Рішення
від 11.11.2024 по справі 592/14631/24
КОВПАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа№592/14631/24

Провадження №2-о/592/284/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2024 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого судді Фоменко І.М., за участю секретаря судового засідання Щербань Г.Г., без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат» про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до суд із вказаною заявою, яку підтримала у клопотанні про розгляд справи без її участі, та вимоги мотивує тим, що вона, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .Її батькамиє ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .З народженнязаявник отрималапрізвище ОСОБА_4 .Після смертібатька воназростала всім`ї,проживаючи разомзі своєюматір`ю ОСОБА_3 та своїмдідусем ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 -дідусь заявникапомер табув похованийна Лучанськомукладовищі,що розташованеза адресою: АДРЕСА_1 .07.02.1969року заявницявийшла заміжза ОСОБА_6 та зміниласвоє дівочепрізвище ОСОБА_4 на ОСОБА_7 . 14.05.1975 року шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 було розірвано. 01.08.1975 року заявниця вдруге вийшла заміж і змінила прізвище ОСОБА_7 на ОСОБА_9 .

Наразі заявниця проживає в м. Суми, спілкується із своїми рідними по дідусевій лінії, а саме з двоюрідною сестрою ОСОБА_10 та з двоюрідним братом ОСОБА_11 , які є дітьми рідної сестри її батька ОСОБА_2 . Після смерті дідуся вона постійно утримує його могилку в належному естетичному та санітарному стані, прибирає територію від сміття, вивозить його за межі кладовища, видаляє бур`яни, займається озелененням могили, саджає чагарники, живі квіти, відновлює пагорб після усадки ґрунту, стежить за станом гробниці, тобто зберігає місце поховання. Заявниця у похилому віці, тому занепокоїлася питанням щодо місця свого поховання після смерті та виявила бажання бути похованою у могилі свого дідуся ОСОБА_5 , тому вона звернулася до КП «Спеціалізований комбінат» з метою вирішення питання щодо здійснення підпоховання на що їй було проінформовано про те, що указане питання слід врегульовувати з утримувачем Лучанського кладовища. Утримувачем Лучанського кладовища їй відмовлено у здійсненні підпоховання з огляду на те, що заявник не проводила поховання померлого дідуся, у неї відсутній оригінал свідоцтва про смерть, немає достатньої кількості документів для підтвердження родинних відносин із дідусем, а у розумінні ст. 2 «Закону про поховання» вона не є користувачем місця поховання (родинного поховання), а тому провести підпоховання в могилу померлого дідуся їй не вдасться. Письмової відмови заявнику надано не було.

15.08.2024року представникомзаявниці булоскеровано адвокатськийзапит наадресу КП«Спеціалізований комбінат»з проханнямнадати інформаціющодо можливостіздійснення підпохованняв могилу,де похованийїї дідусь- ОСОБА_5 .19.08.2024року булоотримано відповідьна вищезазначенийзапит відповіднодо якогоповідомлено,що згідноабз.2п.3«Необхідного мінімальногопереліку вимогщодо порядкуорганізації похованняі ритуальногообслуговування населення»,затвердженого наказомДержжитлокомунгоспу України№ 193,укладання договору-замовленняна підпохованняпомерлого вродинну могилупроводиться напідставі свідоцтвапро смертьпомерлого,згоди користувачамісця родинногопоховання,оригіналу свідоцтвапро смертьчи свідоцтвапро похованняпершого похованого. Оскільки пройшов вже дуже тривалий час з моменту смерті ОСОБА_5 , необхідні документи для укладання договору-замовлення на підпоховання померлого в родинну могилу не збереглися. З метою доведення факту родинних відносин з померлим дідусем представник заявниці звернувся до ВД РАЦС у місті Суми СМУ МЮ з проханням надати копію актового запису про народження її батька - ОСОБА_2 , 1924 р.н.; копію актового запису про смерть її дідуся - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На вищезазначений запит було отримано відмову у наданні такої відповіді.

Отже,для вирішенняпитання щодовизнання заявницікористувачем місцяпоховання таодержання відповідногосвідоцтва пропоховання необхідномати оригіналисвідоцтва просмерть,який втрачений. ОСОБА_1 не може отримати копію свідоцтва про смерть та укласти договір-замовлення на підпоховання померлого в родинну могилу, оскільки відсутні документи, що підтверджують родинні відносини між нею та дідусем ОСОБА_5 , а отримання копій документів від державних органів щодо наявності родинних відносин потребує надання заявницею копій документів, які підтверджують факт її перебування у родинних відносинах зі своїм дідусем. Встановлення факту родинних відносин має для ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення та зміна майнових та немайнових прав останньої, так як у неї виникне можливість підтвердження свого походження, а отже і родинних відносин із померлим дідусем ОСОБА_5 , що у свою чергу надасть їй можливість на укладення договору-замовлення із КП «Спеціалізований комбінат» щодо здійснення її підпоховання у могилі померлого дідуся після її смерті.

Ухвалою суду від 04.09.2024 року відкрито провадження в даній цивільний справі та призначено судове засідання з викликом сторін.

Представник КП «Спеціалізований комбінат», повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій зазначив про відсутність заперечень щодо задоволення заявлених вимог.

Представник Центрального ВД РАЦС Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, пояснень з приводу обставин справи не надав.

Суд, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що заява про встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ,в дівоцтвіКотова,народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро народженнясерії НОМЕР_1 (а.с.6). ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 -дідусь заявникапомер табув похованийна Лучанськомукладовищі,що розташованеза адресою: АДРЕСА_1 .07.02.1969року заявницявийшла заміжза ОСОБА_6 та зміниласвоє дівочепрізвище ОСОБА_4 на ОСОБА_7 (а.с.7). 14.05.1975 року шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_8 було розірвано (а.с.8). 01.08.1975 року заявниця вдруге вийшла заміж і змінила прізвище ОСОБА_7 на ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 .

Наразі заявниця проживає в м. Суми, спілкується із своїми рідними по дідусевій лінії, а саме з двоюрідною сестрою ОСОБА_10 та з двоюрідним братом ОСОБА_11 , які є дітьми рідної сестри її батька ОСОБА_2 . Після смерті дідуся вона постійно утримує його могилку в належному естетичному та санітарному стані, тобто зберігає місце поховання.

До матеріалів справи представником заявниці долучена схема розташування поховань ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , які є матір`ю та дідусем заявниці, відповідно.

Заявниця виявила бажання бути похованою у могилі свого дідуся ОСОБА_5 , тому вона звернулася до КП «Спеціалізований комбінат» з метою вирішення питання щодо здійснення підпоховання на що їй було проінформовано про те, що указане питання слід врегульовувати з утримувачем Лучанського кладовища. Утримувачем Лучанського кладовища їй відмовлено у здійсненні підпоховання з огляду на те, що заявник не проводила поховання померлого дідуся, у неї відсутній оригінал свідоцтва про смерть, немає достатньої кількості документів для підтвердження родинних відносин із дідусем, а у розумінні ст. 2 «Закону про поховання» вона не є користувачем місця поховання (родинного поховання), а тому провести підпоховання в могилу померлого дідуся їй не вдасться. Письмової відмови заявнику надано не було. До суду представник КП «Спеціалізований комбінат» надав заяву, в якій не заперечував проти задоволення заяви ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно положень ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження, крім іншого, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, серед яких, зокрема, родинних відносинміж фізичнимиособами (п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України).

Згідно ч. 1 ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1)документа встановленоїформи просмерть,виданого закладомохорони здоров`яабо судово-медичноюустановою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання регламентовані положеннямиЗУ «Про поховання та похоронну справу».

У відповідності до ст.ст. 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно положень ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суди в порядку окремого провадження розглядають справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суд України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Таким чином, зважаючи на викладене та беручи до уваги з`ясовані судовим розглядом обставини справи, суд приходить до висновку про наявність ствердних і достеменних підстав для встановлення факту родинних відносин ОСОБА_12 та ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та захоронений на Лучанському кладовищі в м. Суми, які є онукою і дідом, відповідно. Оскільки підтвердження даного факту поза судовим шляхом не можливо, він має важливе юридичне значення для заявника, є необхідним їй для можливості здійснення підпоховання у могилі свого діда ОСОБА_5 , реалізації своїх прав, передбачених законом, як користувача родинного поховання.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 4, 76-83, 264, 265, 315, 319 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Комунальне підприємство «Спеціалізований комбінат» про встановлення факту родинних відносин, задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є дідом ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя І.М. Фоменко

СудКовпаківський районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення11.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123163278
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —592/14631/24

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Фоменко І. М.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Фоменко І. М.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Фоменко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні