Ухвала
від 20.11.2024 по справі 464/2486/24
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №464/2486/24

пр.№ 2/464/1056/24

У ХВ АЛ А

20.11.2024 року м.Львів

Сихівський районнийсуд м.Львова у складі судді Тімченко О.В., розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, Горохівський відділ державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (Волинська область, Луцький, простягнення неустойки (пені) за несвоєчасну сплату аліментів на утримання дитини,

у с т а н о в и в :

Позивач звернулась до Сихівського районного суду м.Львова з вказагим позовом у порядку цивільного судочинства, в якому просить стягнути з відповідача на її користь неустойку (пеню) на несвоєчасну сплату аліментів на утримання ОСОБА_3 у розмірі 14802 грн.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначеносуддю Тімченко О.В.

Суддя ухвалою від 03 червня 2024 року прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (викликом) учасників справи.

Оцінивши зміст наведених у позові обставин та наявність відзиву, який всупереч імперативним нормам не направлено іншим учасникам справи, характер спірних правовідносин та предмет доказування, наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про необхідність проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін в порядку спрощеного провадження, про що постановлено ухвалу від 02 вересня 2024 року.

Одночасно з метою надання позивачем особистих пояснень з приводу заявлених позовних вимог та фактичних обставин справи суд визнав явку позивача у судове засідання обов`язковою з покликанням на вимоги ст.ст.12, 43, 228 ЦПК України. За указаними положеннями суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом. Учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання, якщо їх явка визнана судом обов`язковою. Суд з`ясовує обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач 26 вересня 2024 року з`явилася у судове засідання, водночас не змогла надати відповіді на запитання суду щодо суті спору, у зв`язку з чим і було оголошено перерву в такому.

У подальшому позивач у судові засідання 17 жовтня 2024 року, 31 жовтня 2024 року та 20 листопада 2024 року, подавши заяву про розгляд справи без її участі.

У зв`язку із неявкою в судове засідання 20 листопада 2024 року всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.

Як регламентовано ст.211 ЦПК України, розгляд справи відбувається в судовому засіданні.Про місце, дату і час судового засідання суд повідомляє учасників справи. Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

За змістом п.5 ч.2ст.223 ЦПК Українисуд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення. Викликати позивача або відповідача для особистих пояснень можна і тоді, коли в справі беруть участь їх представники.

За змістом ст.ст.43, 44ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається. Учасники справи зобов`язані з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою.

Суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою (ч.1ст.128 ЦПК України).

Аналіз наведених норм свідчить про те, що право сторони не з`являтись у судове засідання у разі звернення з клопотанням про розгляд справи за її відсутності не є абсолютним і може бути обмежене судом шляхом постановлення ухвали про визнання явки цієї сторони обов`язковою.

При цьому саме у разі подання позивачем заяви про розгляд справи за його відсутності і лише в тому разі, якщо його нез`явлення перешкоджає розгляду справи, може визнати явку позивача обов`язковою та викликати його у судове засідання. Саме такий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 17 березня 2023 року у справі № 910/17906/21, який у порядку ч.4ст.263 ЦПК Українипідлягає урахуванню при застосуванні норм права.

Оцінка можливості вирішення спору по суті за відсутності представника позивача має обов`язково надаватись судами у разі, якщо позивач не з`явився на виклик суду, але звернувся із заявою про розгляд справи за його відсутності (постанова Верховного Суду у постанові від 17 березня 2023 року у справі № 910/17906/21).

Заявляючи вимоги про стягнення неустойки (пені) на несвоєчасну сплату аліментів, позивач у суді не змогла пояснити ні порядок, ні період розрахунку для перевірки правильності такого судом, ні за яким рішенням суду. Правові підстави для збирання судом доказів у цій категорії спорів відсутні. Як виснував Верховний Суд у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 219/1704/17, суд тільки оцінює надані сторонами матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.

Наведені обставини безумовно зумовлюють обов`язкову явку у судове засідання позивача для дачі особистих пояснень, що і було зроблено судом.

За положеннями ч.5ст.223 ЦПК Україниу разі повторної неявки позивача (усіх позивачів) в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

Суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився у підготовче засідання чи в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи (п.3 ч.1ст.257 ЦПК України).

У випадку, коли від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, але його відсутність перешкоджає розгляду справи, суд може визнати явку позивача обов`язковою відповідно до п.5 ч.2 ст.223 ЦПК України. Неявка позивача, участь якого у засіданні визнана судом обов`язковою для дачі особистих пояснень, також може мати наслідком залишення позовної заяви без розгляду, за правилами п.3 ч.1 ст.257 ЦПК України.

Саме такої позиції притримується Верховний Суд у постанові від 15 квітня 2020 року у справі № 201/10953/18-ц.

Наведене у своїй сукупності та взаємозв`язку свідчить про неможливість вирішення спору у відсутності позивача/представника позивача, а тому позовну заяву слід залишити без розгляду

У постанові Верховного Суду від 08 липня 2021 року у справі № 675/1538/19 сформульовано правову позицію про те, що залишення позову без розгляду - це форма закінчення розгляду цивільної справи без ухвалення судового рішення у зв`язку із виникненням обставин, які перешкоджають розгляду справи, але можуть бути усунуті в майбутньому.

Залишення позовної заяви без розгляду не порушує право позивача на судовий захист, оскільки відповідно до положень ч.2ст.257ЦПК України залишення заяви без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до суду з тією ж позовною заявою.

Керуючись ст.ст.223,257-261,268,353 ЦПК України,

п о с т а н о в и в:

Залишити позовну заяву без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Повне судове рішення складено та підписано 20 листопада 2024 року, що є датою його ухвалення, постановленого за відсутності учасників справи, як це передбачено ч.5ст.268 ЦПК України.

Суддя Олена ТІМЧЕНКО

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123148181
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —464/2486/24

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Тімченко О. В.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Тімченко О. В.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Тімченко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні