РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
14 листопада 2024 р. Справа № 120/7740/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Акціонерного товариства "Вінницький завод "Кристал" (вул. 600-річчя, 21, м. Вінниця, 21021)
до:Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005)
про: визнання протиправними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство "Вінницький завод "Кристал" (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» щодо відшкодування акціонерним товариством «Вiнницький завод «Кристал» пенсії на пільгових умовах, призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дати такого призначення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на його адресу надійшов розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 10.06.2024 щодо відшкодування пенсії, призначеної ОСОБА_1 . Водночас позивач вважає вказаний розрахунок протиправним, оскільки пільгова пенсія призначена ОСОБА_1 згідно відповідного стажу роботи, набутого до 01.01.1992. Наведене зумовило звернення позивача до суду з цим позом.
Ухвалою суду від 17.06.2024 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
02.07.2024 за вх.№38680/24 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наведено заперечення проти заявлених позовних вимог. Аргументуючи свою позицію відповідач вказує, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку в Головному управлінні з 28.04.2024 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, обчислену відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). В розрахунок пільгового стажу враховано період роботи з 25.07.1985 по 02.01.1989 та з 06.01.1989 по 31.12.1991 повний робочий день на Вінницькому заводі «Кристал» на роботах по огрануванню алмазів у діаманти в виробництві «оброблення металу» без використання робототехніки за професією «огранувальник алмазів у діаманти» відповідно до довідки №10/87 від 16.11.2022, виданої АТ Вінницький завод «Кристал», та акту зустрічної перевірки довідки про пільговий характер роботи для призначення пенсії №0200-1102-1/1681 від 22.02.2023. Згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1 прийнята на роботу в АТ «Вінницький завод «Кристал» з 25.07.1985 за професією «огранувальник алмазів у діаманти» і звільнена з посади 22.09.1995. Тобто, ОСОБА_1 продовжувала працювати в АТ «Вінницький завод «Кристал» на тій же посаді після 1992 року. Відповідач наголошує, що призначення пенсії відповідно до норм чинного законодавства здійснюється на підставі заяви особи, а тому оспорювання підстав, з яких призначена пенсія (ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чи ст. 114 Закону №1058), є виключним правом особи, в якої виникає право на призначення пенсії. Крім того, єдиною підставою для відшкодування витрат на виплату та доставку вищезазначених пільгових пенсій, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню за відповідний період.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
На адресу АТ "Вiнницький завод "Кристал" від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з червня 2024 року.
За порядковим номером 24 у Розрахунку міститься інформації стосовно ОСОБА_1 та сум фактичних витрат на виплату та доставку їй пенсій, що підлягають відшкодуванню АТ "Вінницький завод "Кристал".
Позивач вважає вищевказаний розрахунок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_1 на пільгових умовах, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Ч. 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями) передбачалось, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
Ч. 4 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно з п. 1 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 № 1931-XII Закон України «Про пенсійне забезпечення» введено в дію з 1 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону.
Відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
До набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення осіб здійснювалось відповідно до Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972.
П. 16 наведеного вище Положення, зокрема, було визначено, за наявності якого стажу роботи та віку особи мають право на пенсію на пільгових умовах. При цьому вимоги щодо атестації робочих місць за умовами праці згідно раніше діючого законодавства були відсутні.
Отже, відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особи, яка до 01.01.1992 (тобто до набрання чинності Закону України «Про пенсійне забезпечення») набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із Списками № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, і після цієї дати не працювала на роботах із важкими і шкідливими умовами праці, пенсія призначається відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» згідно із ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Водночас, особі, яка як до так і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням результатів атестації робочих місць.
Відтак, право органу Пенсійного фонду України складати та направляти розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій виникає за умови призначення та виплати пенсій їх працівникам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і кореспондує з обов`язком суб`єктів підприємницької діяльності відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених їх працівникам відповідно до ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення».
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1).
Так, пп. 6.1 п. 6 цієї Інструкції № 21-1 передбачено, що для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зокрема, особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пп. 6.4 п. 6 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
В ході розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.04.2024 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В розрахунок пільгового стажу враховано період роботи з 25.07.1985 по 02.01.1989 та з 06.01.1989 по 31.12.1991 повний робочий день на АТ «Вінницький завод «Кристал» на роботах по огрануванню алмазів у діаманти в виробництві «оброблення металу» без використання робототехніки за професією «огранувальник алмазів у діаманти» відповідно до довідки №10/87 від 16.11.2022, виданої АТ Вінницький завод «Кристал», та акту зустрічної перевірки довідки про пільговий характер роботи для призначення пенсії №0200-1102-1/1681 від 22.02.2023.
Доводи позивача щодо не правомірності розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, а саме щодо відшкодування АТ «Вінницький завод «Кристал» пенсії на пільгових умовах, призначеної ОСОБА_1 базуються на тому, що останній мала б бути призначена пенсія у відповідності до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», адже пільговий стаж набутий нею лише до 01.01.1992.
Водночас, згідно з матеріалами справи, зокрема копії трудової книжки НОМЕР_1 , встановлено, що ОСОБА_1 прийнята на роботу в АТ «Вінницький завод «Кристал» з 25.07.1985 на посаду «огранувальник алмазів у діаманти» та звільнена з посади 22.09.1995.
Тобто, ОСОБА_1 продовжувала працювати в АТ «Вінницький завод «Кристал» на тій же посаді після 1992 року.
Суд звертає увагу, що призначення пенсії відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення здійснюється за заявою фізичної особи, а тому оспорювання підстав, з яких призначена пенсія (за ст. 114 Закону №1058-IV чи ст. 100 Закону № 1788-ХІІ) є виключним правом лише фізичної особи, якій ця пенсія призначена.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №802/1426/16-а, від 29.07.2020 у справі №802/1425/16-а.
Відтак, оскільки ОСОБА_1 пільгова пенсія призначена на підставі ч. 2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то саме на позивача покладено обов`язок з відшкодування фактичних витрати на виплату та доставку пенсії вказаній особі.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суду у постанові від 05.06.2024 у справі №120/17213/23.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відповідно про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства "Вінницький завод "Кристал" до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство "Вінницький завод"Кристал" (вул. 600-річчя, 21, м. Вінниця, 21021, код ЄДРПОУ 33323245)
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 14.11.2024 року.
СуддяМаслоід Олена Степанівна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 21.11.2024 |
Номер документу | 123151135 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Маслоід Олена Степанівна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Маслоід Олена Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні