його колишньої дружини ОСОБА_2 та дочки ОСОБА_4 , однак проведеними розшуковими заходами встановити місцезнаходження вказаних громадян не представилося можливим (а. с. 21).
У довідці від 30.04.2024 р. № 82 Гришковецького ліцею Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області зазначено, що ОСОБА_3 навчається у 9-А класі ліцею (а. с. 22).
З довідок від 83(що є очевидною опискою).04.2024 р. № 83 та від 17.06.2024 р. № 104 Гришковецького ліцею Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області вбачається, що мати ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , не відвідує батьківських зборів та не спілкується з класним керівником, а його батько - ОСОБА_1 , відвідує батьківські збори, спілкується з класним керівником, бере участь у вихованні сина (а. с. 23, 24).
У характеристиці ОСОБА_3 , яка видана Гришковецьким ліцеєм Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області, вказано, що дитина навчається у ліцеї з першого класу, вихованням займається тільки батько - ОСОБА_1 , він завжди співпрацює з класним керівником, та бере активну участь у вихованні дитини. Мати ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , жодного разу не з`являлася у школі, навчанням дитини не цікавилася та не виходила на зв`язок (а. с. 25).
З довідки від 17.06.2024 р. № 161, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю Лікувально-діагностичний центр "Пан-Лікар", випливає, що ОСОБА_1 піклується про здоров`я свого сина - ОСОБА_3 , займається його лікуванням та оздоровленням (а. с. 26).
Як вбачається з довідки від 01.05.2024 р. № 139, виданої Міським комунальним виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством № 7, та акту від 01.05.2024 р. № 139 Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 7, ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована, але не проживає з 19.11.2013 р. по теперішній час (а. с. 31, 32).
В акті від 28.06.2024 р. обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , зазначено, що дитина - ОСОБА_3 , має окрему кімнату, спальне місце, забезпечений одягом, взуттям, канцелярським приладдям, має ноутбук, телефон, у помешканні створені належні умови для проживання дитини (а. с. 33).
З письмових пояснень від 24.09.2024 р. ОСОБА_5 вбачається, що вона проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_6 вона бачила дуже давно, у 2014 р., вихованням дитини займається тато (а. с. 65).
З письмових пояснень від 24.09.2024 р. ОСОБА_7 випливає, що вона є класним керівником ОСОБА_3 , з ОСОБА_2 вона не знайома, за шість років, починаючи з п`ятого класу, вона з нею жодного разу не бачилася, телефоном не спілкувалася. Жодного разу ОСОБА_2 не цікавилася життям сина, на батьківських зборах не з`являлася, вихованням сина займається батько - ОСОБА_1 , який постійно цікавиться навчанням сина та відвідує батьківські збори (а. с. 67).
Як вбачається з письмових пояснень від 24.09.2024 р. дитини - ОСОБА_3 , свою маму - ОСОБА_2 , він не бачив десять років та не спілкувався з нею, він проживає з батьком, який його виховує та забезпечує усім необхідним (а. с. 69).
У висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно сина ОСОБА_3 , затвердженому рішенням Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 05.09.2024 р. № 321, зазначено, зокрема, що працівниками міської служби у справах дітей Виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області проведено бесіду з батьком та дитиною. ОСОБА_1 повідомив, що з 2014 р. колишня дружина самоусунулася від виконання батьківських обов`язків відносно сина ОСОБА_8 , який після розірвання шлюбу залишився проживати з ним. Мати поїхала з м. Бердичева і з того часу не бере участь у житті дитини. Питання розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав дитини 21.08.2024 р. ОСОБА_1 членам комісії пояснив, що мати відсутня в житті сина вже більше десяти років, не цікавиться життям сина, не дбає про нього, не забезпечує фінансово, не цікавиться станом його здоров`я. ОСОБА_1 вважає доцільним позбавити колишню дружину батьківських прав відносно сина ОСОБА_8 . Неповнолітній ОСОБА_9 повідомив, що матір бачив давно, пам`ятає погано, вона йому не телефонує, не навідує, не вітає на дні народження, не надсилає подарунки. ОСОБА_8 не заперечує щодо позбавлення матері батьківських прав.
У вказаному висновку Виконавчий комітет Бердичівської міської ради Житомирської області вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 61 - 62).
Суд, оцінивши наведене вище, приходить до висновку, що ОСОБА_2 тривалий час ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо сина, а саме - не займається його вихованням та навчанням, не піклується про його здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, навчання, не створює належних умов для розвитку його природних здібностей, не готує до самостійного життя та праці.
Пунктом 2 частини першої статі 164 Сімейного кодексу України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Частинами першою - третьою статті 150 Сімейного кодексу України встановлено що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Частинами першою та другою статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" визначено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Відповідно до статті 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Враховуючи викладені вище обставини та зазначені норми законодавства України, Суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо сина ОСОБА_3 .
При цьому Суд вважає за необхідне роз`яснити, що батьківські права ОСОБА_2 можуть бути поновлені у порядку та за наявності підстав, наведених у статті 169 Сімейного кодексу України (мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття. Суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини. При вирішенні справи про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з батьків, інших осіб, з ким проживає дитина).
На підставі статті 141 Цивільного процесуального кодексу України з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 у якості відшкодування судових витрат підлягають стягненню грошові кошти у розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись статтями 141, 258, 259, 263 - 265 Цивільного процесуального кодексу України,
У Х А В Л И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , відомості про РНОКПП на момент ухвалення рішення у матеріалах справи відсутні) задовольнити.
2. Позбавити ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав щодо дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 у якості відшкодування судових витрат грошові кошти у розмірі 1 211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Корбут
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123142508 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Корбут В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні