Рішення
від 20.11.2024 по справі 909/445/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/445/24

Господарський суд Івано-Франківської у складі судді Малєєвої О. В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу, у якій

позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" ,

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕДСТЕР",

про стягнення збитків у розмірі 18 720 грн,

ухвалив таке рішення.

1. Предмет позову.

1.1. АТ "ДТЕК Західенерго" звернулось з позовом до ТОВ "Ледстер" про стягнення збитків у розмірі 18 720 грн.

2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.

2.1. Для розгляду цієї справи було визначено суддю Фанду О.М. (протокол автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.05.2024).

У зв`язку із звільненням судді Фанди О. М. за приписами ст. 32 ГПК України здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи і визначено для розгляду справи суддю Малєєву О. В. (протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2024).

2.2. Суд згідно з ухвалою від 15.05.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

2.3. У зв`язку зі зміною складу суду згідно з ухвалою від 23.07.2024 суд прийняв справу до розгляду, почав розгляд справи спочатку .

2.4. Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу. За приписами ч. 11 ст. 242 ГПК України суд надсилає всі судові рішення учаснику справи, якщо він має електронний кабінет, в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. Згідно з п. 37 Положення про ЄСІТС підсистема "Електронний суд" забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 15.05.2024 та ухвала про прийняття справи до розгляду від 23.07.2024 були внесені до АСДС та автоматично направлені в електронний кабінет відповідача, що підтверджується довідками, сформованими в АСДС.

2.5. Суд в ухвалі про прийняття справи до розгляду від 23.07.2024 повідомив відповідача, що строк для подання відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.

Відповідач у встановлений строк відзив не подав.

2.6. У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді та її перебуванням у черговій річній відпустці рішення ухвалено 20.11.2024.

3. Зміст заяв по суті справи.

3.1. Позовна заява від 13.05.2024 (вх.№4370/24 від 13.05.2024).

Заявлені позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем договірних зобов`язань щодо реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за видатковою накладною від 03.08.2021 № 163 на суму 112 320 грн, в тому числі ПДВ - 18 720 грн. Позовні вимоги обґрунтовує положеннями ст. 224, 225 ГК України, ст. 14, 198 ПК України, ст. 611 ЦК України.

3.2. Відповідач відзив на позов не подав, проти позову не заперечив.

А тому згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

4. Обставини справи, оцінка доказів.

Дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.

4.1. Між АТ "ДТЕК Західенерго" як покупцем та ТОВ "Ледстер" як постачальником був укладений договір про закупівлю товару від 19.07.2021 №3528-ЗЭ - БуТЭС (далі - Договір).

Умови Договору такі.

Постачальник зобов`язується поставити покупцю товар, зазначений в специфікації, а покупець - прийняти і оплатити такий товар, код згідно УКТ ЗЕД: 9405409900 (далі - "Товар"), 2021 року виготовлення, в кількості, комплектності, асортименті та за ціною згідно зі специфікацією. Специфікація: номенклатурний номер 20185225, світильник світлодіодний в кількості 72 штуки, ціна без ПДВ 1 300 грн, загальна вартість 93 600 грн, строк поставки 10 днів, ПДВ 18 720 грн, всього з ПДВ 112 320 грн (п. 1.1.).

Сума цього Договору становить: 112 320 грн (сто дванадцять тисяч триста двадцять гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 20% - 18 720 грн (вісімнадцять тисяч сімсот двадцять гривень 00 копійок) (п. 3.2.).

Розрахунки проводяться шляхом оплати покупцем поставленого покупцю Товару на 60 (шістдесят) календарний день з дати поставки відповідного Товару на підставі отриманого покупцем рахунку та за умови надання постачальником належним чином оформленої податкової накладної, а також документів, передбачених розділом 5 цього Договору (п. 4.1.).

На дату виникнення податкових зобов`язань (або підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України) постачальником складає податкову накладну (розрахунок коригування до податкової накладної) в електронній формі. Реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування до них, у випадках передбачених законодавством, здійснюється постачальником протягом 3-х календарних днів з дати виникнення податкових зобов`язань (підстав для їх коригування відповідно до Податкового кодексу України).

У разі порушення постачальником порядку заповнення та/або не реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) в межах граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі в результаті призупинення її реєстрації, покупець має право застосувати оперативно-господарські санкції.

Під оперативно-господарською санкцією сторони розуміють право покупця затримати оплату товару на суму ПДВ, який покупець повинен отримати за податковою накладною (з розрахунком коригування до податкової накладної), яка не зареєстрована постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних або неналежним чином заповненої податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до моменту надання постачальником належним чином оформленої і зареєстрованої податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної).

Покупець повідомляє постачальнику про застосування оперативно-господарських санкцій. Сторони погодили, що в разі застосування покупцем оперативно-господарських санкцій, штрафні санкції (неустойки, пені, штрафи, відсотки річних за користування чужими грошовими коштами, індекс інфляції, збитки і т.д.) за несвоєчасну оплату продукції до покупця не застосовуються.

У разі відмови постачальника зареєструвати належним чином оформлену податкову накладну або розрахунок коригування до такої податкової накладної, в тому числі в разі дії/бездіяльності які привели до відмови в розблокуванні податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) постачальник сплачує покупцю штраф в розмірі суми ПДВ, який покупець повинен був отримати, за такою податковою накладною (розрахунку коригування до податкової накладної), протягом 10 календарних днів з дати направлення відповідної претензії покупця.

Беручи до уваги вимоги чинного законодавства України, УКТ ЗЕД є обов`язковим реквізитом податкової накладної на всіх етапах поставки таких товарів. Якщо продукція, що поставляється за цим Договором, є імпортною за походженням, постачальник зобов`язується разом з продукцією і пакетом товаросупровідних документів до такої продукції надати покупцеві копію ВМД (без комерційної частини) (п. 4.2.).

Строк поставки Товару - протягом 10 календарних днів після підписання цього Договору (пп. 5.1.1. п. 5.1.).

Товар вважається поставленим покупцю з дати підписання сторонами видаткових накладних (дата поставки Товару) (п. 5.5.).

При поставці товару постачальник надає покупцю одночасно з Товаром, що поставляється, наступні документи: рахунок, видаткову накладну, відповідні товаросупровідні накладні (товарно-транспортну накладну, експрес накладну/ декларацію).

Копію сертифікату якості заводу-виробника та/або копію паспорту (п. 5.7.).

Цей Договір може бути скріплений печатками сторін, набирає чинності з дня його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх грошових зобов`язань (п. 11.2.).

Відповідно до Податкового Кодексу України сторони відзначають, що покупець має статус платника податку на прибуток за основною ставкою і постачальник має статус платника податку на прибуток за основною ставкою. Сторони заявляють, що вони і всі інші суб`єкти господарської діяльності, залучені стороною для виконання цього Договору, є сумлінними платниками податків і зборів, і своєчасно подають податкову звітність до відповідних державних органів. У разі, якщо одна з Сторін або який-небудь інший суб`єкт господарської діяльності, залучений Стороною до виконання цього Договору, виявиться недобросовісним платником податків що спричинить за собою донарахування податкових зобов`язань іншій стороні або її залучення до фінансової відповідальності відповідними державними органами, винна сторона зобов`язується компенсувати іншій стороні завдані цим збитки (п.12.10.).

4.2. Відповідно до умов Договору відповідач поставив позивачу товар, що підтверджується накладною № 163 від 03.08.2021 на суму 123 320 грн, з яких ПДВ - 18 720 грн.

4.3. Доказів оформлення та реєстрації податкових накладних по вказаній операції відповідно до умов п. 4.2. Договору не подано.

4.4. Позивач направив відповідачу претензію від 03.10.2023 № 15/1042, в якій просив оплати штраф у розмірі 18 720 грн, які позивач зазнав у зв`язку із тим, що відповідач не зареєстрував податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних та був позбавлений права включити суму ПДВ до складу податкового кредиту та, відповідно, скористатись правом зменшення податкового зобов`язання.

5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

5.1. При вирішенні даного спору суд керується приписами ч. 1 ст. 67 ГК України, згідно з якою відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (ч. 2 ст. 67 ГК України).

За договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму (ч. 1 ст. 265 ГК України). Вказане положення кореспондується з приписами ст. 712 ЦК України.

Суд встановив, що між сторонами був укладений договір поставки.

Згідно з ч. 2 ст. 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

5.2. На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання (ст. 173, 174 ГК України). Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

В ч. 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За приписами ст. 525, 526, 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

5.3. Відповідно до умов Договору та приписів п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України відповідач як платник ПДВ на дату виникнення податкових зобов`язань повинен був скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством.

Відповідач цих зобов`язань не виконав.

5.4. Як передбачено в ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. У сфері господарювання застосовуються такий вид господарських санкцій як відшкодування збитків (ч. 2 ст. 217 ГК України).

В ст. 224 ГК України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено (ч. 1). Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (ч. 2).

Внаслідок недотримання відповідачем умов Договору та вимог законодавства щодо реєстрації податкових накладних позивач позбавлений можливості при сплаті або відшкодуванні ПДВ врахувати податковий кредит на суму 18 720 грн, що завдає йому збитки у формі втрати цих коштів.

5.5. Для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов`язання); 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає.

В постанові ВП ВС від 05.06.2019 у справі № 908/1568/18, а також в постанові КГС ВС від 10.01.2022 у справі № 910/3338/21 зазначено, що хоча обов`язок продавця зареєструвати податкову накладну є обов`язком платника податку у публічно-правових відносинах, а не обов`язком перед покупцем, невиконання такого обов`язку фактично завдає позивачу збитків. Тому має місце прямий причинно-наслідковий зв`язок між бездіяльністю відповідача щодо виконання визначеного законом обов`язку зареєструвати податкові накладні та неможливістю включення сум ПДВ до податкового кредиту позивача та, відповідно, зменшення податкового зобов`язання на зазначену суму, яка фактично є збитками цієї особи. Отже, наявні усі елементи складу господарського правопорушення.

6. Висновок суду.

6.1. Враховуючи викладене, позов належить до задоволення - з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 18 720 грн збитків.

7. Судові витрати.

7.1. Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 ГПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач з цим позовом звернувся через підсистему "Електронний суд". Сплатив судовий збір з урахуванням коефіцієнту 0,8 відповідно до ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" в розмірі 2 422, 40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 10.05.2024 №3482102.

Інших судових витрат не заявлено.

7.2. Відповідно до приписів ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позову, судовий збір у розмірі 2 422,40 грн покладається на відповідача.

Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 256 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕДСТЕР" (вул. Михайла Грушевського, буд. 35, м. Коломия, Івано-Франківська обл., 78200, ідентифікаційний код 39992509) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" (вул. Козельницька, буд. 15, м. Львів, Львівська обл., 79026, ідентифікаційний код 23269555) 18 720 (вісімнадцять тисяч сімсот двадцять) грн збитків, а також 2 422, 40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20.11.2024.

Суддя О. В. Малєєва

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123154958
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —909/445/24

Рішення від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 23.07.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Малєєва О. В.

Ухвала від 15.05.2024

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні