Справа № 529/979/24
Провадження № 1-кп/529/180/24
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2024 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
секретаря - ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
потерпілої - ОСОБА_4
обвинуваченого - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження № 1202411704400000821 по обвинуваченню:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жадани Диканського району Полтавської області, проживаючого по АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, не одруженого, перебуваючого на посаді номера обслуги гранатометного взводу 2 механізованого батальйону в/ч НОМЕР_1 , військова служба призупинена у зв"язку із СЗЧ, в силу ст. 89 КК України не судимого
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України,
встановив:
Обвинувачений ОСОБА_5 усвідомлюючи свою перевагу у фізичному розвитку, а також суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в порушення вимог ст. 28 Конституції України та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», маючи прямий умисел на заподіяння психологічних страждань, на ґрунті неприязних відносин та з мотивів явної неповаги до існуючих норм співжиття в сім`ї 27.08.2024 близько 15 год. 10 хв. перебуваючи за місцем спільного проживання, за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_5 висловлював словесні образи та погрози насильницькими діями відносно своєї матері ОСОБА_4 , , що виражалося в застосуванні насильства, яке не спричинило тілесних ушкоджень, погрозах та образах нецензурною лайкою та призвело до психологічних страждань потерпілої.
Окрім того, обвинувачений ОСОБА_5 систематично вчиняє щодо своєї матері ОСОБА_4 , психологічне та фізичне насильство, внаслідок чого притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, а також до кримінальної відповідальності за спричинення останній легких тілесних ушкоджень.
Так, 03.11.2023 близько 15 год. 00 хв., перебуваючи в приміщенні будинку за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , під час словесної сварки з матір`ю ОСОБА_4 , умисно, усвідомлюючи суспільно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, наніс ОСОБА_4 один удар кулаком в ділянку лівого плеча від чого остання впала, після чого наніс їй один удар в ділянку передньо - внутрішньої поверхні правого стегна, чим спричинив останній легкі тілесні ушкодження. За вказанні злочинні діяння 04.12.2023 вироком Диканського районного суду ОСОБА_5 засуджено за ч. 1 ст. 125 КК України (справа №529/1673/23).
Також, 14.12.2023 близько 14 год. ОСОБА_5 , знаходячись за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , під час словесної сварки з матір`ю ОСОБА_4 , умисно, усвідомлюючи суспілоно - небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки та бажаючи їх настання у вигляді тілесних ушкоджень, наніс ОСОБА_4 один удар кулаком в ділянку лівого ока, від чого вона впала, чим спричинив потерпілій легке тілесне ушкодження у вигляді синця лівого ока. За даним фактом до Диканського районного суду Полтавської області скеровано для розгляду обвинувальний акт відносно ОСОБА_5 з правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 125 КК України. За вказане діяння, вироком Диканського районного суду від 14.02.2024 у справі №529/6/24 ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України.
В подальшому, 27.05.2024 близько 18 год. ОСОБА_5 , знаходячись за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 , висловлювався нецензурною лайкою в її адресу, виганяв з будинку, на зауваження не реагував, чим завдав шкоди психічному здоров`ю потерпілої, вчинивши домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_4 . За вказані протиправні дії постановою Диканського районного суду Полтавської області від 18.07.2024 у справі № 529/472/24 ОСОБА_5 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 вину визнав у повному обсязі та розкаюється у вчиненому, підтвердив обставини вчинення ним інкримінованого йому злочину, що викладені в обвинувальному акті. Вчинення протиправних дій відносно своєї матері пояснив, що вказані дії відбувалися у зв?язку із перебування у стані алкогольного сп?яніння.
Потерпіла ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що її син майже кожен день вживає алкоголь, після чого приходить додому та вчиняє сварки з нею, застосовує фізичну силу. Бажає щоб син пішов працювати, але він добровільно не бажає, пиячить і проживає на її пенсію. Просить призначити покарання згідно чинного законодавства
На підставі ст..349 КПК України суд визнав недоцільним дослідження доказів, стосовно тих обставин, які учасниками процесу не оспорюються. При цьому судом роз`яснено положення ч.3 ст.349 КПК України, згідно яких сторони у такому випадку будуть позбавлені права оскаржити такі обставини в апеляційному порядку.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_5 за ст..126-1 КК України, як домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення психологічного насильства щодо особи, з якою винний перебуває у сімейних відносинах, що призвело до психологічних страждань та погіршення життя потерпілої.
Призначаючи покарання обвинуваченому суд у відповідності до вимог ст.65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який є нетяжким; особу обвинуваченого, який має погашену у встановленому законом порядку судимість, характеризується посередньо, не перебуває на обліку у лікаря-нарколога та психіатра та думку потерпілої, яка просила застосувати покарання передбачене чинним законодавством.
Відповідно до висновку досудової доповіді відносно ОСОБА_5 існує дуже високий ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та ризик небезпеки для суспільства (окремих осіб), а тому застосування соціально-виховних заходів, що необхідні для впливу на поведінку останнього з метою виправлення та запобігання вчиненню повторних злочинів неможливо здійснювати без цілодобового нагляду та контролю в умовах ізоляції.
Обставинами, що пом`якшують покарання обвинуваченого є визнання вини, щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину.
Обставинами, що обтяжують покарання суд визнає вчинення кримінального правопорушення відносно особи похилого віку.
При цьому суд не враховує обставину, що обтяжує покарання - вчинення злочину щодо особи, з якою винний перебуває у сімейних відносинах, яка зазначена в обвинувальному акті, оскільки така обставина є кваліфікуючою обставиною складу злочину, передбаченого ст..126-1 КК України, а тому не може бути врахована, як обставина, що обтяжує покарання.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_5 покарання в межах санкції ст.126-1 КК України, а саме у виді громадських робіт, яке буде необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових злочинів.
Відповідно до ч. 1 ст. 91-1 КК України, в інтересах потерпілого від злочину, пов`язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов`язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть бути покладені обов`язки, визначені цією статтею.
Заходи, передбачені частиною першою цієї статті, можуть застосовуватися на строк від одного до трьох місяців і за потреби можуть бути продовжені на визначений судом строк, але не більше як на 12 місяців - ч. 3 ст. 91-1 КК України.
З врахуваня того, що вчинене обвинуваченим ОСОБА_5 кримінальне правопорушення пов`язане з домашнім насильством, суд вважає за необхідне застосувати до обвинуваченого ОСОБА_5 обмежувальний захід, а саме направлення для проходження програми для кривдників, з метою виправлення ОСОБА_5 та запобігання вчиненню ним нових злочинів у майбутньому пов`язаних з домашнім насильством.
Цивільний позов не заявлявся. Процесуальні витрати та речові докази відсутні.
Керуючись статтями 349, 368, 370, 374 КПК України, суд -
ухвалив:
ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України і призначити йому покарання у виді громадських робіт строком 240 (двісті сорок) годин.
На підставі п. 5 ч. 1 ст. 91-1 КК України застосувати до ОСОБА_5 обмежувальний захід та направити його для проходження програми для кривдників терміном 3 місяці.
Вирок може бути оскаржений до Полтавського апеляцiйного суду протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Головуюча ОСОБА_1
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123159513 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти життя та здоров'я особи Домашнє насильство |
Кримінальне
Диканський районний суд Полтавської області
Петренко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні