Справа №293/1612/24
Провадження № 2/293/672/2024
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
19 листопада 2024 рокуселище Черняхів
Суддя Черняхівського районного суду Житомирської області Проценко Л.Й., вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за позовом
ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Житомир» про розірвання договору оренди землі та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
14.11.2024 ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до Черняхівського районного суду Житомирської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Житомир» (далі ТОВ «Агро-Регіон Житомир») за змістом якої просять:
- розірвати договір оренди землі від 18.09.2011, укладений між ОСОБА_4 та ТОВ «Агро-Регіон Житомир», предметом якого є земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 1825685000:07:000:0043 площею 3,1847 га, яка розташована за межами села Крученець на території Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області;
- стягнути з відповідача 14 700,28 грн орендної плати за користування даною земельною ділянкою.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звертатися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Вивчивши позовну заяву судом, встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.
Так, відповідно вимог п.5 та 6 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими обгрунтовуючться позовні вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Зокрема, до матеріалів позовної заяви не долучені докази, які б підтверджували факт укладення договору оренди землі та несплати орендної плати відповідачем.
Також позивачі не зазначають та не долучають до справи доказів письмового звернення до відповідача з вимогою сплати орендної плати та розірвання договору оренди з приводу неналежного виконання умов договору, та/або письмову відмову відповідача щодо небажання розірвати договір оренди, оскільки йдеться саме про систематичність невиплати орендної плати та про розмір заборгованості орендної плати. Вказані обставини в тому числі є свідченням досудового врегулювання спору.
Згідно зі ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях (ст.81 ЦПК України). Обов`язок доказування у спірній категорії справ покладається на позивача.
Разом з тим, відповідно до ч.1 та ч.2ст.95ЦПК України письмовими доказамиє документи(крімелектронних документів),які містятьдані прообставини,що маютьзначення дляправильного вирішенняспору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
На підтвердження укладення договору оренди землі позивачами надано лише копію першої сторінки договору оренди землі від 18.09.2011, укладеного між орендодавцем ОСОБА_4 та орендарем ТОВ «Агро-Регіон Житомир», яка є нечитабельною. Окрім того, позивачі не надають підтвердження того, що станом на час звернення з вказаним позовом до суду відповідач користується вказаною ділянкою, тобто за ним, згідно вимог чинного законодавства закріплено право оренди.
Згідно з частинами першою та п`ятою статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
За результатом проведення державної реєстрації права власності та похідного від нього речового права на земельну ділянку державний реєстратор(нотаріус) формує витяг. Саме витяг з ДЗК і є документом, який підтверджує реєстрацію права оренди.
Отже, право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Вказаної інформації (витягу) матеріали справи не містять.
Також, всупереч вимог п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України позивачі не зазначили, щодо наявності у них або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Крім того, згідно ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Дана позовна заява містить дві позовні вимоги: одну позовну вимогу немайнового характеру та одну позовну вимогу майнового характеру.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана: фізичною особою або фізичною особою - підприємцем судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто не менше 1211,20 грн) та не більше (15140 грн);
за подання позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).
Згідно ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня становить 3028 гривень.
Відповідно доч.7ст.6Закону України«Про судовийзбір»,у разі, якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
Позивач ОСОБА_1 подала до суду квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Враховуючи вимоги чинного законодавства, позивачі повинні були сплатити при подачі позову до суду судовий збір за дві позовні вимоги, а саме: 1211,20 грн. (вимога немайнового характеру) та 1211,20 грн (вимога майнового характеру).
Позивач ОСОБА_2 , в інтересах якого звернулась до суду з позовом його опікун ОСОБА_1 , є інвалідом ІІ групи та відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" у разі якщо судовий збір підлягає сплаті в мінімальному розмірі, а один із кількох позивачів звільнений від сплати судового збору, інший позивач (позивачі) зобов`язаний сплатити суму судового збору в повному обсязі.
Тобто загальна сума судового збору, яка має бути сплачена двома позивачами ( ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ) становить 2422,40 грн. (1211,20 грн х 2), по 1211,20 грн. з кожного. Враховуючи те, що при зверненні до суду з вказаним позовом позивач ОСОБА_1 сплатила 1211,20 грн, слід доплатити решту суми судового збору в розмірі 1211,20 грн
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175, 177, 185 ЦПК України
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_1 , поданої в інтересах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Житомир» про розірвання договору оренди землі та стягнення коштів, залишити без руху.
Надати позивачам строкв 10(десять)днів здня отриманняцієї ухвали для усуненнянедоліків,зазначених вмотивувальній частиніухвали,а саме:подати доказиукладення договоруоренди землі, відомостіпро вжиттязаходів досудовоговрегулювання спору,якщо такіпроводилися,докази несплатиорендної плативідповідачем,зазначити доказинаявності упозивачів абоіншої особиоригіналів письмовихдоказів,копії якихдодано дозаяви. Позивачам сплатити решту суму несплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Роз`яснити позивачам, що у разі неусунення недоліків, у строк визначений судом, позовна заява з доданими до неї документами буде їм повернута.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Людмила ПРОЦЕНКО
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123158601 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Проценко Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні