Справа № 456/4010/24
Провадження № 2-о/456/230/2024
РІШЕННЯ
іменем України
24 жовтня 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Саса С. С.
з участю секретаря Кулешник С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа виконавчий комітет Сколівської міської ради Львівської області про встановлення факту спільного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою та просить встановити факт, що він спільно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 . В обгрунтування заявлених вимог покликається на те, що він на час смерті своє мами ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав разом з нею за адресою АДРЕСА_1 . Звернувшись до Стрийської державної нотаріальної контори Львівської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті мами ОСОБА_2 , заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, однак заявником протягом встановленого строку не подано заяву про прийняття спадщини, а також не був зареєстрований разом з померлою. Встановлення даного факту заявнику потрібно для оформлення спадщини, а тому звернувся з даною заявою до суду.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 заяву підтримали, покликаючись на викладені в ній обставини та просили заяву задоволити.
Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Сколівської міської ради в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення заявника та його представника, свідків, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 09.07.2024 року Стрийським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що його батьками є ОСОБА_4 , ОСОБА_2 .
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 02.02.2017 року Ямельницькою сільською радою Стрийського району Львівської області вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із довідки №83 виданої 14.10.2024 року Сколівською міською радою Львівської області вбачається, що ОСОБА_4 останніх десять років постійно проживав із своєю мамою ОСОБА_2 та вели спільне господарство у АДРЕСА_1 , до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З відповіді Стрийської державної нотаріальної контори №603/02-14 від 22.07.2024 року вбачається,що оскільки ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний термін не подав заяву про прийняття спадщини, з померлою разом не був зареєстрований, тому йому необхідно звернутися в суд для встановлення того факту, що він разом проживав з померлою ОСОБА_2 .
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_1 останні десять років проживав разом з мамою ОСОБА_2 та вели спільно господарство за адресою АДРЕСА_1 .
Суд надає віри показанням допитаних свідків, оскільки такі є логічними, достовірними та чітко підтверджують обставини, викладені заявником у поданій заяві про встановлення фактів.
Згідно із ст.ст. 1216,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Із роз`яснень, викладених у п.п. 2,23Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року, вбачається, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного суду України від 07.11.2018 р., у справі за № 336/709/18-ц.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Згідно зп. 7 Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родиннихвідносин, коли цей факт безпосередньопороджує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові дляодержанняв органах,щовчиняють нотаріальнідії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію взв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
ЗгідноПостанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі прізвище, ім`я, по-батькові якої зазначені в документі не збігаються в свідоцтві про народження, паспорті, свідоцтві про смерть, інше.
Згідно з ч.1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що в судовому засіданні знайшли підтвердження обставини, на які посилається заявник, суд приходить до висновку, що заяву слід задоволити та встановити факт, що заявник ОСОБА_1 проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Керуючись ст. ст. 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 01.11.2024 року.
Головуючий суддя С. С. Сас
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123162979 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Сас С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні