Ухвала
від 20.11.2024 по справі 335/11259/24
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/11259/24 2-о/335/393/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді - Новасардової І.В.,

присяжних - Полякова Н.В., Чумак Я.М.,

за участю секретаря судового засідання Доновської А.В.,

заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

представника особи, стосовно якої розглядається справа адвоката Погосян М.А.,

представника органу опіки не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання його рідного дядька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, посилаючись на те, що останній є інвалідом другої групи по загальному захворюванню, що підтверджується копією довідки до акта огляду МСЕК серія 2-18 АВ №101682, виданою 02.11.1998 року. З 1986 року він перебуває на постійному обліку у лікаря психіатра. Причиною інвалідності є церебральний атеросклероз ІІ-ІІІ дисциркуляторна енцефалопатія І-ІІ когнітивні розлади, що призводить до того, що він має обмеження життєдіяльності до самообслуговування, до орієнтації, до контролю за своєю поведінкою, спостерігаються психічні та поведінкові розлади, має значне зниження пам`яті та інтелекту. Також, наявні порушення емоцій і настрою, розлади мислення і діяльності. Вказані обставини підтверджуються випискою із медичної карти амбулаторного хворого від 28.05.2024 року. Оскільки мати заявника ОСОБА_4 , яка є сестрою ОСОБА_3 та яка доглядала брата, не в змозі здійснювати належний догляд за останнім за станом здоров`я, та у зв`язку з тим що вона є непрацездатною особою похилого віку. У зв`язку з чим заявник просить призначити його опікуном над ОСОБА_3 . Разом із вказаною заявою заявник подав до суду клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.

20.11.2024 до суду надійшла заява від представника органу опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району про розгляд заяви в судовому засіданні 20.11.2024 за відсутності представника.

Разом з тим, судом ставилось на розгляд питання щодо необхідності залучення ІНФОРМАЦІЯ_2 до участі у справі в якості заінтересованої особи.

Заявник та представник заявника заперечували щодо залучення заінтересованої особи до справи. Зазначили, що у заявника наявне бронювання з місця роботи.

Представник особи, стосовно якої розглядається справа заперечувала щодо залучення заінтересованої особи до справи та зазначила, що в окремому провадженні не передбачено залучення заінтересованих осіб.

Заслухавши учасників дослідивши матеріали заяви в межах вирішуваних питань, суд дійшов висновку.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Під час розгляду справ окремого провадження суд у відповідності з вимогами ст. 294 ЦПК України зобов`язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.

Оскільки порядок залучення заінтересованої особи у ЦПК України не врегульований, а відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні заінтересованої особи керується вимогами ст. 53 ЦПК України, що регулює порядок залучення до участі у справі третіх осіб.

У відповідності до ч. ч. 1, 3 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, який був затверджений Верховною Радою України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Правовий режим воєнного стану неодноразово продовжувався та триває в Україні донині.

Указом Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року, який був затверджений Верховною Радою України, оголошено загальну мобілізацію в Україні. Правовий режим загальної мобілізації продовжувався та триває в Україні до теперішнього часу.

Згідно із ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, які є опікунами особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною.

Відповідно до Положення «Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України, вони, відповідно до покладених на них завдань, в т.ч. ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Із поданої заяви, вбачається, що ОСОБА_1 є рідним племінником ОСОБА_3 .

Разом з тим, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 та має бронювання до 11.01.2025.

У зв`язку з чим, оскільки на підставі можливого рішення суду у даній справі про визнання особи недієздатною та призначення ОСОБА_1 опікуном, останній буде мати підстави звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в якому він перебуває, з метою відстрочки від призову на військову службу, суд вважає за необхідне залучити ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у справі в якості заінтересованої особи.

При вирішення питання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи суд виходив з наступного.

В судовому засіданні заявник та його представник підтримали клопотання та вважали за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу для встановлення обставин щодо того, чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічне захворювання та чи може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Представник особи, стосовно якої розглядається справа не заперечувала проти задоволення даного клопотання.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972 р. №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.

За змістом ст.103 ЦПК України, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд призначає експертизу у справі.

У відповідності до ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст. 103-105 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму ВСУ від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Враховуючи, що заявник просить суд призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_3 та здатності останньою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними суд вважає, що клопотання про призначення експертизи підлягає задоволенню.

За таких обставин, суд вважає за необхідне призначити по справі судово-психіатричну експертизу щодо визначення психічного стану ОСОБА_3 .

З урахуванням обставин справи на вирішення судово-психіатричної експертизи слід поставити наступні питання:

1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічне захворювання? Якщо так, то на яке саме?

2) Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та чи може керувати ними?

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦПК про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Оскільки для проведення зазначеної експертизи матеріали цивільної справи направляються до експертної установи, що об`єктивно перешкоджає продовженню розгляду цивільної справи, тому на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Відповідно до ч. 5 ст. 104 ЦПК, в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Керуючись ст.ст.53, 76,102,103,252,259,260-261,294, 298-299 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Залучити до участі у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, у якості заінтересованої особи: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ).

Зобов`язати заявника не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали направити заінтересованій особі копію заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.

Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судової - психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_3 , Районна адміністрація Запорізької міської ради по Вознесенівському району як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу, на розгляд якої поставити наступні питання:

1) Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічне захворювання? Якщо так, то на яке саме?

2) Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та чи може керувати ними?

Проведення експертизи доручити експертам Запорізької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (69033, м.Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, буд.10-А).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України витрати за проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Провадження по справі зупинити до закінчення проведення судової експертизи.

Матеріали цивільної справи ЄУН №335/11259/24 (провадження №2-о/335/393/2024) направити до Запорізької філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (69033, м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, буд.10-А).

Ухвала про залучення заінтересованої особи оскарженню не підлягає.

Ухвала в частині призначення судової - психіатричної експертизи може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя І.В. Новасардова

Присяжні Н.В. Полякова

Я.М. Чумак

СудОрджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123161567
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —335/11259/24

Ухвала від 24.04.2025

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

Ухвала від 01.04.2025

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Новасардова І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні