Суддя Бугера О. В.
Справа № 644/4586/24
Провадження № 2/644/2545/24
19.11.2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2024 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова в складі:
головуючого - судді Бугери О.В.,
за участі секретаря судового засідання - Селіхової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та визначення місця проживання дітей, третя особа: Орган опіки та піклування Шевченківської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області,-
УСТАНОВИВ:
12.06.2024 року позивачем до суду подано відповідну позовну заяву про позбавлення батьківських прав до Орджонікідзевського районного суду м. Харків.
В позовній заяві позивач просить позбавити відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав стосовно дітей: сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та визначити місце проживання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову позивач зазначав, що він проживав в цивільному у шлюбі з відповідачкою. У них за час шлюбу народились діти: донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Сім`я не склалася. Останнім часом сімейне житія між ними поступово погіршувалося, що в кінцевому результаті призвело до фактичною припинення між ними шлюбних відносин. Кожен з них має діаметрально протилежні погляди на шлюб, сім`ю. Він піклується про дітей, виховує їх, забезпечує всім необхідним, утримує матеріально, дбає про їх фізичний та духовний розвиток. Він фактично виховує дітей самостійно, без фінансової підтримки з боку Відповідачки. Відповідачка не приймає участі у житті та вихованні дітей, дітьми не цікавиться, не турбується про їх стан фізичною здоров`я, духовного, інтелектуального та культурного розвитку, нехтує своїми батьківськими обов`язками та свідомо ухиляється від виховання своїх дітей. Окрім того, відповідачка протягом останніх п`яти років систематично зловживає спиртними напоями. Мають місце випадки щодо ведення бродячого способу життя. Вихованням малолітніх дітей не займається. В стані алкогольного сп`яніння вона провокує скандали в сім`ї, а також мали випадки хуліганських дій по відношенню до доньки. З боку сусідів та жителів села неодноразово були нарікання щодо її поведінки в громадських місцях. З жителями села та сусідами дружніх стосунків не має. Протягом багатьох років жодного разу не була працевлаштована. У зв`язку з вищевикладеним, він був вимушений звернутися до суду із вказаним позовом щодо позбавлення Відповідачки батьківських прав та визначення місця проживання дітей із ним.
Позивач подав суду заяву, в якій вимоги позову підтримав, просив їх задовольнити, провести розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання жодного разу не з`являлась, про час та дату розгляду справи повідомлялась на 24.07.2024 року на підготовчий розгляд справи, на 14.10.2024 року, 19.11.2024 року на судовий розгляд справи. Будь-яких заяв, відзиву на позов до суду не подавала.
Представники третьої особи Органу опіки та піклування Шевченківської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області у судове засідання не з`явилися, подали на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, до заяви долучено висновок органу опіки і піклування.
Враховуючи думку позивача, що не заперечував проти розгляду справи заочно, те, що відповідачка належним чином була повідомлена про час та дату розгляду справи, суд вважає з можливе провести розгляд справи заочно.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач у справі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується копією паспорту та картки платника податків. Також ОСОБА_5 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що фактично підтверджується актом обстеження про підтвердження факту проживання особи без реєстрації.
Відповідачка у справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується копією посвідчення та витягу про зареєстрованих у житловому приміщенні.
Сторони у справі перебували у цивільному шлюбі та проживали разом, що підтверджується відповідною копією довідки-характеристики Волоськобалаклійського старостинського округу Шевченківської селищної ради від 25.05.2024 року та листом Служби у справа дітей Шевченківьскої селищної ради Куп`янського району Харківської області від 26.04.2024 року.
Сторони у справі є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження.
Згідно до довідки-характеристики виданої Волоськобалаклійським старостинським округом Шевченківської селищної ради від 25.05.2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2 разом з співмешканцем: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , донькою: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , сином: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сином: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онуком: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . ОСОБА_2 на протязі останніх п`яти років систематично зловживає спиртними напоями. Мають місце випадки щодо ведення бродячого способу життя. Вихованням малолітніх дітей не займається. В стані алкогольного сп`яніння вона провокує скандали в сім`ї, а також мали випадки хуліганських дій по відношенню до доньки. З боку сусідів та жителів села неодноразово були нарікання щодо її поведінки в громадських місцях. З жителями села та сусідами дружніх стосунків не має.
Згідно довідки про доходи виданої ОСОБА_5 , останній за місцем роботи за період з січня по квітень 2024 року отрималвзарплатні в розмірі 22172,76 грн.
Такод згідно довідки виданої ТОВ «ВОСТОК-КМК» від 08.05.2024 року за 2023 рік ОСОБА_5 отримано заробітної плати в сумі 107838,54 грн.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. У відповідності зі ст.151 СК України батьки мають право на переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини; мають право вибирати форми й методи виховання, за винятком тих, які суперечать закону, моральним принципам суспільства.
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Підстави для позбавлення батьківських прав чітко передбачені нормами ст.164 СК України. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
У відповідності зі ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в родині є першочерговим завданням розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання й розвиток.
У відповідності зі ст.15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, що проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримку з ними регулярних особистих відносин і прямих контактів. У відповідності зі ст.8 Конвенції про права дитини спілкування з дітьми може залежати від віку, стану здоров`я дитини, поводження батьків і інших істотних обставин. У випадку перешкоди в такім спілкуванні батьки можуть звернутися в органи опіки й піклування або суд.
Відповідно до ст.6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Дитина сторін є малолітньою, що не досягла 10 років.
Згідно з положеннями частини першої, другої статті 160 СК України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Відповідно до положень частини першої статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно із статтею 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає. Згідно із частиною восьмою статті 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. Згідно з частиною шостою статті 19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 12.02.2020 року по справі №461/3144/17, провадження №61-21215св19, вирішальним у справах про визначення місця проживання дитини є визначення місця проживання з кимось із батьків, а не сама адреса зазначеного місця, оскільки особа має право змінювати постійне місце проживання на свій розсуд.
Відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Рівність прав батьків щодо дитини є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й у першу чергу повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а вже тільки потім права батьків. Суд враховує, хто з батьків виявляє більшу увагу до дитини і турботу про неї, її вік і прихильність до кожного з батьків, особисті якості батьків, можливість створення належних умов для виховання. Наведене узгоджується з правовим висновком викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 402/428/16-ц.
Відповідно до наданого суду висновку Органу опіки та піклування Шевченківської Селищної ради від 15.07.2024 року за № 02-18/1519, визнано доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стосовно дітей: сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини. Суд дослідивши всі обставини у справі, погоджується із висновком органу опіки та піклування оскільки він є обґрунтованим та прийнятим після дослідження всіх обставин справи, враховано дані про доходи позивача, характеристики.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що враховуючи поведінку матері дітей, відсутність її будь-якої участі в житті дітей протягом тривалого часу, вимоги позову підлягають задоволенню, таке рішення буде відповідати інтересам дітей.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір за вимогу немайнового характеру про позбавлення батьківських прав в сумі 1211,20 гривень та за вимогу про визначення місця проживання дітей в сумі 1211,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 6, 19, 141, 150, 155, 157, 160, 161, 164, 165, 180, 181-184 СК України, ст.ст. 10, 12, 76, 81, 95, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_5 ,- задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав стосовно дітей: сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визначити місце проживання дітей: сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 судові витрати в сумі 2422 ( дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Повний текст рішення виготовлений 19.11.2024 року.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. Заочне рішення може бути оскаржено в Харківському апеляційному суді протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Головуючий: суддя О.В. Бугера
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123157435 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Бугера О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні