ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1168/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"</a>,
до відповідача - Виконавчого комітету Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області,
про стягнення 6 038,95 грн,
20.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"</a> (далі - ТОВ "Нафтогаз Трейдинг") з вимогою стягнути з Виконавчого комітету Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області борг у загальній сумі 6 038,95 грн, у тому числі: основний борг у сумі 5 137,33 грн; пеню у сумі 649,74 грн; три проценти річних у сумі 70,32 грн; інфляційні втрати у сумі 181,56 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем, взятих на себе зобов`язань в частині повної та своєчасної оплати за поставлений газ відповідно до Договору постачання природного газу від 20.09.2023 №22-4094/23-БО-Т.
Ухвалою від 30.09.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1168/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін 28.10.2024. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Господарський суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вручена відповідачу особисто 09.10.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 24.10.2024, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
28.10.2024 господарський суд розпочав розгляд справи по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, господарський суд встановив таке.
20.09.2023 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (Постачальник) та Виконавчий комітет Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (Споживач) підписали Договір № 22-4094/23-БО-Т постачання природного газу. (далі - Договір)
Постачальник зобов`язується поставити Споживачеві природний газ (далі - газ) за ДК 021:2015 код 09120000-6 "Газове паливо" (природний газ), а Споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього Договору. (п. 1.1. Договору)
За цим Договором може бути поставлений природний газ (за кодом згідно з УКТЗЕД 2711 21 00 00) власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, ввезений на митну територію України. (п. 1.3. Договору)
Постачальник передає Споживачу на умовах цього Договору замовлений Споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з вересня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 3,0 тис. куб. метрів (три тисячі куб. метрів), в тому числі по місяцях (далі - також - розрахункові періоди) (тис. куб. м.):
Вересень 2023 - (прочерк);
Жовтень 2023 - 0,6;
Листопад 2023 - 1,2;
Грудень 2023 - 1,2;
Всього - 3,0. (п. 2.1. Договору)
Загальний обсяг природного газу, замовлений Споживачем за цим Договором, складається з сум загальних обсягів природного газу, замовлених Споживачем на всі розрахункові періоди протягом строку дії Договору. (п. 2.1. Договору)
Підписанням цього Договору Споживач дає згоду Постачальнику на включення його до Реєстру споживачів Постачальника (надалі - Реєстр або Реєстр споживачів), розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС. (п. 2.3. Договору)
Перегляд та коригування замовлених Споживачем обсягів природного газу за цим Договором може відбуватися шляхом підписання Сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду.
Споживач зобов`язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів або своєчасно (до кінця відповідного розрахункового періоду) надавати Постачальнику для оформлення відповідну додаткову угоду на коригування замовлених обсягів за цим Договором.
В будь-якому випадку, обсяг, визначений в акті приймання-передачі природного газу, оформленого відповідно до пункту 3.5. цього Договору, вважається фактично використаним за цим Договором обсягом природного газу. (п. 2.4. Договору)
Постачальник передає Споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи.
Право власності на природний газ переходить від Постачальника до Споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ Споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ. (п. 3.1. Договору)
Постачання газу за цим Договором здійснюється Постачальником виключно за умови включення Споживача до Реєстру споживачів Постачальника, розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС. (п. 3.2. Договору)
Постачання (включення Споживача до Реєстру споживачів Постачальника) та використання (відбір) природного тазу за цим Договором здійснюється за умови дотримання Споживачем вимог пункту 5.1 цього Договору щодо остаточного розрахунку за фактично переданий природний газ. (п. 3.3. Договору)
Приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу. (п. 3.5. Договору)
Споживач зобов`язується надати Постачальнику не пізніше 5-го (п`ятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, завірену належним чином копію відповідного акту надання послуг з розподілу/транспортування газу за такий період, що складений між Оператором(ами) ГРМ та/або Оператором ГТС та Споживачем, на підставі даних комерційного вузла обліку Споживача, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРМ. (п. 3.5.1. Договору)
На підставі отриманих від Споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС Постачальник готує та надає Споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі також - акт), підписані уповноваженим представником Постачальника. (п. 3.5.2. Договору)
Споживач протягом 2-х (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання. (п. 3.5.3. Договору)
У випадку неповернення Споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від Споживача відповідно до підпункту 3.5.1. цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС та переданим у власність Споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених в розділі 4 цього Договору. (п. 3.5. Договору)
Ціна та порядок зміни ціни на природний газ, який постачається за цим Договором, встановлюється наступним чином:
Ціна природного газу за 1000 куб. м газу без ПДВ - 13 658,33 грн,
крім того податок на додану вартість за ставкою 20%,
ціна природного газу за 1000 куб. м. з ПДВ - 16 390,00 грн;
крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,16 грн. без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом 136,576 грн., крім того ПДВ 20% - 27,315 грн., всього з ПДВ - 163,89 грн за 1000 куб. м.
Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 16 553,89 грн. (п. 4.1. Договору)
Загальна вартість цього Договору на дату укладання становить 413 384,72 грн, крім того ПДВ 8 276,95 грн, разом з ПДВ - 49 661,67 (сорок дев`ять тисяч шістсот шістдесят одна гривня 67 копійок). (п. 4.3. Договору)
Оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку:
- 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу.
Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання-передачі природний газ здійснюється Споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому Споживач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період. У разі відсутності акту приймання-передачі, фактична вартість використаного Споживачем газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 цього Договору.
Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду. (п. 5.1. Договору)
Оплата за природний газ здійснюється Споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника, зазначений в розділі 14 цього Договору.
Споживач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 5.1 цього Договору.
Кошти, які надійшли від Споживача, зараховуються як передоплата за умови оплати Споживачем 100% вартості природного газу, замовленого на попередній розрахунковий період, та 100% оплати вартості фактично переданого природного газу у попередні розрахункові період. (п. 5.3. Договору)
За невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність у випадках, передбачених законодавством. і цим Договором. (п. 7.1. Договору)
У разі прострочення Споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 цього Договору, Споживач зобов`язується сплатити Постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. (п. 7.2. Договору)
Даний Договір набирає чинності з дати підписання і діє в частині поставки газу до "31" грудня 2023 року (включно), а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення Договору можливе за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди до Договору. (п. 13.1. Договору)
19.12.2023 сторони підписали Додаткову угоду № 1 до Договору від 20.09.2023р. № 22-4094/23-БО-Т постачання природного газу. (далі - Додаткова угода № 1)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 1 сторони погодили викласти п. 2.1. Договору в наступній редакції:
"2.1. Постачальник передає Споживачу на умовах цього Договору замовлений Споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з жовтня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), в кількості 3,0 тис. куб. метрів (три тисячі куб. метрів), у тому числі по місяцях (далі також - розрахункові періоди) (тис. куб.м.):
жовтень 2023 - 0,3192,
листопад 2023 - 1,31672,
грудень 2023 - 1,34136, всього - 3,0.
2.1.1. Загальний обсяг природного газу, замовлений Споживачем за цим Договором, складається з сум загальних обсягів природного газу, замовлених Споживачем на всі розрахункові періоди протягом строку дії Договору."
Згідно з п. 2 Додаткової угоди № 1, сторони погодили викласти п. 4.3. Договору в наступній редакції:
"4.3. Загальна вартість цього Договору становить 41 384,72 грн, крім того ПДВ - 8276,95 грн, разом з ПДВ - 49 661,67 (сорок дев`ять тисяч шістсот шістдесят одна гривня 67 копійок) грн."
Постачання природного газу позивачем відповідачу підтверджується підписаними сторонами Актами приймання-передачі природного газу:
за жовтень 2023 року від 14.11.2023 на загальну суму з ПДВ - 5 660,11 грн;
за листопад 2023 року від 11.12.2023 на загальну суму з ПДВ - 21 796,84 грн;
за грудень 2023 року від 12.01.2024 на загальну суму з ПДВ - 27 342,05 грн.
Отже, всього позивач поставив відповідачу природний газ на загальну суму 54 799 грн.
З урахуванням викладеного, на підставі п. 5.1. Договору, господарський суд доходить висновку, що відповідач мав сплатити:
- за жовтень 2023 року: до 30.11.2023 - 3 962,08 грн, до 15.12.2023 - 1 698,03 грн;
- за листопад 2023 року: до 01.01.2024 - 15 257,79 грн, до 15.01.2024 - 6 539,05 грн;
- за грудень 2023 року: до 31.01.2024 - 19 139,44 грн, до 15.02.2024 - 8 202,61 грн.
Відповідно до наданих позивачем доказів, відповідач частково оплатив поставлений природний газ такими платежами: 23.11.2023 - 5 660,11 грн, 14.12.2023 - 21 796,84 грн, 23.12.2023 - 22 204,72 грн. Тобто відповідач повністю і вчасно розрахувався за отриманий природний газ у жовтні і листопаді 2023 року, а за грудень 2023 року розрахувався частково лише на суму 22 204,72 грн, залишок несплаченої заборгованості за отриманий природний газ у грудні 2023 року складає 5 137,33 грн (27 342,05 грн - 22 204,72 грн), строк сплати якої настав 15.02.2024.
Як стверджує позивач, така заборгованість відповідачем добровільно не сплачена, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Згідно зі ст. 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 265 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення. Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 655 ЦК України)
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. (ч. 1 ст. 692 ЦК України)
Згідно зі ст. 530 ЦК України - якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як уже встановлено судом, заборгованість відповідача перед позивачем за грудень 2023 року становить 5 137,33 грн, строк сплати якої закінчився 15.02.2024, тобто з 16.02.2024 відповідач прострочив виконання свого грошового зобов`язання.
Отже, вимога позивача про стягнення 5 137,33 грн основного боргу є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Також позивач заявив до стягнення пеню у сумі 649,74 грн, три проценти річних у сумі 70,32 грн, інфляційні втрати у сумі 181,56 грн.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 ЦК України).
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Ст. 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. (ч. 1)
Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу. (ст. 230 ГК України)
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. (ч. 6 ст. 232 ГК України)
У разі прострочення Споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 цього Договору, Споживач зобов`язується сплатити Постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення. (п. 7.2. Договору)
Дослідивши розрахунок пені, здійснений позивачем за період 16.02.2024 - 31.07.2024 на суму боргу 5 137,33 грн, господарський суд дійшов висновку, що він виконаний арифметично правильно, отже вимога позивача про стягнення з відповідача 649,74 грн пені підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Дослідивши розрахунки 3 % річних за період 16.02.2024 - 31.07.2024 та інфляційних нарахувань за період 01.03.2024 - 30.06.2024 позивача на суму боргу 5 137,33 грн, господарський суд встановив, що такі розрахунки обґрунтовані та здійснені арифметично правильно, тому вимога позивача про стягнення з відповідача 70,32 грн 3 % річних та 181,56 грн інфляційних втрат підлягає задоволенню.
Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє позовні вимоги повністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 233, 236-241, 247, 251-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Виконавчого комітету Бужанської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (ідентифікаційний код 04410456, вул. Центральна, буд. 19, с. Бужанка, Звенигородський р-н, Черкаська обл., 19333) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"</a> (ідентифікаційний код 42399676, вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116) основний борг у сумі 5 137,33 грн, пеню у сумі 649,74 грн, три проценти річних у сумі 70,32 грн, інфляційні втрати у сумі 181,56 грн та 2 422,40 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - засобами поштового зв`язку.
Повне рішення складено та підписано 20.11.2024.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123157171 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Зарічанська З.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні