ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
"20" листопада 2024 р. Справа № 924/1021/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., розглянувши матеріали
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Агрономічне
до Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Альфа", м. Хмельницький
про стягнення заборгованості зі сплати обов`язкових щомісячних внесків на управління багатоквартирним будинком в сумі 7 364,52 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; 3% річних в сумі 332,41 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; суму втрат від інфляції в сумі 616,12 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно.
ВСТАНОВИВ:
15.11.24р. на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Агрономічне до Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Альфа", м. Хмельницький про стягнення заборгованості зі сплати обов`язкових щомісячних внесків на управління багатоквартирним будинком в сумі 7 364,52 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; 3% річних в сумі 332,41 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; суму втрат від інфляції в сумі 616,12 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно.
Вказану позову заяву відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.11.24р. передано для розгляду судді Заверусі С.В.
Розглянувши матеріали позовної заяви, дослідивши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про необхідність направлення справи на розгляд до Господарського суду Вінницької області за виключною підсудністю, з огляду на таке.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Ст. 1 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) визначено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (ч.ч. 2-3 ст. 4 ГПК України).
Відповідно до ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.
Ст. 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема, загальна, альтернативна та виключна.
У параграфі 3 ГПК України сформульовані правила територіальної юрисдикції (підсудності). У вказаному параграфі ГПК України встановлені вимоги щодо визначення загальної підсудності, особливості визначення підсудності справи, у якій однією зі сторін є суд або суддя, правила альтернативної підсудності та правила виключної підсудності.
Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Статтею 30 ГПК України врегульовано виключну територіальну підсудність справ та наведено перелік категорій справи, які підлягають розгляду за правилами виключної підсудності.
Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені у ст.ст. 27 - 29 ГПК України.
Ч. 3 ст. 30 ГПК України встановлено виключну підсудність справ у спорах, що виникають з приводу нерухомого майна, - господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Як зазначено в постановах Верховного Суду від 23.01.2018р. у справі № 460/4286/16-ц та від 16.05.2018р. у справі № 640/16548/16-ц до позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 Цивільного кодексу України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 Цивільного кодексу України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 Цивільного кодексу України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
За визначенням, що міститься у Академічному тлумачному словнику української мови (Словник української мови: в 11 томах. - Том 7, 1976. с. 573), словосполучення "з приводу "означає" у зв`язку з чим-небудь", тому словосполучення "з приводу нерухомого майна" треба розуміти як будь-який спір у зв`язку з нерухомим майно або певними діями, пов`язаними з цим майном.
Аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю, убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.
За правилами ГПК України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2021р. по справі № 911/2390/18 дійшла висновку, що словосполучення "з приводу нерухомого майна" у частині третій статті 30 Господарського процесуального кодексу України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
Таким чином, Велика Палата Верховного Суду у зазначеній вище постанові чітко визначила, що будь-який спір, предметом якого є нерухоме майно, яке, в свою чергу, не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення, розглядається за виключною підсудністю, за місцем знаходження такого нерухомого майна.
Згідно з ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, предметом судового розгляду у справі № 924/1021/24 є стягнення з відповідача, заборгованості зі сплати обов`язкових щомісячних внесків на управління багатоквартирним будинком, який розташований за адресою: Україна, 23227, Вінницька область, Вінницький район, с. Агрономічне, вул. Мічуріна (Центральна), будинок 2а (п. 1.3. Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія-Агрономічне", затвердженого загальними зборами згідно протоколу № 10 від 14.10.2023р.).
При цьому, як слідує з позовних матеріалів, 28.04.2023р. право власності на нежитлове приміщення загальною площею 102,2 кв.м, що знаходиться за адресою: 23227, Вінницька область, Вінницький район, с. Агрономічне, вул. Мічуріна (Центральна), будинок 2а, корп. 6, приміщення 30, було зареєстровано за товариством з обмеженою відповідальністю "БК Альфа", що підтверджується інформаційною довідкою № 352039709 від 26.10.2023р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Таким чином, відповідач, як власник вищезазначеного нежитлового приміщення, є співвласником об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія-Агрономічне".
Враховуючи викладене вище та приймаючи до уваги те, що позивачем нараховано відповідачу заборгованість зі сплати щомісячних внесків по послузі управління багатоквартирним будинком для нежитлового приміщення, яке належить останньому на праві власності та яке розміщене за адресою: 23227, Вінницька область, Вінницький район, с. Агрономічне, вул. Мічуріна (Центральна), будинок 2а, корп. 6, приміщення 30, суд дійшов висновку, що дана позовна заява повинна розглядатися за правилами виключної підсудності, встановленими ч. 3 ст. 30 ГПК України (за місцезнаходженням нерухомого майна), у зв`язку з чим матеріали позовної заяви по справі № 924/1021/24 підлягають передачі за підсудністю до Господарського суду Вінницької області.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом з-поміж іншого передбачає дотримання правил юрисдикції (підвідомчості) та підсудності спору.
Відповідно до ч. 9 ст. 176 ГПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч.ч. 1, 3 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо: справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 27, 30 (ч. 3), 31, 232-235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Справу № 924/1021/24 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія - Агрономічне" Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Агрономічне до Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Альфа", м. Хмельницький про стягнення заборгованості зі сплати обов`язкових щомісячних внесків на управління багатоквартирним будинком в сумі 7 364,52 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; 3% річних в сумі 332,41 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно; суму втрат від інфляції в сумі 616,12 грн. за період з 01.05.2023р. по 01.10.2024р. включно, передати за виключною підсудністю до Господарського суду Вінницької області (м. Вінниця, вулиця Пирогова, 29).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північно-західного апеляційного господарського суду.
СуддяС.В. Заверуха
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123157158 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заверуха С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні