Справа № 587/3687/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 року м. Суми
Сумський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді - Черних О.М.,
присяжних - Матюшенко О.О. та Ткаченко С.А.,
з участю секретаря судового засідання - Овчаренко М.В.,
розглянувши у закритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), Служба у справах дітей Сумської районної державної адміністрації (м. Суми, вул. Іллінська, 97), Сумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 146/1) про усиновлення дитини,
встановив:
Заявник звернувся до суду з зазначеною заявою і просить суд дозволити йому усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та внести відповідні зміни до актового запису. В обґрунтування вимог посилається на те, що з 30.09.2022 року він перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . Згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану відомості про батька ОСОБА_3 вказані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України. Заявник вказує про те, що він має намір усиновити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки протягом тривалого часу вони проживають разом однією сім`єю, дитина називає його батьком, він піклується про неї. Заявник зазначає, що з ОСОБА_3 у нього склалися дуже гарні стосунки, вона дуже прив`язана до нього. Вказав, що турбується про неї, створює всі належні умови для її розвитку, утримує та виховує її, як до свою рідну дитину. Мати ОСОБА_2 не заперечує проти її усиновлення.
Заявник в судове засідання не з`явився, направив заяву в якій заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - служби у справах дітей Сумської РДА в судове засідання не з`явилася, направивши до суду заяву про розгляд справи без її участі, висновок про доцільність усиновлення підтримала.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явилася, відповідно до письмової заяви вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідно до заяви неповнолітньої ОСОБА_3 остання не заперечує проти її усиновлення ОСОБА_1 .
Так судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 30 вересня 2022 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 10).
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її матір`ю є ОСОБА_4 , відомості про батька ОСОБА_3 вказані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України (а.с. 11-12).
Відповідно до ст. 207 СК України, усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.
Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно ст. 211 СК України усиновителем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років.
Відповідно до ст. 218 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 208 СК України у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 229 СК України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» №3 від 30 березня 2007 року, у зв`язку із включенням у СК правових норм про усиновлення повнолітньої особи необхідно брати до уваги, що така особа може бути усиновлена лише у виняткових випадках, зокрема якщо вона є сиротою або була позбавлена батьківського піклування до досягнення повноліття. Враховуючи винятковий характер права на усиновлення повнолітньої особи, суди мають установлювати при розгляді справ цієї категорії додаткові обставини, зокрема необхідність усиновлення і неможливість оформлення іншого правового зв`язку між особою, яку бажають усиновити, та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). При цьому звернення до суду із заявою про усиновлення не повинно бути зумовлено бажанням досягти іншого правого наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв`язку (можливо, вже наявного факту). Слід також з`ясовувати наявність чи відсутність в усиновлювача своїх дітей. Закон не встановлює заборони на усиновлення повнолітньої особи тією, яка має власних дітей, проте на цей факт необхідно зважати виходячи з обставин, що визначають можливість рідних дітей бути спадкоємцями. У кожному конкретному випаду суд при вирішенні питання про усиновлення повнолітньої особи може врахувати й інші обставини. У СК не встановлено максимального віку повнолітньої особи, яка може бути усиновлена, однак визначено мінімальну різницю у віці між нею та усиновлювачем - не менше вісімнадцяти років.
Перешкод, визначених статтею 212 СК України, для усиновлення ОСОБА_5 у судовому засіданні не встановлено. На теперішній час різниця у віці між ними більша ніж 20 років.
Згідно висновку пр стан здоров`я заявник може бути усиновлювачем, на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічного диспансері не перебуває, до кримінальної відповідальності заявник не притягувався, засудженим не значиться, має постійне місце роботи і стабільний заробіток, достатній для утримання дитини і створення необхідних умов для виховання, батьківських прав не позбавлявся, що підтверджується висновком про стан здоров`я особи (а.с. 20), витягом (а.с. 11), довідкою про доходи (а.с. 14), актом обстеження умов проживання (а.с. 15), іншими доказами.
Також ОСОБА_2 надала нотаріально затверджену заяву, відповідно до якої вона надає вільну і безумовну згоду на усиновлення її доньки - ОСОБА_3 її чоловіком ОСОБА_1 (а.с. 17).
Передбачених законодавством перешкод для усиновлення дитини по справі не встановлено.
Відповідно до висновку Служби у справах дітей Сумської районної державної адміністрації Сумської області від 2024 року заявник має право бути усиновлювачем та встановлено доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини (а.с. 18).
При таких обставинах, суд приходить до висновку про те, що усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доцільним та таким, що відповідає інтересам вищевказаних осіб.
На підставі ст. ст. 207-212, 218, 219, 222, 233 СК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 45, 82, 259, 263-265, 268, 310-314 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), Служба у справах дітей Сумської районної державної адміністрації (м. Суми, вул. Іллінська, 97), Сумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 146/1) про усиновлення дитини - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) усиновлювачем неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , № 18 від 08.05.2012 року, складеного виконавчим комітетом Косіщинської сільської ради Сумського раїну Сумської області, в якому:
вказати батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
змінити прізвище дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 », по батькові з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня складення повного судового рішення.
Присяжні О.О.Матюшенко
С.А.Ткаченко
Суддя О.М.Черних
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123148840 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Черних О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні