Рішення
від 19.11.2024 по справі 442/8766/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/8766/24

Провадження №2/442/2037/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

в складі:

головуючої судді - Курус Р.І.,

з участю секретаря судових засідань Федишина Б.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Меденицької об`єднаної територіальної громади Львівської області в особі Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком у три місяці з дня вступу рішення в законну силу.

В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його матір ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельні ділянки, належні спадкодавцю згідно державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЯЕ №572518 площею 1,5233 га, серія ЯЕ №572517 площею 0,9773 га.

08.04.2024 від працівників сільради дізнався, що його мати за життя склала заповіт на його користь, згідно якого заповіла йому "державні акти на право власності на земельні ділянки серія ЯЕ №572518 площею 1,5233 га, серія ЯЕ №572517 площею 0,9773 га.", який був посвідчений секретарем виконкому Верхньодорожівської сільської ради 07.05.2018, р. №08.

Дізнавшись про наявність заповіту, 09.04.2024 звернувся до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Білоган І.М. про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак, 12.04.2024 йому було відмовлено у прийнятті заяви, так як ним пропущено строк на подання заяви про прийняття спадщини.

Зсилається на те, що орган місцевого самоврядування, де заповіт посвідчувався, про заповіт його не повідомили, не вчинили дій для розшуку спадкоємця. Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. Іншої змоги реалізувати свої спадкові права та оформити право власності на спадкове майно у нього немає, а тому змушений звернутись з даною заявою до суду, яку просить задоволити.

Ухвалою від 22.10.2024 відкрито провадження в зазначеній справі та призначено до підготовчого судового засідання на 19.11.2024.

Представник позивача адвокат Шулак О.І. подала заяву про розгляд справи за відсутності позивача, позовні вимоги підтримує та просить позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подавши до суду заяву, в якій просять суд розгляд даної справи проводити у відсутності їхнього представника. Заперечень з приводу задоволення позову не висловили.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч. 2ст. 247ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Вимогами ст. ст. 13, 81ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зст.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом. Вимогами статей 1218, 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок смерті.

У відповідності до приписів статей 1222,1261 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а в разі його відсутності, право на спадкування за законом одержують в рівних частках діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Передбачене коло спадкоємців першої черги за законом є вичерпним.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , а.с. 9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть останньої, серії НОМЕР_2 , виданого 30.09.2023, а.с. 10.

Відповідно до копії заповіту, складеного 07.05.2018 та посвідченого секретарем виконкому Верхньодорожівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області ОСОБА_3 , зареєстрованого в реєстрі за №08, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на випадок своєї смерті зробила розпорядження: "державні акти на право власності на земельні ділянки серія ЯЕ №572518 площею 1,5233 га, серія ЯЕ №572517 площею 0,9773 га.", заповіла своєму синові ОСОБА_1 , 1959 р.н., а.с. 11.

Із відповіді приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Білоган І.М. від 12.04.2024 вбачається, що приватним нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском встановленого законом 6-місячного строку для подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано з вирішенням даного питання звернутись до суду, а.с. 12.

Згідно частини першої статті 1269, частини першої статті 1270ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положень ч. 1ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 своєї Постанови від 30 травня 2008 року № 7Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Судовий порядок продовження строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3ст. 1272 ЦК Українизастосовується у випадках, коли інші спадкоємці, які прийняли спадщину, або хоча б один із них заперечують проти вступу у спадщину особи, що пропустила цей строк.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як встановлено матеріалами справи, позивач ОСОБА_1 спадщини не прийняв, оскільки пропустив встановлений законом шестимісячний строк для звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою з поважних причин необізнаністю про наявність заповіту.

При таких обставинах суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини після смерті матері з поважної причини, а тому останньому необхідно визначити додатковий строк терміном у три місяці, який буде достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим суд знаходить підстави для задоволення позову.

Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 10, 12, 76, 81, 200, 206, 247, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1218, 1220, 1222, 1261, 1262, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, суд

в и р і ш и в:

Позов задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк з моменту набрання рішенням законної сили, а саме три місяці для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 12 червня 2024 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП- НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Меденицька об`єднана територіальна громада Львівської області в особі Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області, місце знаходження: вул. Незалежності, 52, смт. Меденичі Дрогобицького району Львівської області, ЄДРПОУ 04374743.

Суддя Курус Р.І.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123147987
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —442/8766/24

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Курус Р. І.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Курус Р. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні