Справа № 286/3989/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2024 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в місті Овручі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на земельну частку (пай) , -
В С Т А Н О В И В:
28.10.2024 ОСОБА_1 , який проживає в АДРЕСА_1 звернувся до суду із позовом до Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області, що знаходиться в с. Словечне по вул. Поліська, 9, Коростенського району Житомирської області, в якому просить визнати за ним право власності на спадкове майно з заповітом, а саме на земельну частку (пай) що перебуває у колективній власності КСП «Льонок» Можарівської сільської ради Коростенського (Овруцького) району Житомирської області, розміром 2,34 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), вартістю 4566,00 грн..
Мотивуючи тим, що він являється спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай), оскільки не надано правовстановлюючого документу на спадкове майно.
Позивач просить справу розглянути без його участі.
Сільський голова надав заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, щодо задоволення позову не заперечує.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 5).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі і на земельну частку (пай), розміром 2,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), вартістю 4566,00 грн., яка перебувала у колективній власності КСП «Льонок» Можарівської сільської ради.
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Словечанської сільської ради Коростенського району Житомирської області №183 від 15.03.2024 року, ОСОБА_2 , 1919 р.н., була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_2 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день її смерті та на протязі шести місяців після її смерті і на даний час в господарстві ніхто не зареєстрований та не проживає (а.с.7).
Позивач є спадкоємцем за заповітом, про що свідчить копія заповіту від 20.02.1999 року посвідченого секретарем виконкому Можарівської сільської ради Овруцького району Житомирської області (а.с.6).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не приймати її.
Позивач прийняв спадщину, про що свідчить постанова нотаріуса Овруцької ДНК від 15.10.2024 року №1970/02-31, однак нотаріально спадщину він оформити не може, оскільки не пред`явлені правовстановлюючі документи, встановлені чинним законодавством України (а.с.6).
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Згідно ж п.5 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 «Про порядок розпаювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям» видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: - рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай), є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до пункту 3.5.Листа Вищого спеціалізованого суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 - спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7 про те, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Абзацами 17 та 18 пункту 3.5. вищевказаного Листа ВССУ передбачено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
З листа відділу №3 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №521/35-24 від 20.02.2024 видно, що відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Овруцькою райдержадміністрацією на території Можарівської сільської ради Коростенського (Овруцького) району Житомирської області, на ім`я ОСОБА_2 було зареєстровано та видано сертифікат на право на земельну частку (пай) по реформованому КСП «Льонок» с. Можари Можарівської сільської ради Коростенського (Овруцького) району серії ЖТ №0273797 за №564, згідно розпорядження Овруцької райдержадміністрації від 17.12.1997 №428.
Розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) становила 2,34. Вартість земельної частки (паю) становила 4566 грн..
Згідно книги записів реєстрації державних актів на право власності землею та на право постійного користування землею, договорів оренди землі державні акти на право власності на земельні ділянки взамін сертифіката на право на земельну частку пай на ім`я ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 не реєструвалися та не видавалися.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 при житті отримала сертифікат на право на земельну частку (пай), який є основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), тому вона є такою, що при житті набула право власності на земельну частку (пай), однак не оформила її документально.
Стаття 1225 ЦК України передбачає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до п. г ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно повідомлення Овруцької ДНК від 04.11.2024 року №2080/01-16, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заведена спадкова справа №211/2024 року, у зв`язку з подачею заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом від гр. ОСОБА_1 , що проживає в АДРЕСА_1 , якому було винесено постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (ч.2 ст. 1220 ЦК України).
З огляду на викладене, позивач набув право власності на вказану земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_2 ..
Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 200, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1218, 1225, 1268 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на земельну частку (пай), розміром 2,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ), вартістю 4566,00 грн., яка перебувала у колективній власності КСП «Льонок» Можарівської сільської ради Коростенського (Овруцького) району Житомирської області та належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0273797, виписаного на підставі рішення Овруцької РДА від 17.12.1997 року №428.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123142733 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Кулініч Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні